Ιταλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Ίσως μια κριτική και από εμένα για το OROSCOPO δεν έχει να προσφέρει και πολλά, καθώς για αυτό έχει γράψει μεγάλο μέρος των χρηστών του site, προσωπικά ωστόσο θεωρώ ότι οφείλω σε κάθε περίπτωση μια κριτική, για να επιβεβαιώσω και εγώ τα γραφόμενα αλλά κυρίως και για να ανταποδώσω την «φιλοξενία» και την πολύ όμορφη βραδιά που μας χάρισε το OROSCOPO με τις νόστιμες γεύσεις του και την άψογη και ζεστή συμπεριφορά του προσωπικού του. Λοιπόν, έχουμε και λέμε...
Σάββατο βράδυ, μέσα στον Απρίλη, πριν αρχίσει ο καιρός να ζεσταίνει, επισκεφθήκαμε τρία άτομα το OROSCOPO, μετά από κράτηση. Η υπόθεση παρκάρισμα στην περιοχή πονεμένη ιστορία, οπλιστείτε με αρκετή υπομονή, στο τέλος κάπου θα βολευτείτε σε κάποιο στενό δρόμο των Ιλισίων. Το εστιατόριο σχεδόν γεμάτο, με αρκετούς τουρίστες, λογικά από τα διπλανά ξενοδοχεία (σε πολύ κοντινή απόσταση εξάλλου βρίσκεται το ξενοδοχείο Caravel).

Ο χώρος σίγουρα δεν είναι το δυνατό σημείο του OROSCOPO, ελαφρώς παλαιομοδίτικος και σχετικά ψυχρός, σε κάθε περίπτωση, ωστόσο, είναι πεντακάθαρος και άνετος, οπότε σε τελική ανάλυση δεν αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα για να επισκεφθεί κάποιος το OROSCOPO. Τέλος πάντων, οι φίλοι του site έχουν αναλύσει το χώρο επαρκέστατα και με κάθε λεπτομέρεια, οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο. Να προσθέσω απλώς ότι για τους ζεστούς μήνες τοποθετούνται καρέκλες και τραπέζια στην απέναντι πλατεία, οπότε για το καλοκαίρι υπάρχει εναλλακτική επιλογή.

Ως προς την εξυπηρέτηση, έχω να πω μόνο τα καλύτερα, ευγένεια, φιλικότητα, ταχύτητα στο service και πλουσιότατα κεράσματα, που θα αναφερθούν αναλυτικότερα στη συνέχεια, είναι ενδεικτικά κάποια από τα σημεία που πρέπει να επισημανθούν (άλλωστε και η αξιολόγηση 97% στον τομέα αυτό, δεν θα μπορούσε να είναι τυχαία).
Φθάνοντας λοιπόν τρία άτομα στο OROSCOPO, μας υποδέχθηκαν με χαμόγελο, μας έδειξαν το τραπέζι που είχαν κρατήσει για μας, ρωτώντας μας μήπως τυχόν προτιμούμε κάποιο άλλο. Για αρχή ήρθε ως κέρασμα μία σούπα για τον καθένα, κατά τη διάρκεια του γεύματος κεραστήκαμε ένα δεύτερο μπουκάλι εμφιαλωμένο κρασί, ενώ στο τέλος ήρθε στο τραπέζι μας μια πιατέλα με τρία γλυκά (cheesecake - μιλφέιγ - εκμέκ κανταΐφι) και τρία σφηνάκια γρανίτα λεμόνι.
Όλα τα παραπάνω κεράσματα αποτελούν κινήσεις που σίγουρα δεν συναντάς συχνά και, δίχως άλλο, σε κερδίζουν από την πρώτη στιγμή που θα επισκεφθείς το εν λόγω εστιατόριο. Συνεπώς, όταν τα κεράσματα συνδυάζονται με όσα προανέφερα περί επαγγελματισμού, ευγένειας, εξυπηρέτησης κλπ., δεν μπορεί παρά να δώσεις τη μεγαλύτερη δυνατή βαθμολογία στον τομέα αυτό

