Μεζεδοπωλεία - Κυψέλη, Αθήνα

Τετάρτη και πρωτομηνιά βρίσκομαι για δουλειές στην Κυψέλη και αποφασίζω να επισκεφθώ το νέο εστιατόριο – μεζεδοπωλείο ΚΥΒΕΛΗ (Κ), στην Πλατεία Αγίου Γεωργίου, διαγωνίως απέναντι απ’ τις ΝΟΣΤΙΜΙΕΣ ΤΗΣ ΜΑΙΡΗΣ, από όπου μάλιστα το είχα εντοπίσει προ διμήνου.

Η Κ άνοιξε φέτος την Τσικνοπέμπτη, στις αρχές Μάρτη. Λειτουργεί από Τρίτη με Κυριακή, από 12.00-01.00, ενώ τις Δευτέρες είναι κλειστά. Τη νόστιμη ελληνική κουζίνα επιμελείται ο Ζακίρ, σεφ απ’ τη Ντάκα του Μπανγκλαντές, που ζει όμως εδώ και χρόνια στη χώρα μας. Επειδή, όπως μου είπαν, θα ανανεώσουν το μενού τους τον επόμενο μήνα, νομίζω πως θα είχε ενδιαφέρον να προστεθούν και 3-4 κλασικά ινδικά πιάτα (κοτόπουλο Korma, Tikka, φακές Daal) απ’ τον ειδήμονα σεφ τους…

Την επιχείρηση λειτουργεί ο Γιώργος Αναγνώστου που ήταν ευγενέστατος, τόσο αυτός όσο και οι 2 νεαροί σερβιτόροι του. Με πληροφόρησε ότι ο πατέρας κι η αδελφή του λειτουργούν το GREEN PARK, εδώ και 5 χρόνια στο Άλσος Βεϊκου στο Γαλάτσι, (για το οποίο έχουμε επίσης κριτικές στο σάιτ) ενώ την προηγούμενη 35ετία το λειτουργούσαν οι ίδιοι στον ιστορικό Κυψελιώτικο χώρο της οδού Μαυρομματαίων (1976-2011).

Και τι δεν μου θύμισε τότε ο νεαρός ιδιοκτήτης: Αναμνήσεις ανεξίτηλες των παιδικών μου χρόνων, όταν γύρω στο 1960, μαθητής ακόμα του Δημοτικού, πηγαίναμε οικογενειακώς στο GREEN PARK, που ήταν το πιο γνωστό αναψυκτήριο με πρόγραμμα βαριετέ - ήδη απ’ το 1935 και για 3 τουλάχιστον δεκαετίες. Τότε, λοιπόν, το πρόγραμμα το διηύθυνε ο δημοφιλής κονφερανσιέ Όμηρος Αθηναίος, ο οποίος μας παρουσίαζε, θυμάμαι, τραγούδια του Μάνου (Κάπου υπάρχει η αγάπη μου, Πώς τον λεν τον ποταμό,.. ), ερμηνευμένα απ’ τη νεαρή, ντροπαλή και παχουλή τραγουδίστρια, Νάνα Μούσχουρη. Η Μούσχουρη μάλιστα βραβεύτηκε την εποχή εκείνη -για το τραγούδι, Κάπου υπάρχει η αγάπη μου- στο 1ο φεστιβάλ ελληνικού τραγουδιού (το μετέπειτα φεστιβάλ Θεσσαλονίκης).
Τη μεγάλη μας τραγουδίστρια, την ξαναείδα συγκινημένος πρόπερσι στο Ηρώδειο, όπου γιόρτασε αισίως τα 80 της χρόνια!
Να τα χιλιάσει, λοιπόν, χρόνια, δίσκους και CD!!

Παραδίπλα, στο ΑΛΣΟΣ, ο Γιώργος Οικονομίδης, γείτονάς μας κι’ αυτός στη μικρή οδό Κομνά Τράκα, παρουσίαζε το δικό του πρόγραμμα και τα Νέα μας Ταλέντα! Οι χώροι αυτοί, φαντάσματα ενός ενδόξου παρελθόντος, επιχειρείται για χρόνια να αναπλασθούν, αλλά φευ, στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας, σχεδόν όλα χρονίζουν, ή, ακριβέστερα, καρκινοβατούν… Συγγνώμη, για τις αλλεπάλληλες αυτές συνειρμικές παρενθέσεις μου, «ποιητική αδεία»!!

