Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

Με το που πατήσαμε το πόδι μας στην Ελλάδα μετά από ταξίδι αναψυχής, σκεφτήκαμε πως ήταν μια καλή ευκαιρία να συνεχίσουμε τις μάχες που ξεκινήσαμε στη Ρουμανία. Μη φοβάστε, η Ρουμάνικη κουζίνα δεν έχει και πολλές διαφορές, βασίζεται στα κρεατικά κυρίως με χαρακτηριστικό πιάτο τη μαμαλίγκα με βάση το καλαμπόκι για να συνοδεύει το φαγητό. Χυλό, πολέντα πείτε το όπως θέλετε. Μάλιστα δοκιμάσαμε μέχρι ζαρκάδι και αρκούδα όπως έλεγε ο κατάλογος. Οι τιμές δε εξευτελιστικές, όταν κατά κύριο λόγο τρως μερίδα με 5-6 ευρώ. Οι δε μπύρες μέχρι και με 1.15 ευρώ τα 400 μλ ντράφτ. Και επειδή η Ryanair έχει φθηνά εισιτήρια, πεταχτείτε μια βολτίτσα!

Μιας και ανέφερα την κουζίνα, δε μπορώ να μη θυμηθώ την κριτική του pass1 για ρουμάνικο εστιατόριο της Αθήνας που ήταν χαρακτηριστικότατη και είχε σχολιαστεί πολύ χιουμοριστικά από τους υπόλοιπους φίλους χρήστες. Παρ'όλα αυτά θα ήθελα να γίνει μια συνάντηση στη Dorna όπως κάποτε είχε ακουστεί!

Όπως ανέφερα, περάσαμε πολύ καλά στη Ρουμανία και είπαμε με τη λήξη των διακοπών να πεταχτούμε μέχρι τα Καλύβια για μια τελευταία απόλαυση. Σαν το τρίποντο του Σπανούλη στην εκπνοή του πρωταθληματος ένα πράγμα. Τον Μουρούζη τον είχαμε επισκεφθεί και τελικά με λίγη δυσκολία κατάφερα να πείσω τους άλλους 2 να πάμε ακριβώς απέναντι, στον Χριστόφορο. Δεν περίμενα κάτι διαφορετικό... ΟΛΑ ήταν ίδια, πράγμα που δεν με χάλασε γιατί η ποιότητα ήταν καλή.

Ώρα 22.00, Τρίτη βράδυ στις 31/5/2016 και στην περιοχή λίγα πράγματα. Αρκετές γάτες ευννοημένες λόγω της γενναιοδωρίας των πελατών και των καταστημάτων... λίγες παρέες και πολλές τηλεοράσεις να δείχνουν τα play-ωχ του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου. ΠΑΟΚ-ΠΑΟ και Πανιώνιος-ΑΕΚ... Βέβαια μας είπαν πως νωρίτερα είχαν κάνει απόβαση 600-700 τουρίστες Ινδοί που είχαν φάει γεμιστά. Μάλιστα τα λιμπιστήκαμε στην παρέα και τα παραγγείλαμε!

Από τον χώρο μην περιμένετε και πολλά. Πάρα πολλά τραπέζια, στον δρόμο, μέσα, μέχρι και μια "κρυφή" αίθουσα δίπλα από τις τουαλέτες είδα. Σε επικοινωνία με τη φίλη tzia για να της πω πως πέρασα μου κάνει "γιατί δεν το κάνουν όλο ένα να τελειώνουμε;"... Δίκιο έχει, καμία διαφορά μεταξύ τους. Τις ώρες αιχμής μόνο φοβάμαι όταν οι ορδές των πεινασμένων θα διαμαρτύρονται. Όχι μόνο για το φαγητό αλλά και για το παρκάρισμα. Κατά τα άλλα τίποτα απολύτως, απλώς να καθίσεις. Μια χαρά αν έχεις παρέα, αφού θα επικεντρωθείς αλλού. Παρ'όλα αυτά εμένα μου δίνει μια αίσθηση εξοχής που τόσο μου αρέσει!

Η εξυπηρέτηση είναι η γνωστή. Μόλις σε δουν στον δρόμο προσπαθούν να σε "τσιμπήσουν" με τους κράχτες έξω από τα μαγαζιά. Κατά τα άλλα και το γνωστό κέρασμα θα κάνουν, βλέπε αρνάκι και για το τέλος γιαουρτάκι με γλυκό του κουταλιού και γενικώς παραπονεμένους δεν θα σας αφήσουν. Έχουν θέμα με τις αποδείξεις, καθώς στο τέλος φέρνουν το δελτίο παραγγελίας με χειρόγραφες τις τιμές ενώ και όταν ζήτησα κατάλογο ο κύριος μου είπε "δεν χρειάζεται, θα σας τα πω όλα εγώ". Στο τέλος ψιλοχάθηκαν και τελικά πήγα στο ταμείο εγώ να πληρώσω. Ότι περίσσεψε μας το έκαναν πακέτο για το σπίτι.

