Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Στό ατμοσφαιρικό αυτό εστιατόριο βρεθήκαμε λίγο κατά τύχη. Για αλλού ξεκινήσαμε με τη φίλη μου, ατυχήσαμε γιατί "το αλλού" ήταν κλειστό και εκείνη θυμήθηκε τη μονοκατοικία-φαγάδικο που είχε δει περαστική απο κει κοντά. Φτάσαμε βραδάκι καθημερινής και με την πρώτη ματιά αλλά και όσο περνούσαμε στα ενδότερα, διαπιστώναμε ότι αν μη τι άλο το μαγαζί εχει ποιότητα στη διακόσμηση. Είχε πολυ λίγο κόσμο με μονη εξαίρεση μια γιορτή(γεννέθλια? ονομαστική? δε γνωρίζω και δε χρειάζεται άλλωστε)που όμως είχε καταλάβει μονο ενα απο τα εσωτερικά δωματια. Ο εξυπηρετικος σερβιτόρος μας οδηγησε στην όμορφη αυλη και μας πρότεινε ενα άνετο τραπεζακι. Επειδή είχαμε διάθεση για κάτι όχι πολύ βαρυ αλλά και για οικονομία(θύματα των καιρών κι'εμείς)πήραμε μόνο τα εξής:

-Μια σαλάτα "Ανατολή". Πράσινη με βινεγρέτ εσπεριδοειδων. Προσωπικά ατύχησα Πλήρως! Η σαλάτα ήταν γλυκιά! Όχι κάπως γλυκιά-κανονικοτατα γλυκιά! Για να φανταστεις θα πω μόνο οτι αν εκλεινες τα μάτια και έτρωγες μια πιρουνιά μαλλον θα το θεωρούσες κανταίφι! Επιπλέον κόστιζε και 9 ολόκληρα ευρω.

-Ενα μπιφτέκι με πατάτες "βραχάκια"(τα περιγραφει ο καταλογος, προφανως λόγω των ακανόνιστων σχημάτων τους)και μια ελαφρια σος γιαουρτιου. Πόλυ νόστιμο, μεγαλούτσικο, οι πατάτες μια χαρά και η σος ταιριαστή. Στα 10 ευρω όμως η τιμή.

-Αλλο ένα απο το ίδιο μόνο που η φιλη το πήρε με τοματοσαλάτα για λόγους διαίτης. Άρα οτι και πριν, με μια συμπαθεστατη αγγουροντοματα στο πλάι.

-Μισό κιλό κρασάκι λευκο. δεν τραλαθηκα, ουτε και το απορριπτω.

Για καλοσόρισμα μας έφεραν τρεις φετούλες ψωμακι(νοστιμο αλλα λευκο)και ενα μπολάκι πολτο λιάστης ντομάτας, κατα την ταπεινη μας αποψη, απαραδεκτο. Δεν καταλαβαίνω γιατί το τρώνε αυτό. Στο τέλος για κέρασμα δύο υποβρυχια συμπαθητικούλικα. Αλλη μια σημαντικη παρατήρηση ειναι το στρώσιμο του τραπεζιού. Υπήχαν πάνω του μονο τα πιάτα και τα μαχαιροπιρουνα και τίποτα αλλο. Ούτε χαρτοπετσετες, ουτε αλατοπίπερο, ούτε λαδοξυδο. Ότι απ'αυτά χρειαστείς πρέπει να το ζητήσεις. Το σέρβις πάντως χαμογελαστό και πρόθυμο.

Ο λογαριασμός συνολικα έφτασε τα 37 ευρω. Με μια εκπτωσούλα που εδινε το σαιτ "πέσαμε" στα 33. Έχω να πω ότι ένα ποσόν κοντά στα 40 ευρω για δυο μπιφτέκια, μια σαλατα και λιγο κρασι ειναι πάραπολλα για σημερα και πάντως οχι ανάλογα της ποιότητας και ποσότητας.

Δε νομίζω να το ξαναεπισκεφτώ. Ούτε και το συνιστω σαν επιλογή. Όμορφη ατμόσφαιρα, πειραγμένες αλλα ατυχώς κατα τη γνώμη μου οι γεύσεις και ακριβές τιμές,

Όχι. Μια φορά αρκεί.