Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Σάββατο πρωί της 7ης Μαΐου -αν θυμάμαι καλά- και πουρνό πουρνό ξεκινήσαμε για εξετάσεις αίματος της μικρής μας στο γνωστό ιδιωτικό νοσοκομείο του Φαλήρου. Για να καταλαγιαστεί κάπως η δικαιολογημένη γκρινίτσα της, συνεχίσαμε με βόλτα και παγωτό στη μαρίνα Φλοίσβου. Κάτι το πολύ πρωινό ξύπνημα κάτι το περπάτημα, πεινάσαμε οικογενειακώς. Μετά τη διαμάχη μεταξύ μπαμπά και κόρης για τη λήψη απόφασης "φαγητό έξω ή σπίτι", νίκησε ο μπαμπάς.

Ατυχήσαμε με την πρώτη κοντινή και δοκιμασμένη επιλογή μας για κρεατοφαγία, το Ρεμούτσικο στον Άγιο Δημήτριο, καθώς δε θυμόμασταν πως Σάββατο μεσημέρι είναι κλειστά. Τότε ο σύζυγος έριξε την ιδέα για το Καλυψώ, μιας και το είχε επισκεφθεί πρόσφατα με φίλους και του άφησε καλή εντύπωση.

Φτάσαμε λοιπόν κατά τις 14:30 χωρίς κράτηση και μας βόλεψαν αμέσως σε ένα τεσσάρι πολύ ευρύχωρο τραπέζι του εξωτερικού χώρου. Ο χώρος είτε ο εσωτερικός είτε ο εξωτερικός δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά είναι καθαρός και προσεγμένος. Οι τουαλέτες έλαμπαν. Προσωπικά, αυτά μου αρκούν για να απολαύσω το γεύμα μου, εκτός και αν θέλω νότες πολυτέλειας λόγω ειδικής περίστασης.

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και υποδειγματική καθ’ όλη την παραμονή μας εκεί. Το προσωπικό είναι έμπειρο και γνωρίζει τον τρόπο να νιώθουν όμορφα οι πελάτες.
Μας έφεραν ένα μπλοκάκι παραγγελιών, στο οποίο δεν αναγράφονταν τιμές, για να σημειώσουμε την παραγγελία μας.

- χωριάτικη σαλάτα
Φρεσκοκομμένη η σαλάτα με πεντανόστιμη ντομάτα και γενναία δόση ποιοτικής φέτας.

- τυροκαυτερή
Το χειρότερο πιάτο που παραγγείλαμε, διότι ήταν η κλασική τυροκαυτερή του εμπορίου. Φαγώθηκε κατά το ήμισυ.

- κολοκυθάκια τηγανητά
Με κουρκούτι, τραγανά και σωστά τηγανισμένα, αλλά στο πιάτο είχε ξεμείνει αρκετό λάδι.

- πιπεριές ψητές
Πολύ καλές.

- πατάτες τηγανητές
Υπέροχες και φρέσκιες χωρίς λαδίλα. Δυστυχώς, ενώ τις πήραμε για να συνοδεύσουμε τις μερίδες, δεν πρόλαβαν να δουν τα κρεατικά ούτε από μακριά...

- μοσχαρίσιο συκώτι ψητό
Άριστα ψημένο, πεντατρύφερο και ζουμερό.

- χοιρινή μπριζόλα
Επίσης τέλειο ψήσιμο, σωστή αναλογία καθαρού κρέατος-λίπους, παρέμεινε ζουμερή ακόμα και όταν κρύωσε.

- χοιρινή πανσέτα
Εδώ θα τα χαλάσουμε λίγο. Ήρθαν 3 λεπτά κομμάτια με πολύ λίπος. Ο συνδυασμός της κοπής με το extra λίπος δε μας ενθουσίασε.

- 3 coca cola

Γενικά, οι μερίδες σε όλα σχεδόν τα πιάτα είναι πλούσιες. Τα κρεατικά δε συνοδεύονται από γαρνιτούρα. Το νερό είναι βρύσης σε κανάτα με παγάκια και στην αρχή φέρνουν ψημένο λαδωμένο ψωμάκι.

Ιδιαίτερης μνείας χρήζει ο τομέας "κέρασμα" σε αυτό το μαγαζί.

Κέρασμα Νο1
Με το που κάτσαμε, ο σερβιτόρος μαζί με το νερό πρόσφερε στην κόρη μας μια μικρή αλουμινένια συσκευασία μιας χρήσης (τύπου sanitas) που περιείχε καραμελίτσες και ζελεδάκια του Λάβδα. Το ίδιο έγινε σε όλα τα τραπέζια που υπήρχαν παιδιά. Μάλιστα, όταν τεχνηέντως δεν το πήραμε μαζί μας φεύγοντας, μήπως και αποφύγουμε την επιπλέον ζάχαρη και με δεδομένο ότι η μικρή το είχε ξεχάσει, ο σερβιτόρος έτρεξε και το πήρε από το τραπέζι μας και μας πρόλαβε στην έξοδο δίνοντάς της το. Ήταν μια πολύ όμορφη κίνηση από την αρχή μέχρι το τέλος που δεν μπορεί παρά να εκτιμηθεί.

Κέρασμα Νο2
Μπορεί να ήταν πολύ απλό, αλλά για μένα ήταν το πιο κατάλληλο γλυκό κέρασμα που έχω δεχτεί σε ταβέρνα. Φραουλίτσες και μπανάνα σε ένα πιάτο και στην άκρη του πιάτου πραλίνα φουντουκιού. Τέλειο. Το έφαγα όλο μόνη μου.

Κέρασμα Νο3
Δύο πιάτα με λαχταριστούς ζεστούς τραγανούς λουκουμάδες, το ένα με σοκολάτα και το άλλο με μέλι, για να καλύπτονται όλα τα γούστα. Η μικρή ακόμα με ρωτάει πότε θα ξαναπάμε.

Το "εξωφρενικό" ποσό που κληθήκαμε να πληρώσουμε για παραγγελία 3 ατόμων με σαλάτα, 3 ορεκτικά και 3 κυρίως (εδώ η μικρή δε μετράει για μισή μιας και πήρε μερίδα) με πλούσια κεράσματα ήταν 45€.
Πιο vfm πεθαίνεις, με δεδομένο ότι τα περισσότερα πιάτα ήταν παραπάνω από αξιοπρεπή.

Είναι κοντά στο σπίτι μου, έμεινα ικανοποιημένη και πλήρωσα λίγα.
Μην παρεξηγηθώ. Δεν είναι για να ξεκινήσεις από την άλλη άκρη της Αθήνας για να έρθεις στο Καλυψώ, όμως εγώ θα ξαναπάω σίγουρα.