Η παραγγελία μας προσπάθησε να κυμανθεί σε φυσιολογικά επίπεδα γιατί δεν πεινούσαμε και σαν λύκοι αλλά κυρίως γιατί γνωρίζαμε ότι οι μερίδες είναι αρκετές για +1 άτομο από ότι αν πηγαίναμε σε άλλο κατάστημα.

Η παραγγελία μας:

- Ψημμένο ψωμί με λαδορίγανη που χρεώνεται 2.20 ευρώ. Δεν το τιμήσαμε.

- Πατάτες τηγανιτές στα 3.80 ευρώ. Σχεδόν 3 μερίδες, φρέσκες και καλοψημμένες με ρίγανη αλλά χωρίς αλάτι για να βάλεις κατά το δοκούν. Πόσες να φάμε πιά... έμειναν αρκετές.

- Χόρτα στα 4 ευρώ. Αρκετή ποσότητα και νόστιμα, ότι πρέπει για συνοδευτικό.

- Σαγανάκι κεφαλοτύρι στα 4.5 ευρώ. Τραγανή κρούστα και καλή ποσότητα, όπως πρέπει να περιμένεις ένα σαγανάκι. Αλμυρούτσικο.

- Γεμιστά στα 7 ευρώ. Eίπαμε... ότι περίσσεψε από τους Ινδούς! Από ένα μεγάλο τεμάχιο τομάτας και πιπεριάς, όχι πολύ γευστικά. Άγλυκη η τομάτα, περίσσεψε αρκετή ποσότητα (πριν έρθουν τα κρέατα και χορτάσουμε). Θα ήταν άδικο να κριθεί το μαγαζί από τα γεμιστά που στο κάτω-κάτω κιόλας δεν είναι το φόρτε τους!

- Φιλέτο μοσχαρίσιο στα 19.5 ευρώ. Ζουμερό, νόστιμο αν και κάτι έλειπε για να το απογειώσει. Ίσως λίγο αλάτισμα. Συνοδευόταν από πατάτες φούρνου. Ελαφρώς καλύτερο από του Μουρούζη στα σημεία.

- Κοντοσούβλι στα 10 ευρώ. Τσιμπημένη τιμή αν και αρκετή ποσότητα. Υπήρχαν κάποια κομμάτια πιο ξεροψημμένα, τρωγόταν ευχάριστα πάντως. Σίγουρα όχι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει. Αν το παραγγείλετε φροντίστε να το φάτε σαν μεζέ και όχι σαν κύριο πιάτο όπως εγώ.

- Κέρασμα αρνάκι σούβλας. Αρκετά νόστιμο και χωρίς να φείδεται σε ποσότητα. Ίσως το καλύτερο πιάτο της βραδιάς. Σας ξαναλέω λοιπόν να έχετε στα υπόψιν πως συνήθως έρχεται σαν κέρασμα, παραγγείλτε κάτι άλλο και με σύνεση.

- Νερό εμφιαλωμένο που ήρθε χωρίς να ζητηθεί στα 2 ευρώ.
- 4 μπύρες (2 Φιξ και 2 Φίσερ) στα 3 ευρώ έκαστη.

* Κέρασμα γιαούρτι με γλυκό κυδώνι και κεράσι. Νοστιμότατο και ελαφρύ για να κλείσει η βραδιά. Δεν είναι στις ποσότητες που υπήρχε παλαιότερα, είναι ομως μια φυσιολογικότατη ποσότητα για να μη σκάσεις.

Σύνολο στα 65 ευρώ, χωρίς απόδειξη όπως είπα. Πακετάκι με πολύ κοντοσούβλι και αρκετό αρνάκι για την επόμενη μέρα.

Συμπερασματικά θα πω πως έχει γίνει στέκι κρεατοφαγίας η περιοχή. Αυτό το γνωρίζατε. Μετά από τόσα χρόνια, έστω και με δυσκολίες, τα μαγαζιά αυτά υπάρχουν και προσπαθούν να διατηρηθούν. Η ποιότητα είναι σε καλά επίπεδα, οι ποσότητες το ίδιο... φροντίστε λοιπόν να πάτε μεγάλη παρέα για να το ευχαριστηθείτε πραγματικά. δεν πρόκειται να βγείτε ρομαντικό ραντεβουδάκι εκεί πέρα.

Καλύβια λοιπόν... Ποσότητα κυρίως και μετά ποιότητα...

Κερδισμένες οι γάτες που με τόσο φαγητό εκεί γύρω αισθάνονται σαν πριγκίπισσες... ουπς! Απαγορευμένη λέξη σύμφωνα με τον κύριο Φίλη...

Δεν θα δείτε περίεργες κοπές κρεάτων, αυτά είναι για πιο αριστοκρατικούς. Θα δείτε όμως μια καλοκουρδισμένη επιχείρηση με αρκετούς υπαλλήλους με διάθεση να περάσετε καλά. Αν βρεθείτε για κάποιον λόγο κοντά στο αεροδρόμιο και έχετε διάθεση, κάντε μια επίσκεψη. Δεν θα πετάξετε τα λεφτά σας!