Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Καινούρια άφιξη στα Μελίσσια από τη γνωστή αλυσίδα που δραστηριοποιείται κυρίως στα Νότια προάστια και επεκτείνεται και στα Βόρεια. Από την ημέρα που άνοιξε, γίνεται πραγματικά ένας σχετικός πανικός, προφανώς γιατί είναι καινούριο μαγαζί αλλά και γιατί η φήμη του έχει προηγηθεί της δημιουργίας του.

Ωραίος, μεγάλος χώρος στον οποίο κυριαρχεί το απόλυτο λευκό (που παραπέμπει λίγιο σε Κυκλάδες) και τα ρετρό διακοσμητικά αντικείμενα και παραδοσιακά σκεύη. Απλωμένα ευρύχωρα τραπεζοκαθίσματα, τα οποία είναι επίσης παραδοσιακά και άνετα. Γενικά σε αυτό το μαγαζί δεν στριμώχνεσαι και "ανοίγει το μάτι σου" με το λευκό χρώμα παντού.

Η εξυπηρέτηση είναι απλώς ιδανική, άψογη στα όρια της τελειότητας: τέλειος συντονισμός και οργάνωση η οποία αντεπεξέρχεται και στις πιο δύσκολες συνθήκες, όταν το μαγαζί είναι τίγκα στον κόσμο και πρέπει ταυτόχρονα να εξυπηρετήσει διανομή κατ΄ οίκον και περαστικούς που παίρνουν φαγητό για να φύγουν. Στα δύσκολα λοιπόν όλα τα νέα παιδιά του μαγαζιού με προθυμία και χαμόγελο δεν αφήνουν κανένα παραπονεμένο.

Μια καθημερινή μεσημεροαπόγευμα πήγαμε στο μαγαζί 3 ενήλικες και 3 παιδιά και είχαμε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε αντιπροσωπευτική ποικιλία από τον πλούσιο κατάλογο του μαγαζιού. Εννοείται ότι τα μισά από αυτά που παραγγείλαμε και ήταν όλα χορταστικότατα, τα πήραμε πακέτο για το σπίτι, αφού άνετα χόρταιναν άλλοι 2 ενήλικες. Στο σημείο αυτό να τονίσω ότι ο σερβιτόρος κατά την ώρα της παραγγελίας προς τιμήν του κατέβαλε προσπάθεια να μας σταματήσει λέγοντάς μας ότι ήταν πολλά αυτά που παραγγέλναμε κια ότι τα πιάτα ήταν πολύ μεγάλα και χορταστικά. Εις μάτην. Τον αγνοήσαμε γιατί το μάτι δεν χορταίνει και το στομάχι θέλει να τα δοκιμάσει όλα.. αλλά ούτως ή άλλως τίποτα δεν πήγε χαμένο καθώς το πακέτο το τίμησαν δεόντως και άλλοι αργότερα.

Δοκιμάσαμε λοιπόν τα εξής:

-2 πατάτες τηγανητές, κλασικές, διαχρονικές σε αρκετά μεγάλες μερίδες

-πατάτες τηγανητές με 3 αυγά, τεράστιο και απογειωτικό γευστικά πιάτο. Πάνω από το βουνό τις πατάτες τρία αυγά που απλώνονταν σε όλο το πιάτο και σκέπαζαν τις πατάτες, ήταν εξαιρετικό

-μελιτζανοσαλάτα καπνιστή πολίτικη και χειροποίητη, όχι ετοιματζίδικη, νοστιμότατη με την καπνίλα να πλημμυρίζει τον ουρανίσκο

-3 κομμένες πίτες καθότι στο μαγαζί δεν "παίζει" καθόλου το ψωμί κα αντ΄ αυτού παίρνεις πιτούλες ξεροψημένες και ζεστές

-4 σουβλάκια τυλιχτά με κεμπάμπ, το δυνατό σημείο του μαγαζιού: μεγάλο κεμπάμπ, ζουμερό με τους χυμούς του και πολύ νόστιμο

-1 σις χοιρινό μερίδα με κρεμμύδι, πίτα, ψητή ντομάτα, πιπεριά ψητή. Το χοιρινό χωρίς καθόλου λίπος καθότι ήταν χοιρινό λαιμού, μεγάλα κομμάτια, μαλακά και ζουμερά

-1 και 1/2 μερίδες κεμπάμπ με πίτα, πιπεριά ψητή, ντομάτα ψητή, κρεμμυδάκι, επίσης πιάτο νοστιμόταταο. Εδώ να σημειώσω ότι όλες οι μερίδες του μπορούν να παραγγελθούν και σε μισή μερίδα. Νομίζω αρκετά καλό για όποιον θέλει να δοκιμάσει και δεν αντέχει να φάει όλο το πιάτο ή προτιμά να δοκιμάσει περισσότερα πιάτα παραγγέλνοντας μισές μερίδες

-1 καλαμάκι χοιρινό

-2 καζάν ντιπί, απίστευτα

-1 κιουνεφέ, ετοιμάζεται ως γνωστόν εκείνη τη στιγμή και ήταν το αυθεντικό πολίτικο

-1 εμφιαλωμένο νερό

Για όλα τα παραπάνω ο λογαρισμός ανήλθε στα 54 ευρώ. Να σημειώσω ότι στο τέλος μας κέρασαν γιαούρτι με γλυκό σταφύλι το οποίο μας αποζημείωσε. Ήταν πάρα πολύ καλό, δροσερό, καθόλιυ λιγωτικό και πολύ παραδοσιακό. Εντύπωση μου έκανε η ποικιλία των γλυκών (εκτός από τα παραδοσιακά πολίτικα είχε πορτοκαλόπιτα και σοκολατόπιτα) που διέθετε και μάλιστα απ΄ ό, τι κατάλαβα ετοιμάζονται όλα στο μαγαζί. Δεν το περίμενα γιατί δεν το συναντάς εύκολα σε αντίστοιχα μαγαζιά του είδους. Εκτός από το εξαιρετικό service, το καλό και χορταστικό φαγητό και την καλή σχέση ποιότητας-τιμής νομίζω ότι η φήμη του οφείλεται και στο γεγονός -αν ισχύει αυτό που άκουσα- ότι έχουν δικό τους κρεοπωλείο από το οποίο προμηθεύονται τα κρέατα.

Νομίζω ότι ο Πρόεδρος δικαιώνει την επωνυμία του καθώς είναι πράγματι πρόεδρος στον τομέα του και στο χώρο του κεμπάμπ ειδικότερα!!