Meat Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Κανονίζοντας με έναν φίλο από τον στρατό να βγούμε έξω μιας και δεν βρισκόμαστε αρκετά συχνά, αρχίζω να ψάχνω μέρος να πάμε. Μένουμε σε πολύ κοντινή απόσταση και βαριέται να μετακινηθούμε μακριά. Κάτι σε Bibere ή Sud ήθελε, άντε και το Φαγοποτείον του Θωμά που έχει ξετρελαθεί (στην Αγιά Σοφιά). Κοιτάζω το e-table έχοντας στο μυαλό μου πως οι περισσότερες επιλογές, δεν είναι ακριβώς και θελκτικές. Βασικά το λέω λάθος. Είναι άγνωστα τα περισσότερα μαγαζιά, μιας και δεν υπάρχουν αρκετές κριτικές στο σάιτ μας. Πριν προλάβω να διαβάσω, σκάει η έκπληξη.

Για την Πέμπτη το βράδυ 9/6/2016 υπήρχε έκπτωση 40% επί του λογαριασμού. Βλέπω πως είναι νέο αργεντίνικο μαγαζί και με πλήρως ενημερωμένο κατάλογο στο ίντερνετ ώστε και να σου ανοίξει η όρεξη, αλλά και για να υπολογίσεις το εύρος του λογαριασμού. Μια λεπτομέρεια όμως έκανε τη διαφορά. Βρισκόταν στην Κηφισιά.

"Ρε πας καλά;Που να τρέχουμε στην άλλη άκρη της Αθήνας;"

"Εγώ θα σε πάω, εγώ θα σε φέρω. Μη μου ανησυχείς. "

Ευτυχώς τον έψησα λέγοντας του τι θα ακολουθήσει. Βλέποντας πικάνια, λέω να μια καλή ευκαιρία για δοκιμή. Να συγκρίνουμε στο άμεσο μέλλον και τη διαφορά με το Base Grill.

Φτάνουμε στο μαγαζί, σημειώστε ότι είναι κοντά στο Mezzaluna, Friday's και αν θυμάμαι καλά στο ξενοδοχείο Theoxenia. Δεν περπατήσαμε πιο πάνω από το μαγαζί, νομίζω όμως πως βρίσκεται εκεί η κεντρική πλατεία, με τη μεγάλη εκκλησία. Παρκάραμε σε κοντινή απόσταση και το λίγο περπάτημα που κάναμε δεν μας κακόπεσε. Δυστυχώς, εκεί πάνω είναι ένας άλλος κόσμος, σαφώς πιο χαλαρός και άνετος για να κυκλοφορήσεις αλλά ίσως και πιο κυριλέ από όσο πρέπει.

Μπαίνοντας στο μαγαζί, μας υποδέχεται μια όμορφη κοπέλα και αφού της λέμε την κράτηση μας τοποθετεί στο τραπέζι μας. Εμείς βρεθήκαμε στον εξωτερικό χώρο, στην είσοδο του μαγαζιού. Ωραίες δερμάτινες καφέ καρέκλες, αναπαυτικές. Καθαρά τραπέζια και χαλαρή ατμόσφαιρα, βοήθησαν να πούμε τα νέα μας που ομολογουμένως ήταν πολλά. Δεν ξέρω τι θα συμπεράνετε από τις φωτογραφίες στο διαδίκτυο, όμως ο χώρος δεν είναι τόσο μεγάλος όσο φανταζόμουν. Τζαμαρίες περιβάλλουν τον χώρο, υπάρχει μια μπάρα για να καθίσεις αν επιθυμείς να πιείς το ποτό σου. Μου άρεσε η φωτισμένη κάβα με τα κρασιά σε κοινή θέα, όμως από την άλλη θα μπορούσαν να έχουν κρύψει το ένα κιβώτιο με τα μπουκαλάκια νερού που ήταν στο πάτωμα, σε εμφανή θέα.

