07 Ιουν 2016

χθες το βράδυ, επισκεφθήκαμε για δεύτερη φορά το ταξιδεύοντας.
προηγήθηκε τηλέφωνο για κράτηση αλλά προφανώς δεν υπήρχε τέτοιο θέμα γιατί πολύ άνετα μας απάντησαν να πάμε ότι ώρα θέλουμε χωρίς να ρωτήσουν τα άτομα.
Οντως το μαγαζί είχε μόνο δυο παρέες και η τρίτη είμαστε εμείς.
Ο χώρος, αυτός της κλασσικής ψαροταβέρνας, προσεγμένος όμως, καθαρός και άκρως συμπαθητικός.

Το συγκεκριμένο εστιατόριο μου το σύστησε μια φίλη την οποία και εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια.
καθίσαμε πολύ άνετα μιας και ήταν σχεδόν άδειο και ο σερβιτόρος αμέσως μας έφερε κανάτα με νερό μαχαιροπίρουνα και τους καταλόγους.
Τρομερή ποικιλία, πειραγμένες γεύσεις, όχι αυτές της συνηθισμένης ψαροταβέρνας.
Σε λίγο ο σερβιτόρος πριν πάρει την παραγγελία μας, μας έφερε ψωμάκι ψημένο λευκό και μαύρο με λαδορίγανη και ελιές τσακιστές πράσινες, πολύ νόστιμες, τιμήθηκαν δεόντως.

1 μελιτζάνα καπνιστή με πιπεριά φλωρίνης και τριμένη φέτα,
γενικώς ένα πιάτο που το συναντάς σε πολλά εστιατόρια αλλά στο ταξιδεύοντας ήταν ίσως η καλύτερη που έχω φάει.
όσο πρέπει πικάντικη ένιωθες το κάπνισμά της, μια εξαιρετική φέτα από πάνω, όνειρο! πρέπει να τη φάγαμε σε 2 λεπτά!
1 χταπόδι (πλοκάμι) απλό ψητό στα κάρβουνα.
πολύ καλό μαστιχωτό, ευτυχώς όχι προβρασμένο, και σε πολύ ικανοποιητική ποσότητα
1 στρειδοσαλάτα,
στην ουσία είναι στρείδια ψητά και όπως μας εξήγησε ο σερβιτόρος μόλις ανοίξουν τους προσθέτουν βούτυρο σκόρδο και διάφορα μυρωδικά.. για μένα ένα όνειρο!!

1 σαρδέλες ψητές
λουκούμι οι σαρδελίτσες, είναι από τα αγαπημένα μου ψάρια, καθαρισμένες χωρίς κόκαλο πεντανόστιμες

1 γαύρος ψητός και σερβιρισμένος με σάλτσα στην οποία κυριαρχούσε η μουστάρδα.
το πιο αδύναμο πιάτο και για τους δυο μας. Οχι πως δεν ήταν νόστιμο. Ηταν πολύ. Αλλά η μουστάρδα στο θαλασσινό με ξένισε, είχε σκεπάσει την γεύση του ψαριού. Δεν θα το ξαναέπαιρνα..

Τα αξίζει τα λεφτά του.

Δοκιμάζεις γεύσεις που δεν τις βρίσκεις συχνά ή τις βρίσκεις αλλά είναι απογοητευτικά εκτελεσμένες.

Στο τέλος ήρθαν κεράσματα ποτού, γλυκό σαμιώτικο κρασί, σορμπέ λεμόνι, ι κανονικό κομμάτι πορτοκαλόπιτας και 1 μικρό κομμάτι σοκολατόπιτας για τα οποία ο ευγενέστατος σερβιτόρος μας ενημέρωσε ότι δεν είναι του εμπορίου αλλά τα έφτιαχναν στο μαγαζί. Πραγματικά ήταν πολύ καλά και τα δύο.

Στο ταξιδεύοντας σίγουρα θα πάω και θα ξαναπάω πολλές φορές.

Διάβασα σε αρκετές κριτικές εδώ ότι για πολλούς θεωρείται η καλύτερη ψαροταβέρνα της Αθήνας.

07 Ιουν 2016

Vo