Ξαναγυρίζουμε στο καυτό σημερινό μεσημέρι, με τον μίνι καύσωνα των 33 βαθμών και στην ΚΥΒΕΛΗ, η οποία κάνει και delivery σ’ όλη τη συνοικία. Το όνομά της, όπως μου είπαν, το εμπνεύστηκαν απ’ την μεγάλη κυρία του Θεάτρου μας. Και τότε ακριβώς, πρόσεξα τον λογότυπο στον κατάλογό τους: το γράμμα β έχει σχεδιασθεί ευφυώς, με συνέχιση της κάτω καμπύλης του, ώστε να διαβάζεται και ως ψ!!
«Είμαστε, μου είπαν και τα δυο, και ΚΥΒΕΛΗ και ΚΥΨΕΛΗ».
Πακέτο λοιπόν, δύο σε ένα, μιας και το νέο μαγαζί Κυβέλη βρίσκεται καταμεσής της Κυψέλης!!

Η Κ βρίσκεται στην διασταύρωση ακριβώς της οδού Επτανήσου με την Π. Αγίου Γεωργίου, ενώ στην ίδια θέση υπήρχε προηγούμενα ψητοπωλείο και ακόμη πιο πριν, εστιατόριο, για 20 τουλάχιστον χρόνια. Η Κυψέλη -που ανέκαθεν έσφυζε από κίνηση- έχει τους περισσότερους δρόμους της με ονόματα νησιών μας, το σημείο δε εκείνο, με ονόματα όλων των Επτανήσων, όπως το επιβάλλει, άλλωστε, κι ο συγκεκριμένος δρόμος. Κάτω απ’ την οδό Κυψέλης, η Κεφαλληνίας, όπου και το πατρικό μου σπίτι, και η Ιθάκης που περνάει απ’ την Πλατεία, ενώ πάνω απ’ την Κυψέλης, η Παξών και η Λευκάδος, αντίστοιχες προεκτάσεις τους και λίγο πιο πάνω, η Ζακύνθου, με το Κυψελάκι, το θερινό σινεμά – ταράτσα της νιότης μας! Και βέβαια, η Κερκύρας, βορειότερη και στον χάρτη, είναι κι εδώ η 3η παράλληλη πάνω απ’ την Κυψέλης, ενώ η μικρή οδός Κυθήρων, αρκετά πιο πάνω -αντίθετα απ’ τη θέση του νησιού στον χάρτη- συνδέει την Αγίας Ζώνης με τον Λόφο Ελικώνος, που είναι γνωστός επίσης με τις ονομασίες Αλεπότρυπα ή Νταμάρια!! Θα σας κάνω ξεφτέρια, χωρίς GPS, αλλά το βουλώνω, μπας και βγω εκτός θέματος!

Ο χώρος της Κ είναι εσωτερικός και εξωτερικός. Μέσα, περί τα 15 απλά τραπέζια με ψάθινες καρέκλες, ενώ έξω, στο πεζοδρόμιο αλλά κι απέναντι στην Πλατεία, άλλα 10 τραπεζάκια, όλα τους άνετα διατεταγμένα. Συνολική δυναμικότητα γύρω στα 80 άτομα. Επειδή έκανε ζέστη, προτίμησα τον μέσα χώρο, που σταδιακά μισογέμισε από νεαρόκοσμο, και όπου στη συνέχεια άναψαν το αποτελεσματικό επιδαπέδιο κλιματιστικό σώμα.

Ο χώρος είναι φωτεινός, χάρη στις περιμετρικές τζαμαρίες και τους ανοιχτόχρωμους λευκούς-κρεμ τοίχους. Έχουν δουλέψει τη διακόσμησή τους με μεράκι, κρεμώντας τριγύρω κοκκινωπά ρετρό αυτοκίνητα και ποδήλατα, καθώς και παλιές φωτογραφίες ή καδράκια με ρεκλάμες δεκαετίας 50 και 60 (Γάλα Νουνού, Παγωτά Έβγα, Μακαρόνια Μίσκο, κ. λπ. ). Το πάτωμα ήταν φτιαγμένο από μεγάλες ξύλινες σανίδες, ενώ τα κρεμαστά φωτιστικά απ’ την οροφή έλουζαν την αίθουσα με άπλετο φως. Αριστερά, προς τον διάδρομο με τα καθαρά WC και την κουζίνα, η οποία όμως δεν φαίνεται απ’ τη σάλα, ούτως ώστε ο ξένος σεφ να δουλεύει απερίσπαστα, παρατήρησα κάποιο μεγάλο ράφι με ένα παλιό ραδιόφωνο, μια λάμπα πετρελαίου, μικρά και μεγάλα βάζα, καθώς και τις πασίγνωστες κονσέρβες ντομάτας Κύκνος, που πέρσι γιόρτασαν 100 χρόνια λειτουργίας! Το βράδυ, πάντως, θα σας πρότεινα τον δροσερό χώρο στην Πλατεία, από όπου θα δείτε και τα γύρω ήσυχα μαγαζιά. Απ’ τα ηχεία, ελληνική έντεχνη και τραγούδια των αξέχαστων Ξυλούρη και Παπάζογλου, στη σωστή ένταση.