Οι τουαλέτες στο υπόγειο, καθαρές χωρίς κάτι άξιο αναφοράς. Εσωτερικά υπάρχει ο χώρος όπου ετοιμάζονται τα κρέατα, ενώ και στο υπόγειο περνώντας είδα πως και εκεί γινόταν κάποια προετοιμασία φαγητού. Στην προκειμένη είδα κάτι σαλάτες να ετοιμάζονται. Το 3 στον χώρο λοιπόν είναι "σπασμένο" με το 2 στην ποιότητα φαγητού.

Η εξυπηρέτηση από νεαρά παιδιά, ευγενέστατα και χαμογελαστά. Απολύτως επαγγελματικό δεν λες το σέρβις, ακούστηκε 3 φορές ήχος από πτώση πιάτων ή ποτηριών. Bέβαια εμάς δεν μας ενόχλησε, υποθέτω ούτε τους υπόλοιπους θαμώνες. Εντύπωση μου έκανε πως για τέτοιου ύφους μαγαζί μας κέρασαν ένα σφηνάκι από κάποιο κοκτέιλ τους. Η έκπτωση έγινε κανονικά, χωρίς προβλήματα.

Ο κατάλογος είναι με αρκετές επιλογές, αρκετά θελκτικές, με αναφορές και στη βραζιλιάνικη κουζίνα. Αν 2-3 μέρες δεν έχετε φάει απολύτως τίποτα, δοκιμάστε το Rodizio “el Gaucho” στα 45 ευρώ, all you can eat. Yπάρχουν επίσης επιλογές όπως ολόκληρο φιλέτο Black angus στα 75 ευρώ (750 γραμμάρια), Bife Ancho Porter house steak (750gr) στα 72 ευρώ, με τηγανιτές πατάτες, αρωματικό βούτυρο και σως quasacaca αλλά και kobe beef steak με επιλογή από 3 sides στα 85 ευρώ.

Εμείς,2 άτομα παραγγείλαμε:

- Στην απόδειξη αναφέρεται σαν ψωμί στα 3.80 ευρώ, πιθανότατα ένα πιάτο που μας ήρθε χωρίς να ζητήσουμε. Ήταν παναρισμένα πιτάκια από καλαμποκάλευρο, γεμιστά με πατάτα αν κατάλαβα καλά. Νοστιμότατα, μαζί με 2 ψωμάκια και σως απο φιλαδέλφεια και κάποιο ψιλοκομμένο αλλαντικό.

- Provoleta, παραδοσιακό Αργεντίνικο σαγανάκι στα 5.5 ευρώ. Καυτό και μαστιχωτό. Ωραίο το παιχνίδισμα στο στόμα όσο ήταν ζεστό. Αξιοπρεπέστατο.

- Mejillas melosas, σιγομαγειρεμένα μοσχαρίσια μάγουλα σε σάλτσα κρεμμυδιών, στα 6.5 ευρώ. Οπτικά σαν μικρό πυργάκι από φιλετάκια μάγουλων μαζί με τσιπσάκια πίτας. Ρώτησαν αν τα κρεμμύδια ήταν καραμελωμένα, η απάντηση ήταν όχι. Οκ, δεν πτοηθήκαμε, δεν ήταν άσχημα ούτε σε γεύση ούτε σε οσμή όμως... το κρέας δεν μου άρεσε καθόλου. Αν και σιγομαγειρεμένα, ήταν πολύ σκληρά και δεν μπορούσα να τα μασήσω με άνεση, σαν τσίχλα ένα πράγμα. Περίμενα κάτι πιο ανάλαφρο.

- Punta de Solono, δηλαδή πικάνια σούβλας 300 γραμμαρίων με τηγανιτές πατάτες και σως chimichuri στα 21 ευρώ. Για την παρουσίαση της μας έφεραν έναν πάγκο κοπής κρεάτων και την τεμάχισαν μπροστά μας. Νόστιμη μεν, έπαιρνε λίγο ψήσιμο ακόμα για να γίνει πιο ζουμερή. Χωρίς να το παίζω ειδικός, νομίζω πως θα έπρεπε να υπάρχουν κάποια αλάτια και όχι μετά από κάποια λεπτά να μας προσφέρουν μόνο μύλο πιπεριού. Οι πατάτες χρυσαφένιες, ότι πρέπει για συνοδευτικό, όπως και η μια μπουκιά από καλαμπόκι.

