Ιταλία - Βριλήσσια, Αθήνα

Προλογος:
Για να ειμαι ειλικρινης μαζι σας, εχω ενα θεμα με τα εκπτωτικα site, με τα κουπονια και με τις προσφορες. Ισως οντας εμπορος ο ιδιος, συνηθως ειμαι λιγο καχυποπτος σχετικα με το τι προσφερουν. Ειμαι γενικως της αποψης οτι πουλανε κατι υπερτιμημενο και σου κανουν εκπτωση ως τρικ κατεβαζοντας ετσι τις τιμες τους στα φυσιολογικα επιπεδα. Αποφασισα λοιπον να ρισκαρω μια εξοδο μου στο εν λογω εστιατορειο και να δοκιμασω την διαδυκτικακη εκπτωτικη πλατφορμα που προμοταρει το a4f αφου αλλωστε ειδα καλα σχολια απο τους φιλους "κριτικους" και κινηθηκα εκ του ασφαλους κρατωντας ομως μικροτερο τροπο τινα καλαθι και φυσικα την πατησα με τον καλυτερο και γευστικοτερο τροπο...

Οπερ και εγεννετο λοιπον, επισκεφθηκα το Σαββατο 04/06 το Gusto Divino ωστε να γιορτασω με την γυναικα μου την επετειο μας. Ηρθανε τα 7 χρονια φαγουρας οποτε επρεπε να ειναι κατι πολυ περιποιημενο και επειδη ξερω οτι της αρεσουν αυτου του στυλ ειπα να το δοκιμασω.

Το parking στην περιοχη ανετοτατο. Βοηθαει πολυ το παρακειμενο super market αλλα απ οτι ειδα ειχε θεσεις και στον παραδρομο της Πεντελης σχεδον απ εξω απο το μαγαζι. Κατηφορισαμε λοιπον λιγακι και ειδαμε τον φοινικα που φιγουραρει απ εξω και μπηκαμε μεσα. Μας υποδεχτηκε με χαμογελο ενας σερβιτορος που σερβιρε εκεινη την ωρα (σημαντικο να εισαι επαγγελματιας ακομα και οταν κανεις κατι αλλο), δωσαμε τα στοιχεια μας στον παγκο απεναντι απο τον ανοιχτο ξυλοφουρνο και προχωρησαμε ευθεια προς την αυλη του.

Ο χωρος μαγευτικος!
Μια αυλη χωρισμενη στα 3 με φυλλωσιες ωστε να μην υπαρχει η παραπανω βαβουρα, πολυ προσεγμενη και δροσερη. Ο φωτισμος εδινε πολυ ομορφες πινελιες στον ηδη ομορφο χωρο και τον ανεδυκνειε και φυσικα τα τραπεζια σε ασφαλη αποσταση μεταξυ τους ωστε να μπορει ανετα να συνυπαρξει μια τετραμελης οικογενεια με ενα ρομαντικο δειπνο στον ιδιο χωρο.
Ζητησαμε να κατσουμε σε ενα τραπεζι των 4ων ατομων (καθοτι ειμαστε και λιγο θρεφταρακια) και δεχτηκαν με χαμογελο. Μας εδωσαν τον καταλογο ο οποιος ηταν πλουσιοτατος και λιγο πριν παρουνε την παραγγελια ανακαλυψαμε οτι υπαρχει και δευτερος, αυτος με τα φρεσκα ζυμαρικα. Αδειασαμε τον σερβιτορο κανονικα και μετα απο 5 λεπτα τον φωναξαμε για να του πουμε τις επιλογες μας.

Στο εικοσαλεπτο ειχαν σερβιριστει τα παντα

Σαλατα ceasar's: Εδω κινηθηκα εκ του ασφαλους καθ οτι ειχα ηδη διαβασει απο παλαιοτερα posts οτι ηταν ενα απο τα δυνατα πιατα του και απλα πιστοποιω και εγω το ιδιο. Μεγαλη ποσοτητα με φρεσκα υλικα, πολυ σωστες ποσοτητες στο καθενα. Ισως να ηθελε (ή να το εχω συνηθισει εγω ετσι) λιγα παραπανω κρουτον. Αλλα φυσικα αυτα ουτε στα ψιλα γραμματα δεν μπαινουν.

Πιτσα σπεσιαλ: Ηταν υπερβολη αλλα επρεπε να δοκιμασω την pizza στον ξυλοφουρνο. Ηταν η κλασσικη ιταλικη pizza με λεπτο ζυμαρακι, ολοφρεσκα υλικα (ναι οταν κατι ειναι φρεσκο θα το λεω και θα το ξαναλεω και ας κουραζω) βγαλμενη στην ωρα της. Δεν φαγωθηκε επειδη πηραμε απλα πολλα αλλα ηταν νοστιμοτατη και καλοψημενη.

Πενες alla cremme στον ξυλοφουρνο για μενα. Εδω λιιιγο μου τα χαλασε. Η πρωτη στρωση ειχε παραψηθει με αποτελεσμα να ηταν πολυ σκληρο για να φαγωθει, η δευτερη στρωση ομως απο κατω ηταν απιστευτη. Δεν ξερω και δεν ειμαι σιγουρος αν μπορουσε να αποφευχθει αυτο με τις θερμοκρασιες που αναπτυσσονται στον ξυλοφουρνο, αλλα ηταν καπως αντιφατικο και οφειλω να το γραψω.

