Πολίτικη κουζίνα - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Ένα νέο μαγαζί με αρκετά έντονη προτίμηση στις παρέες μου είναι ο Παπαγεωργίου. Χωρις να είμαι λάτρης της ανατολίτικης ή της πολίτικης κουζίνας έχω επισκεφθεί το χώρο ήδη αρκετές φορές.

Ο κατάλογος έχει ποικιλία, ειδικά αν προσθέσουμε και τα πιάτα ημέρας, τα οποία δεν είναι και τόσο ημέρας καθότι υπήρχαν και τις δύο φορές που πήγα. Τα πιάτα ημέρας βέβαια δεν έχουν τιμές κάτι που είναι ασυγχώρητο.

Από σαλάτες και ορεκτικά έχουμε δοκιμάσει:
Πατάτες τηγανιτές. Καμιά φορά αναρωτιέσαι πόσο σημαντική μπορεί να είναι μια μερίδα πατάτες για την γνώμη σου για ένα εστιατόριο. Τελικά εδώ είναι το πιάτο από το οποίο αρχίζεις την παραγγελία. Το μικρό μεταλλικό τελάρο στο οποίο σερβίρονται απλά είναι το κερασάκι στην τούρτα. (5/4)
Τυροπιτάκια. Το δεύτερο πιάτο που πρέπει απαραίτητα να υπάρχει στο τραπέζι. Απλά τέλειο (5/4).
Λουκάνικο μοσχαρίσιο. Μια μεγάλη μερίδα, που ίσως σε κάποιους φανεί βαρύ για το στομάχι.
Τυρί σαγανάκι με πετιμέζι!!!. Εξαιρετικό. Απελπιστικά μικρή όμως η μερίδα.

Μοσχαράκι με πουρέ μελιτζάνας (χουνκιάρ μπεγεντί). Από τα πιο μαλακά και γευστικά μοσχαράκια που έχω φάει. Εάν επίσης σου αρέσει και ο πουρές, που είναι ιδιαίτερος, τότε έπιασες το τζόκερ.
Κεμπάμπ γιαουρτλού και Άδανα (λίγο καυτερό). Ικανοποιητικά πιάτα, χωρίς να με τρελάνουν. Προτιμώ το γιαουρτλού.
Λαχματζούν. Εμένα δεν μου άρεσε. Λιτό, χωρίς το κάτι που θα σε κάνει να το ξαναπάρεις. Ίσως να με στοιχειώνει το αντίστοιχο του Pars.

Δοκιμάσαμε κόκκινο κρασί, που απλά συνόδευσε το φαγητό.

Σαν συμπέρασμα οι γεύσεις είναι αρκετά καλές και οι μερίδες καλές για τις τιμές τους.

Εξυπηρέτηση: service γρήγορo, χαμογελαστό.

Χώρος: Το μαγαζί είναι πάνω στη Μεσογείων και αν δεν είσαι υποψιασμένος δεν θα το παρατηρήσεις. Είναι μια παλιά πέτρινη μονοκατοικία, ψηλοτάβανη και ευρύχωρη.
Στην αρχή υπάρχει η κουζίνα!!!. Ακολουθούν δύο αίθουσες για καπνίζοντες και μη (η διάκριση τηρήθηκε και τις δύο φορές). Το καλοκαίρι έχει και κήπο στο πίσω μέρος, όπου είναι συμπαθητικός. Τα τραπεζάκια μεγάλα και οι αποστάσεις μεταξύ τους άνετες. Όταν έχει πολύ κόσμο η βαβούρα είναι αρκετή. Προσοχή στο πάρκινγκ. Αν παρκάρεις πάνω στο πεζοδρόμιο τότε ΟΚ, το αφηνεις έξω από το κατάστημα. Αν θέλεις να είσαι τυπικός, τότε υπάρχει πρόβλημα. Μάλλον θα παρκάρεις μακρυά ή από την απέναντι πλευρά της Μεσογείων.

Τιμές: Κανονικές για την ποσότητα και γεύση.

Μια καλη επιλογή. Πρόταση πατάτες, τυροπιτάκια, τυρί σαγανάκι με πετιμέζι, μοσχοράκι με πουρέ μελιτζάνας.