- Ojo de Bife, δηλαδή Rib eye steak (330gr) στα 29 ευρώ. Συνοδευόταν από ψητή πατάτα, σωταρισμένα βασιλομανίταρα και σπιτική σάλτσα πιπεριάς. Όπου βασιλομανίταρα βάλτε ένα Χ. Ούτε για δείγμα δεν υπήρχαν. Η πατάτα σε χοντρά κομμάτια. Νομίζω πως σαν μερίδα, για τα χρήματα του ήταν αρκετά τσιμπημένη. Νόστιμο και ζουμερό πάντως. Αλλά όχι πολύ χορταστικό.

- Νερό σε μπουκάλι στα 2 ευρώ, έρχεται με το που καθίσεις. Στο τέλος ανοίχτηκε και δεύτερο που μάλλον ξέχασαν να το χρεώσουν.

- 2 μπύρες βαρελίσιες Fischer στα 9 ευρώ,400 μλ έκαστη, δροσιστικές.

- Flan Caramel Custard στα 4.5 ευρώ. Όπως μας είπε η σερβιτόρα, επρόκειτο για μια πιο πικάντικη εκδοχή της κρέμας καραμελέ. Λογικά σας έχω αναφέρει την τρέλα μου για τα γλυκά. Ε, εδώ δεν ένιωσα τίποτα. Η καραμέλα ήταν πιο πικρή αλλά από εκεί και πέρα ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ. Ένα άγευστο και λαστιχένιο γλυκό σε όψη κρέμας καραμελέ, με μια υποψία καρύδας. Τι να πω, ίσως είμαι βλαχαδερό και προτιμώ τα γαλακτομπούρεκα (χοχοχο).

- 2 μπάλες παγωτό στα 3.8 ευρώ. Εδώ τους βγάζω το καπέλο. Μια μπάλα με γεύση σπιρουλίνα και μια με γεύση μάνγκο. Δροσιστικότατο και πολύ γευστικό, ότι πρέπει για να σου αλλάξει τη γεύση μετά την κρεατοφαγία.

Σύνολο στα 50.82 ευρώ με την έκπτωση, γλιτώσαμε 33.88 ευρώ.

Συμπερασματικά μπορώ να πω:

Η εμπειρία μας ήταν μια χαρά αν υπολογίσουμε την τελική χρέωση. Υπάρχουν αρκετές επιλογές για να ικανοποιηθείτε από τα κρεατικά. Ζυμαρικά και ριζότα δεν θα βρείτε, μόνο ένα μπέργκερ. Είδαμε και 3-4 γνωστούς έλληνες, λέγε με Ζωζώ Σαπουντζάκη, που καθόντουσαν με τις ώρες και συζητούσαν. Ξέχασα να σας πω πως υπάρχουν πολλές οινικές επιλογές για όλα τα γούστα, με αρχική τιμή στα 4 ευρώ το ποτήρι και από 15 ευρώ η φιάλη.

Το κλου της βραδιάς ήταν πάντως πως με κάποια μεγαλούτσικα κενά που δημιουργήθηκαν από τα ορεκτικά προς τα κυρίως πιάτα, είχαμε αρκετή ώρα να συζητήσουμε τα δικά μας. Και η ατάκα του φίλου προς την κοπέλα του (έχουν σχέση αρκετών χρόνων)....

"Αν θες έλα εσύ να μου κάνεις πρόταση γάμου και θα το σκεφτώ, εγώ δεν μπορώ να πιέζομαι"....

Μακάρι να είμασταν όλοι τόσο "αναίσθητοι" φίλε Τσακ, όπως εσύ! Σε παραδέχομαι!