Η γυναικα μου πηρε ενα απο τα καλυτερα πιατα pasta που εχω δοκιμασει. Το ονομα αυτου παπαρδελλες con pollo (με κοτοπουλο ελληνηστι). Υπαγεται στα φρεσκα ζυμαρικα και οπως καταλαβαινετε -Ω! ναι- φρεσκοτατα τα υλικα. Ακομα το σκεφτομαι και γουργουριζει η κοιλια μου.

Ολες οι μεριδες ηταν μεσαιες προς μεγαλες.

Στο τελος ζητησαμε τον λογαριασμο και απο μονος του ο σερβιτορος ειδε την Pizza αφαγωτη και προσφερθηκε να μας την βαλει σε κουτακι, να την παρουμε μαζι μας.
Χαλαλι οι πενες μου, ειλικρινα θεωρω οτι αμα βαλω λιγοτερο απο 4εις ντοματες, θα το αδικησω στη γευση και δεν το θελω

Εδω να κανω μια μικρη παρενθεση για να κανω την αυτοκριτικη μου. Η καχυποψια σαν κλασσικος Ελληνας δεν ειχε φυγει και επειδη οτι δεν ξερουμε το φοβομαστε συνεκρινα τις τιμες για να δω αν ειχε γινει οντως η εκπτωση που εδινε το εν λογω site. Συγκρινοντας τις τιμες λοιπον ειδα οτι οι τιμες συμπιπτανε με αυτες του καταλογου. Ετσι πηγα μεσα (με καλη διαθεση φυσικα) να μου δωσουνε τις απαραιτητες εξηγησεις. Εκεινοι με τον πιο επαγγελματικο τροπο που εχω δει, χαμογελαστοι, μου εξηγησαν το αυτονοητο. Οτι η εκπτωση μπαινει στο τελος. Το αγγελακι στο δεξι ωμο με σκουνταει και μου λεει "και συ ετσι δεν κανεις στο μαγαζι σου?". Το διαβολακι στον αριστερο πρεπει να πνιγηκε απο τα γελια. Καπως ετσι ενοιωσα τελοσπαντων. Κατι μεταξυ σουρεαλ και cartoon (ξερετε αυτο που βλεπαμε στα παλια tom & jerry που μεταμορφωνοτανε ο tom σε γλυφειντζουρι και εγραφε πανω "sucker"? Αυτο! ) αλλα η ουσια (και ο λογος που το περιγραφω αλλωστε) ειναι οτι δεν το κανανε σε καμμια περιπτωση αβολο.

Στο δια ταυτα ο λογαριασμος ανηρθε στα 40 ευρω μαζι με μια μπυρα και 2 μπουκαλια νερο, για τα οποια στο v4m θα του εβαζα 4 για αυτα που (μου) προσφερε, οποτε τωρα που ειχα και εκπτωση απο το site και ηρθε 32 τι να βαλω? Αφησα ενα ειλικρινες μπουρμπουαρ γιατι το αξιζανε, ισως και για να νιωσω και εγω καλα και αφησα πισω μου την στιγμη. Στο price range εβαλα λιγοτερο γιατι μπορεις ανετα να χορτασεις με 2 πιατα και μια σαλατα οποτε θα μπορουσε να μας ερθει ανετα γυρω στα 14-16 ευρω το ατομο.

Στο τελος κερασανε ενα γευστικοτατο σφηνακι λεμοντσελλο, και αφου τσουγκρισαμε με την γυναικα μου στο ερωτα μας, το ηπιαμε σαν σφηνακι δινοντας μια υποσχεση για την επομενη μερα! Να ξαναρθουμε στο Gusto Divino πολυ πριν απο την επομενη επετειο μας!!

Επιλογος:
Η τραττορια σαν εννοια, οπως το αντιλαμβανομαι εγω τουλαχιστον, ειναι κατι μεταξυ ενος κυριλε εστιατορειου -πλην φθηνου- και μιας πιτσαριας της γειτονιας. Εγω αυτο που εισεπραξα απο το εν λογω εστιατορειο, ηταν οτι πηρε τα καλυτερα στοιχεια απο τα 2 παραπανω και τα ενωσε με εναν εκπληκτικο τροπο. Δεν μπορω να περιαυτολογησω οτι εχω και τον πιο απαιτητικο ουρανισκο, ουτε φυσικα μπορω να καταλαβω τις γευσεις σε τετοιο βαθμο ωστε να κανω την αναλυση που κανουν καποιοι αλλοι συνομιλητες μου εδω μεσα, αλλα μπορω να αναγνωρισω το φρεσκο και το καλο. Ειλικρινα, λοιπον, το GD ανερχεται σε ενα απο τα κορυφαια ιταλικα εστιατορεια για τα δεδομενα μου και το προτεινω ανεπιφυλακτα για οποιαδηποτε περισταση. Αν και ειμαι κατα στο να βαζω 4αρια σε ολα πραγματικα με ευχαριστησε οσο δεν πηγαινε και θεωρω οτι τα αξιζε με το παραπανω για οσο αξιζει αυτη η κριτικη.