Έρχομαι τώρα στο μενού, που έχει τις ίδιες τιμές με τη λίστα διανομής, λέγοντας επίσης ότι, προς το παρόν, διαθέτουν ηλεκτρονικά κουπόνια με προσφορά γνωριμίας, όπου με 10 € καλύπτετε διπλάσια παραγγελία των 20 €. Εγώ πήγα αδιάβαστος, αλλά έφαγα λιτά, όπως θα δείτε.

Υπάρχουν καθημερινά 2-3 τουλάχιστον διαφορετικά πιάτα ημέρας. Σήμερα σέρβιραν μπριάμ, στα 4.80 € και μοσχάρι λεμονάτο με πουρέ, στα 6.80 €.
Κατά τα λοιπά έχουν 4 σαλάτες (5-6 €), 7 κρύα ορεκτικά (φάβα, αλοιφές, μαυρομάτικα, γαύρο), στα 3-5 €, 12 ζεστά ορεκτικά, όπως φέτα, ταλαγάνι, χαλούμι, μανιτάρια, πατάτες, ανδριώτικη φρουτάλια, παστουρμαδόπιτα, λουκάνικο, κολοκυθοκεφτέδες και κεφτεδάκια, από 3-5 €. 8 κύρια πιάτα (κοτόπουλο σούβλας, κεμπαπάκια, μπιφτέκια σχάρας, συκώτι, παϊδάκια από κοτόπουλο μαριναρισμένα (ινδοφέρνουν άραγε;), μπριζόλες, καθώς και σφυρίδα, από 6-12 €. Έχουν ακόμη μακαρόνια φούρνου (5.80) και μοσχαράκι κοκκινιστό με κριθαράκι και μυζήθρα (7.30). Για το τέλος προτείνουν χαλβά, γιαούρτι με γλυκό κουταλιού και cheesecake, στα 2-3 €.
Από ποτά, σερβίρουν αναψυκτικά και μπύρες, στα 2-3 €, αποστάγματα, 7 € και κρασάκι χύμα στα 4 – 5.50 € το ½ λίτρο.

Η δική μου πείνα κορέσθηκε ως ακολούθως.
Αρχικά, μου έφεραν ένα καλαθάκι με ζεστό ψωμί σε φέτες, απ’ τον φούρνο, ακριβώς δίπλα (απ’ την παραγωγή στην κατανάλωση! ). Τιμή 0.70 €. Με κέρασαν ένα σφηνάκι ρακί, ενώ -μέσα σε ένα πιατάκι- μου φέρανε 3 ελιές και ντιπ από ντομάτα, πιπεριά, κρεμμύδι, σκόρδο και κάποια μυστικά μπαχαρικά του Ζακίρ. Ήρθε κανονικά κανάτα με κρύο νερό. Στη συνέχεια λοιπόν:

• Μια παστουρμαδόπιτα, κάπως μικρή αλλά νόστιμη. Τιμή 3.80 €.
• Ένα ταλαγάνι (2 κομμάτια) στη σχάρα, που συνδυάστηκε με μπόλικη μαρμελάδα, θαρρώ, κεράσι. Τιμή 4.60 €.
• Ήπια μια μπύρα Νήσος Pilsner, 5 βαθμών, απ’ την Τήνο, στα 3.80 €.

Πλήρωσα 13 € και το ευχαριστήθηκα. Χωρίς τη μπύρα, κατηγορία 1/9 € (εννοείται πως με κύριο πιάτο, ανεβαίνετε στο 10/16 €).

Το κέρασμα ολοκληρώθηκε με εκλεκτό χαλβά σμυρναίικο (3 κομμάτια με την απαραίτητη κανέλα), που κι αυτόν τον φτιάχνει ο πολυπράγμων Ζακίρ.

Συμπερασματικά, αν τυχόν βρεθείτε στην Κυψέλη, τιμήστε την Κυβέλη-Κυψέλη, συνδυάζοντάς την με σινεμά ή θέατρο, κατά το ρωμαϊκό μότο «άρτον και θεάματα». Σημειωτέον, ότι τα τρία θέατρα στην Κεφαλληνίας και την Κυκλάδων, αλλά και το σινεμά Αελλώ, απέχουν μόλις 200 μέτρα, ενώ το Τριανόν, γύρω στα 300!

Το πάρκιν, ωστόσο, προϋποθέτει υπομονή και τύχη, ή χώρο στάθμευσης!!