10 Ιουν 2016

Από τα κρυμμένα διαμάντια του Μικρολίμανου. Στο τέρμα του λιμανιού πριν φτάσουμε στον Ιστιοπλοϊκό έχει είσοδο δεξιά μετά από κάτι μαγαζιά με εξοπλισμό σκαφών και στα σκαλάκια που θα βρούμε συνεχίζουμε αριστερά επάνω. Δεξιά είναι για τα μέλη του Ναυτικού Ομίλου Ελλάδος.

Θεωρώ ότι μαζί με το Salty είναι τα μαγαζιά με την καλύτερη θέα στο Μικρολίμανο και επιπλέον δεν έχουν τη βαβούρα των υπόλοιπων που βρίσκονται πάνω στον δρόμο.
Τρεις άντρες το επισκεφτήκαμε Σάββατο κατά τις 22.30 χωρίς κράτηση. Μας τοποθέτησαν στην πίσω σειρά τραπεζιών κάτι που όμως δεν μας στέρησε την απεριόριστη θέα στη θάλασσα.

Η εξυπηρέτηση άψογη και διακριτική, μάλιστα μας ζητήθηκε συγγνώμη διότι οι μπύρες ξεχάστηκαν και ήρθαν μετά από δική μας υπενθύμιση.
Εμφιαλωμένο νερό 1 lt γνωστής «βουνίσιας» μάρκας 2,00 €!
Δεν είμαι κατά του εμφιαλωμένου και της χρέωσής του αλλά αυτό το 2 ευρώ μου φάνηκε «κάπως»! Δεν θα πρέπει να κοστίζει πάνω από 0,15 € στην χονδρική, οπότε υπολογίστε πόσες φορές απάνω χρεώνεται στον πελάτη!
Καλάθι με ψωμί καθώς και τρεις φέτες ψωμί ελαφρά ψημένες με πολτό ελιάς καθώς και πακετάκι με κριτσίνια ιταλικά (3,00 €).
Σαλάτα pollo. Ικανοποιητική σαν ποσότητα και με αρκετό κοτόπουλο (όχι δείγμα όπως συνηθίζεται στα περισσότερα μαγαζιά-10,00 €)
Λαδοτύρι Μυτιλήνης ψητό (6,50 €) ίσως θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη η ποσότητα.
Πένες αραμπιάτα άψογες και μεγάλη ποσότητα (9,50 €).
Πένες με μανιτάρια και κοτόπουλο επίσης άψογες απ’ ότι είπε ο φίλος που τις παρήγγειλε και ίδια μεγάλη ποσότητα (9,80 €).

Πίτσα με φέτα και σουτζούκι (αρκετά μεγάλη για ένα άτομο) από την οποία δοκίμασα γιατί το παιδί που την έφαγε είπε ότι ήταν αρκετά λιπαρή και πικάντικη. Μάλλον έφταιγε το σουτζούκι (10,00 €).
Συμπλήρωμα για τον ένα συνδαιτημόνα μία fix μικρό μπουκάλι 4,00 €.
Στο τέλος κέρασμα γλυκό αμυγδάλου πασπαλισμένο με άχνη και δίπλα παγωτό καϊμάκι με σιρόπι.

Συνολικά πολύ ευχάριστη εμπειρία για περίπου 20 € το άτομο. Σε μια περιοχή που ξέρεις ότι η τιμή κατά άτομο μπορεί να ξεπεράσει άνετα κατά πολύ τα 20 ευρώ.

10 Ιουν 2016

ace33