Μοντέρνα κουζίνα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Γενέθλια ειχα μπήκα στο αγαπημένο μου ask4food το οποιο ως επί το πλείστον πέφτει διάνα στις εκτιμήσεις και σχόλια των χρηστών, διάβασα και ετσι πηρα την γυναικα μου να πάμε στις λεύκες εστιατόριο με μοντέρνα κουζίνα στην λεωφόρο γαλατσιου...

ενθουσιάστηκα τοσο πολυ με την ανάγνωση και τα σχόλια απο τους γευσιγνώστες του site που ανυπομονούσε να φθάσω.. δυστυχως όμως δεν αποζημιώθηκα.... οταν φθάσαμε η αληθεια ειναι οτι μας άρεσε πολυ ο χώρος.. το κατάστημα επένδυσε σ ενα υπέροχο εσωτερικό διάκοσμο με πολυ προσεκτική δουλεια και η εξωτερική αυλή επισης ηταν όμορφη και με ωραία χρώματα.. το μπανιο ηταν πεντακάθαρο και ολα τα λεφτά με εναν βράχο για νιπτήρα και εναν μεγάλο καθρέφτη ακόμη και τα πλακάκια ηταν σαν καινούργια.. πάμε στο θεμα μας.. η ευγένεια του προσωπικού που διάβασα απο αλλους χρήστες πήγε περίπατο και ειναι ενας απο τους λογους που δεν θα ξαναπάω..

πλην της κοπέλας που μας ταξιθετησε στο τραπέζι και μας παρέδωσε τον κατάλογο ο υπεύθυνος του μαγαζιού ηταν αγενής, ο σερβιτόρος αδιάφορος δηλαδη οτι και να ρωτούσαμε η να ζητούσαμε το λαμβάναμε με επιλεκτική αγένεια κοινώς στυλακι η με καθυστέρηση και η έτερη κοπελα του καταστήματος που μας σέρβιρε το γλυκό ηταν αγέλαστη, ψυχρή και δεν μας εξήγησε το καθε γλυκό τι ειναι της το βγάζαμε με το τσιγκέλι.. ξεκινήσαμε με σαλάτα της μάνης η οποια ηταν απλα συμπαθητική.. στα 8,60..

η σερβιτόρα που ηταν ευγενική μας προειδοποίησε οτι οι μερίδες στα κυρίως και στα ορεκτικά ειναι μεγάλες αρκετα.. δεν ισχυει.. ειναι μέτριες σε ποσότητα.. συνεχίσαμε με ορεκτικό καπελάκια το οποιο άξιζε,, οχι οτι δεν ειχα ξαναφάει απλα το σωστό να λέγεται έδεσε η σως απο πέστο με το λάδι μαύρης τρούφας με το ζυμαρικό που ειχε γέμιση γραβιέρα και αλλαντικό.. ηταν νόστιμο.. οπως νόστιμο αρκετα ηταν το χοιρινό στο μαντεμι συνοδευόμενο απο πιπεριές και κρεμμυδάκι.. η σουφρα του πασά... άξιζε.. πάμε τωρα στις απογοητεύσεις.. πήραμε το πιο ακριβό πιάτο του μενού το ψαρονέφρι πάγιαρ στα 14,60 απο τα κυρίως..

το ψαρονέφρι ηταν σαν πλαστελίνη και η κρέμα τυριών που περιείχε δεν ειχε δέσει.. κανονικά σιγοψηνεται σε σιγανή φωτιά στα κάρβουνα οπως έγραφε το μενού.. ο πουρέ που το συνόδευε ηταν αριστος και οι πατάτες τηγανίτες φουλ αλατισμένες.. οταν το επισημάναμε στον σερβιτόρο εισπράξαμε μια γκριμάτσα ειρωνείας.. τελος το γλυκό ηταν ακριβώς οπως οριζόταν.. σούπα σοκολάτας.. δηλαδη σούπα.. με μια μικρή μπάλα άγευστη παγωτό ενα κομμάτι κέικ άγευστο και λιωμένη νερό ύλη σοκολάτα.. δεν το ακούμπησαμε.. δεν μείναμε ευχαριστημένοι..