Ινδία - Πατήσια, Αθήνα

Σάββατο 04.06.16 και ΄΄έφοδος ΄΄ στο ask4food για αναζήτηση στόχου! Ψάξε, ψάξε, πέφτουμε με τη σύζυγο μου στο ΄΄GANDHI΄΄ και ως λάτρεις της εν λόγω κουζίνας εχουμε υποχρέωση να ενημερωθούμε σχετικά.
Με τα πολλά, τηλέφωνο για κράτηση και ερώτηση για τραπέζι στην πλατεία!
Ένας ευγενέστατος κύριος σημείωσε την κράτησή απαντώντας στις ερωτήσεις μου πάντα με ένα ΄΄ναι΄΄ και με αποχαιρέτισε χωρίς να με ρωτήσει καν το όνομα!!! Στιγμιαίο μούδιασμα και δεύτερη προσπάθεια επικοινωνίας όπου δήλωσα το ονομ/μο μου! Με κάποια επιφύλαξη λόγω της πρωινής ασυνεννοησίας (κι έπεται συνέχεια), ξεκινήσαμε!
Ηλεκτρικός-Σταθμός Αγ. Νικολάου και σε 5΄άφιξη στο μαγαζί στις 22:00 (τόσο απλά)!

Στην πρώτη ματιά το μαγαζί δε σε τραβάει για κάτι. Θα μπορούσε άνετα να ήταν ένα καφενείο ή ένα μαγερειό με τραπεζάκια στην πλατεία. Εσωτερικός χώρος εξίσου αδιάφορος αλλά καθαρός!
Αυτό που μας έκανε εντύπωση ήταν ότι δεν υπήρχε ούτε μία παρέα και το δεχτήκαμε ως τυχαίο. (μόνο τυχαίο δεν ήταν)!

Μετά από θερμή υποδοχή μας έβαλαν να καθήσουμε σε ένα τραπέζι στην πλατεία, αλλά γενικότερα στην ατμόσφαιρα ήταν εμφανής μία ανησυχία λες και δε μας περίμεναν καν! Σε λίγο μας έφεραν έναν κατάλογο (είναι ο ίδιος delivery κατάλογος, που πετάνε στις πολυκατοικίες)! Απλός, λιτός κι απέριττος.
Κάποια στιγμή ήρθε ο ιδιοκτήτης ο οποίος μας ενημέρωσε ότι ήμασταν πολύ τυχεροί γιατί το μαγαζί ήταν ρεζερβέ για πακιστανικό πάρτι γενεθλίων: (Ήμασταν)?
Ενδεχομένως η κράτηση έγινε γιατί, απλά, ο κύριος που απάντησε στο τηλέφωνο, δεν μιλούσε ελληνικά!!!

Ήρθε η ώρα της παραγγελίας όπου η επικοινωνία παρέμενε σταθερά... ανέφικτη!
Ο σερβιτόρος αποστήθισε την παραγγελεία με τα νούμερα... π. χ... ένα 3, ένα 5 κ. ο. κ....! (γράφτα βρε μανούλα μου μη γίνει κανένα λάθος κι ειμαι αλλεργικός στα φιστίκια, λέμε τώρα)! Η παραγγελία λοιπόν ήταν:
-Κοτόπουλο πακόρα (υπέροχο), συνοδευόμενο από μία ρευστή σως δυόσμου.
-Σαμόσα λαχανικών, όπου μας έφεραν Σαμόσα Κρεατικών (σου πα γράφτα), εξίσου πολύ νόστιμα, συνοδεία από την ίδια ανωτέρω σως.
-Κοτόπουλο Τίκα (καταπληκτικό).
-Μοσχάρι με πατάτες σε σάλτσα μπαχαρικών (που ΄ναι οι πατάτες οέο?). Πολύ νόστιμο αλλά και βαρύ πιάτο!
-Ρίζι Κάμπλι Πολάο. (ήταν)?
-2 πιτούλες νααν απλές (καταπληκτικές) και 2 με Τυρί (ήρθε με κρεμμύδι, μέτριες)!
-Μία coce και μία μπύρα ΑΛΦΑ (ήρθε ΦΙΞ)..... ποια ΑΛΦΑ....!
Για όλα τα ανωτέρω η τιμή ήταν 28,00 ευρώ!

Φυσικά όλα τα ανωτέρω εξελίχθηκαν εν μέσω αφίξεων για το πάρτι από πακιστανούς με παραδοσιακά ρούχα, και το γκλου της βραδιάς από τον Μιχάλη Βιολάρη του Πακιστάν στα φωνητικά! (η μουσική κονσέρβα).
Σε κουβεντούλα με το σερβιτόρο (δεν πήγε τσάμπα το lower), μάθαμε ότι οι σερβιτόροι είναι από το Μπαγκλαντές, το αφεντικό από το Πακιστάν και ο Σεφ από........ από....... το...... ΝΕΠΑΛ.....! (ε και? Ο Λαζάρου όταν φτιάχνει Κις Λορέν, δηλώνει Παρισιάνος)???

Συνοψίζοντας:
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα από άποψη ποιότητας, γεύσης και οικονομίας!
Δεν το συνιστώ σε άτομα τα οποία ΄΄βγάζουν μαχαίρι΄΄ με την παραμικρή παρατυπία στην παραγγελία ή στην επικοινωνία. Με θετικό πνεύμα όλα τακτοποιούνται!