Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Οτι ειμαι Ποντια, οχι εκ καταγωγης αλλα εκ προοιμιου, υποθετω μετα απο τοσες κριτικες το εχετε ψυλλιαστει. Οτι περναω απο το Βλαχο καθε τρεις και λιγο και μεχρι σημερα νομιζα οτι ειναι σουβλατζιδικο, το μαθαινετε τωρα.

Ξυπναω σημερα, Κυριακη, γιορτη και σχολη, νωρις νωρις το μεσημερι και μου λεει ο φιλος μου να παμε για φαγητο εξω, διοτι το ψυγειο ειναι πιο αδειο απο βλεμμα προβατου στη βοσκη. Μετα το κλασσικο debate του προορισμου, αποφασιζω να του δωσω την ευκαιρια να διαλεξει αυτος ποιος θα γεμισει τα στομαχια μας με υπεροχες λιπαρες χημικες ενωσεις.

Και καπως ετσι βρεθηκα μερα μεσημερι κατα τις 4 στο Βλαχο, με δεκαπεντε ποντους τακουνι απο τη δουλεια την προηγουμενη νυχτα ελλειψει εναλλακτικης. Και ναι, ημουν σα το γαλα μες τις μυγες, ολοι νορμαλ με φορμιτσες και αθλητικα και γω λες και το σκασα απο τα Γκραμι. Αστα. Παμε παρακατω.

Διαβαζοντας για το μαγαζι στη διαδρομη, ακομα απορω πως βαθμολογηθηκε το μαγαζι αυτο με πανω απο 2 στο χωρο απο καποιους χρηστες. Η μονη λογικη εξηγηση που εχω ειναι οτι η ικανοποιηση απο τις τιμες και τις γευσεις δινει πιο θετικη οπτικη στο χωρο. Γενικως εχω παρατηρησει οτι οταν καποιοι τομεις χωλαινουν ή ειναι πολυ ικανοποιητικοι, επηρεαζουν αρδην και τη συνολικη βαθμολογηση.

Συνηθως, προσπαθω να μην ειμαι υπερβολικα αυστηρη, οποτε εψαχνα καπου να πιαστω να μην βαλω 1 στο χωρο. Αλλα, ρε παιδια, δεν με αφησαν! Ενα πατημα δε βρηκα. Πιο προχειροφτιαγμενος πεθαινεις, στον εξωτερικο χωρο, τον κλεισμενο με πλαστικα παραπετασματα, εχουν πεταξει καμια εικοσαρια τραπεζια και αυτο ειναι. Ο εσωτερικος, απεριγραπτος. Περα απο την ανοιχτη ψησταρια και τα μερικα τραπεζια, τιποτα. Καμια διακοσμηση, ενω δεν τον λες, τον εσωτερικο μονο, και την επιτομη της καθαριοτητας.

Για τις τουαλετες λιγα εχω να πω, και καλα δεν ειναι. Πολυς ο κοσμος, πολυ το τρεξιμο, οποτε η εικονα λιγο χειροτερη απο αυτο που θεωρω πολυ χαμηλα στανταρ καθαριοτητας. Επειδη στο χωρο μουσικη δεν παιζει, θα ακουτε μονιμη μουσικη υποκρουση κλαγγες απο ταψια. Βαζω ενα με βαρια καρδια, γιατι το αντιπαθω και το αποφευγω, αλλα δεν θα ειμαι δικαιη αν βαλω παραπανω.

Η εξυπηρετηση ειχε διαβαθμισεις. Στην αρχη το σερβις ηταν αδιαφορο, σε φαση "σου πεταω εναν καταλογο και ξεχναω οτι υπαρχεις", αλλα μαλλον γι αυτο ευθυνεται ο ογκος πελατων. Οταν αργοτερα εσπασε λιγο ο κοσμος, τα παιδια ηταν πολυ πιο εξυπηρετικα και ευχαριστα. Ολα, εκτος απο ενα πιατο, ηρθαν σε πολυ καλους χρονους, ενω στο τελος μονο που δε μας κυνηγησαν να μας κερασουν ενα παγωτινι τον καθενα.

Μια παρατηρηση μονο, με απολυτα φιλικη διαθεση. Οσην ωρα περιμεναμε το τελευταιο πιατο, στο διπλα τραπεζι ειχαν καθισει οι σερβιτοροι και συζητουσαν. Ειχαν πιασει θεματα του μαγαζιου, διαφωνουσαν για το ποιος θα αναλαβει ποια αρμοδιοτητα και "τσακωνοντουσαν" για το ποιος θα σηκωθει να μαζεψει καποιο τραπεζι. Για μας που δουλευουμε σε χωρους εστιασης, ο φιλος μου, και νυχτερινης διασκεδασης η αφεντια μου, η συζητηση αυτη ηταν απολυτα κατανοητη. Και μεις τις κανουμε καθημερινα. Απλως οχι μπροστα στους πελατες. Κανεις τον αλλο να αισθανεται ανεπιθυμητος. Δεν ειχαν αδικο τα παιδια, ειχαν λιωσει στα ποδια τους απο τη δουλεια, ομως ο πελατης δεν θα το δει θετικα.