Ας προχωρήσουμε τώρα, στο καίριο σημείο κάθε κριτικής, την ποιότητα δηλαδή του φαγητού και τη γεύση.
Ο κατάλογος είναι αρκετά εκτεταμένος και προσφέρει αρκετές επιλογές ικανές να καλύψουν όλα τα γούστα. Καμιά δεκαριά σαλάτες και ορεκτικά, ζυμαρικά και πίτσες, καθώς και κρεατικά και ψάρια της ώρας.
Λοιπόν, εμείς τρία άτομα δοκιμάσαμε τα εξής:
- για αρχή ήρθαν στο τραπέζι μας ψωμί, κριτσίνια και 2 ντιπ, το ένα με γιαούρτι και άνιθο το άλλο με πάστα ελιάς (3 * 1,50 €), νοστιμότατα, καθώς και νερό βρύσης φιλτραρισμένο, που ανανεώθηκε πολλές φορές. Επίσης, όπως προανέφερα, ως κέρασμα ήρθαν 3 ατομικές σούπες με πατάτα και πράσο (εάν κατάλαβα καλά από τα υλικά που προσωπικά μπόρεσα να διακρίνω), εξίσου νόστιμες.
- 1 σαλάτα Kαπρικόρνο, που περιείχε, μαρούλι & ρόκα, σερβιρισμένα με φύλλα παρμεζάνας, σε τσιμπημένη σχετικά τιμή (9,40 €). Σε κάθε περίπτωση, η σαλάτα ήταν μια χαρά, οι πρασινάδες φρεσκότατες και η ποσότητα επαρκής.
- μπαστούνια μοτσαρέλας, με προσούτο και μαρμελάδα ντομάτας (7,80 €). Πρόκειται για ορεκτικό που δικαίως έχει σχολιασθεί θετικότατα από πολλούς φίλους του site, άρεσε σε όλους μας. Απλώς και εγώ ίσως προτιμούσα την ποσότητα της σάλτσας κάπως περισσότερη.

- για μένα μπιφτέκια, αρωματισμένα με ρίγανη και μαριναρισμένες ντομάτες και συνοδεία από βραστά λαχανικά και ρύζι (13,80 €). Γευστικότατο πιάτο, μεγάλη μερίδα, νόστιμα τα μπιφτέκια, σωστά ψημένα και με ωραία αρώματα. Τα συνοδευτικά, χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις. Θα το συνιστούσα...
- για τη σύζυγο φαρφάλες Oroscopo, με καπνιστό σολομό, μπρικ, βότκα & άπαχη κρέμα γάλακτος (13,30 €). Περιποιημένο πιάτο και χορταστικότατη μερίδα, η γυναίκα μου δεν την κατάφερε, οπότε την βοήθησα να την αποτελειώσει. Ίσως λίγο έντονη γεύση των συνοδευτικών υλικών, κάποιους ενδέχεται να τους ξενίσει. Προσωπικά πάντως μου άρεσε πολύ.

- φρέσκα ζυμαρικά ταλιατέλες, με πιπεριές, μανιτάρια και καπνιστό μπέικον (11,90 €). Οι ίδιες παρατηρήσεις και εδώ ως προς την ποσότητα και την εμφάνιση του πιάτου. Για τη γεύση δεν έχω άποψη, ο τρίτος της παρέας δήλωσε πάντως ευχαριστημένος, οπότε και εγώ με τη σειρά μου δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω.
- 1 μπουκάλι εμφιαλωμένο λευκό κρασί κτήμα Παλυβού, εάν θυμάμαι καλά (14,00 €) συν ένα δεύτερο, που όπως προανέφερα κεραστήκαμε.
- μία σόδα (2,60 €).
- τα κερασμένα γλυκά που ήρθαν στο τέλος (cheesecake - μιλφέιγ - εκμέκ κανταΐφι) και τα σφηνάκια γρανίτα λεμόνι έκλεισαν ιδανικά ένα πολύ ωραίο δείπνο. Τα γλυκά ήταν σε κάθε περίπτωση νόστιμα, ίσως κάπως περισσότερο ξεχώρισα το εκμέκ κανταΐφι.

Για όλα τα παραπάνω, ο λογαριασμός μας ήρθε, εννοείται με απόδειξη, στα 77,30 €, ελαφρώς υψηλός για αυτά που παραγγείλαμε, εάν αναλογιστεί ωστόσο κανείς τα πλούσια κεράσματα, η τελική σχέση ποιότητας – τιμής ήταν κάτι παραπάνω από ικανοποιητική. Σε κάθε περίπτωση, για να είμαι δίκαιος και επειδή το κέρασμα επαφίεται αποκλειστικά στη διάθεση του ίδιου του εστιατορίου και όχι στον πελάτη που, ενδεχομένως, να επιθυμούσε να ξοδέψει μικρότερο ποσό για την έξοδό του, με βαριά καρδιά θα στερήσω από το OROSCOPO το «4» στη σχέση ποιότητας – τιμής.

Σε κάθε περίπτωση, το OROSCOPO αποτελεί μια ασφαλέστατη επιλογή για έξοδο για φαγητό. Νόστιμα και περιποιημένα πιάτα, σε ένα καθαρό και άνετο περιβάλλον και με άψογη εξυπηρέτηση αποτελούν εγγύηση για μια άκρως επιτυχημένη έξοδο. Οπότε, όσοι δεν το έχετε τυχόν επισκεφθεί, να πάτε....