Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Το τελευταίο διάστημα κάνω μία επανάληψη στα μέρη που εμπιστεύομαι (στα εστιατόρια που η σχέση σεβασμός προς τον πελάτη και αντίστοιχα προς τον ιδιοκτήτη από μεριά μας, ήταν είναι και -όπως δείχνει- θα είναι ύψιστη αρχή) για να απολαμβάνω τις εξόδους μου χωρίς κανένα ρίσκο.
Είχα πολύ καιρό να επισκεφτώ την Premiera, ιδανική έξοδος για καλοκαιρινό βραδάκι στην Αθήνα, κάναμε τηλεφωνική κράτηση -και βράδυ Σαββάτου 4 Ιουνίου καταφθάσαμε 4 άτομα στην όμορφη αυλή τους.

Δε θα πλατιάσω με περιγραφή εσωτερικού χώρου, ήδη έχει αναφερθεί εκτενώς η PP_TINA και με έχει καλύψει απόλυτα.
Ξεκινώ με την καταπληκτική ευγενική υποδοχή και εξυπηρέτηση που απολαμβάνουμε πάντα -από την είσοδο έως και την έξοδό μας από το εστιατόριο...
Η σωστότερη λέξη είναι ευγένεια με επαγγελματισμό σεμνότητα και καλοσύνη ( δεν ξέρω εάν το έχουν στο κύτταρό τους οι Ρώσσοι, πάντως οι περισσότεροι που έχω γνωρίσει σε προσωπικό επίπεδο έχουν πολύ υψηλό επίπεδο πολιτισμού συμπεριφοράς-κάτι που οι έλληνες υστερούμε κατά πολύ) που σε κάνει να νοιώθεις ότι η επίσκεψή σου στο εστιατόριό τους είναι πολύ σημαντική.

Η αυλή έξω, έχει διαμορφωθεί πολύ όμορφα και λιτά, τα τραπέζια έχουν τις σωστές αποστάσεις μεταξύ τους, οι καρέκλες παραπάνω από αναπαυτικές, τα σερβίτσια, τα τραπεζομάντηλα, ο φωτισμός, όλα μα όλα σε κάνουν να ξεχνάς ότι είσαι μέσα στην Καλλιθέα -όπου πρέπει να αφουγκραστείς για να πιάσεις τον απόηχο της κίνησης των αυτοκινήτων.

Στην εξυπηρέτηση είχαμε για ακόμη μία φορά τον Γιούρι (τόσο μα τόσο ευγενικός που με κάνει να ντρέπομαι), ο οποίος μόλις του ζητήσαμε να μας μεταφέρει σε τραπέζι κάτω από ομπρέλλα -για να μη μας φάει η νυχτερινή υγρασία- άμεσα και με χαμόγελο ικανοποίησε την επιθυμία μας.
Πληρότητα κατά 60% περισσότερο με Ρώσσους, οι οποίοι μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρουν περί ρώσικης κουζίνας για να έρχονται εδώ, σκεφτόμουν μήπως τελικά αυτό το διαμαντάκι απλώς δεν το ξέρει πολύς κόσμος??

Φυσικά νερό βρύσης στα ποτήρια μας, παραγγείλαμε chardonnay για να δροσιστούμε (χύμα -αξιοπρεπέστατο) και μας έφεραν ζεστά ψωμάκια τα οποία συνοδεύονταν από μικρά κομματάκια βούτηρο με μυρωδικά.
Από φαγητά πήραμε
Σαλάτα Premiera πράσινη σαλάτα ανάμεικτη με πατζάρι κλπ,, η αλήθεια είναι ότι δε με ενθουσίασε, ήταν πολύ στεγνή και χωρίς ένταση γεύσης.
Σασλίκ με χοιρινό και σασλίκ με κοτόπουλο, απλά καταπληκτικά και τα δύο πιάτα!!!
Ζυμαρικά μαντί με κιμά και συνοδευτική λευκή αλοιφή, ικανοποιητική γεύση
Μπιφτέκια (ειλικρινά προσπαθώ να θυμηθώ πως αναφερόταν αυτό το πιάτο στο menu τους αλλά δεν τα καταφέρνω) μεγάλη μερίδα, τους έλειπε αυτό το κάτι που απογειώνει τη γεύση (ίσως είμαι "παγιδευμένη" στην κλασσική γεύση κεφτέ/μπιφτέκι όπως την έχω μάθει στην ελληνική version και δυσκολεύομαι να εκτιμήσω διαφορετική γεύση κιμά που δεν περιλαμβάνει δυόσμο, βασιλικό κλπ μυρωδικά..... ).

Στο τέλος κέρασμα ελαφρύ γλυκό -ότι πρέπει για την εποχή.
Λογαριασμός στα euro 60,00 πολύ καλό vfm (αν σκεφτείς και τα 2 1/2 κιλά κρασί που καταναλώσαμε).

Η Premiera έχει πάρει τη θέση που της αρμόζει στη λίστα με τα αγαπημένα μου, και φυσικά θα συνεχίσω να την επισκέπτομαι!