Και παμε στα σημαντικα. Ο καταλογος πιο συντομος απο υπερρεαλιστικο ποιημα του Σαχτουρη, με 3 κυριως (μπριζολακια χοιρινα, μπιφτεκι και λουκανικο) ολα στα 9.90€ για να μη μπερδευομαστε. Κομματια απο 5-6 ειδη χειροποιητης πιτας στα 2.75 εκαστο, 3 σαλατες (λαχανο-καροτο και αγγουροντοματα στα 3.30€ και χωριατικη στα 5.50€), φετα και πατατες (2.75€), τζατζικι (1.65€) και ψωμι (1.10€). Τελος, αυτα ηταν. Αν ειστε μουσουλμανοι ή κοτοπουλοφαγοι να φυγετε, να πατε αλλου.

Ο φιλος μου, που αν τον αφηνα θα μου επαιρνε ολο τον καταλογο δις, τελικα καταφερε να περιοριστει στα εξης:

-Αγγουροντοματα, που εχει επισης κρεμμυδι και ελιες, με ολα τα υλικα φρεσκοκομμενα και πιο χοντροκομμενα δεν παει, μια χαρα.

Μαζι ηρθε και ενα ακαλεστο καρβελακι ψωμι, που ευχαριστω τον ιθυνοντα νου που το προσγειωσε στο τραπεζι μας. Αν με ειχαν ρωτησει, θα ειχα πει ευθαρσως οχι, και θα εχανα το ζεστο, αφρατο, μυρωδατο καρβελακι, καμια σχεση με το ψωμι βετεξ που τρως συνηθως στις ταβερνες.

Σε αυτο το σημειο να στειλω τους αγωνιστικους μου χαιρετισμους στον Τρωγων, για την αναφορα του στο ονομα μου. Φιλτατε, ενα εχω να πω: " τα μεγαλα μυαλα και οι εκλεπτυσμενοι ουρανισκοι συναντιουνται".

Παντως, το καρβελακι το ρημαξα.

-Μια μεριδα μπριζολακια, οχι ορφανη, με γονεις και απ ολα. 3 μπριζολακια πολυ καλα σε μεγεθος, αν και παρα πολυ λεπτοκομμενα, πανω σε ενα μπαμπατσικο στρωμα λεπτοκομμενης τηγανιτης πατατας. Δεν το περιμενα να διατηρουν τοσο καλη υγρασια και να μην εχουν γινει ζαντολαστιχο με τετοιο παχος, αλλα διαψευστηκα πολυ ευχαριστα. Δεν ειναι τιποτα εξαιρετικο, ειναι ομως νοστιμα, χορταστικα και με πολυ σωστο ψησιμο. Στα συν οτι, γενικα, το κατεχουν το αλατισμα με μετρο.

-Μια μεριδα μπιφτεκι, που ερχοταν απο Κιατο και αργησε λιγακι στα διοδια. Αλλα δε βαριεσαι, μας ηρθε ενα τεραστιο στραβοχυμενο παραλληλογραμμο μπιφτεκι παντοφλα, πανω στην ιδια γενναιοδωρη πατατομεριδα και μας αποζημιωσε για την αναμονη. Ηταν βεβαια λιγο παραπανω τσουρουφλισμενο στις ακρες, αλλα ηταν παρα πολυ γευστικο, πιο ζουμερο δεν παει και, εγω που κατα κανονα τα μπιφτεκια τα εχω ως τελευταια επιλογη, αυτο το βρηκα πολυ δυνατο.

Οι μεριδες ειναι οντως μεγαλες και θεωρω οτι αρκει μια, με σαλατα και μια πιτα για να χορτασουν 2 ατομα. Εμεις σκασαμε, και μιλαμε για ανθρωπους που τρωνε σαν κοπαδι ακριδες. Στο τελος κερνουν και παγωτινι τους παντες ανεξαιρετως.

Οσα εφαγα δεν τα θεωρω κατι εξεζητημενο, αλλα ειναι βεβαιο οτι αποκλειεται να σε απογοητευσουν. Δε θα σου προκαλεσουν καμια εντονη συγκινηση, αλλα αν βρισκεσαι στην ευρυτερη περιοχη ειναι μια πολυ τιμια επιλογη.

Για ολα αυτα, μαζι με ενα μπουκαλακι νερο και μια κοκα κολα, υπολογιζω οτι ο φιλος μου εδωσε 25.9€, αλλα μου χει βγει λαρτζ και δεν με αφηνει ουτε να δω τι δινει. Προς τιμην τους, δινουν τα αναψυκτικα, τα σωστα, οχι τις χαζομαρες της μιας γουλιας, μολις 1.20€.

Θεωρω την τιμολογηση σε καποια πραγματα εξαιρετικη, οπως τα αναψυκτικα, τις πιτες και τα συνοδευτικα, αλλα πιστευω οτι οι μεριδες μια μικρη μειωση στην τιμη την παιρνουν. Ναι, ειναι μεγαλες, δεκτον, αλλα μην ξεχναμε οτι μιλαμε απλως για λιγο κιμα ή χοιρινα μπριζολακια, το κοστος παρασκευης επιτρεπει μια μικρομειωση.

Παρα τα οποια αρνητικα φαγαμε καλα, περασαμε καλα, εγινα και το θεαμα της ημερας με το αταιριαστο για την ωρα και το χωρο ντυσιμο μου, οποτε το προτεινω ευκολα. Και αν δειτε μια τρελη με παπουτσι σκαλωσια καταμεσημερο οταν πατε, πειτε και ενα γεια, εγω θα ειμαι.

ΥΓ. Οποιοι δεν εχετε παρει ακομα την χρησιμη ψηφο σας απο μενα, να ξερετε δεν ειναι σνομπισμος, ειναι οτι εχω τρελαθει στη δουλεια και δεν προλαβαινω ακομα. Στις επομενες μερες, ολοι θα παρετε.