Μεζεδοπωλεία - Γλυφάδα, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το Δαφνόφυλλο στη Γλυφάδα το Σάββατο 11/6 στις 21:3 το βράδυ, με κράτηση στο e-table.

Θεωρώ οτι για τη μέρα πράξαμε σωστά, αφού αν και το ετιατόριο διαθέτει μμισαι από τις μεγαλύτερες αυλές που ενδείκνυται ιδιάιτερα για καλοκαίρι, είναι απαραίτητο τις ώρες και τις μέρες αιχμής.

Το εστιατόριο βρίσκεται στη Γλυφάδα επί της οδού Κονδύλη, στον ίδιο δρόμο που βρίσκονται και άλλα ψητοπωλεία και εστιατόρια όπως το Krikelino που πρόσφτα είχαμε επισκεφθεί, ο Ζαχούλης κλπ. Η περιοχή αυτή είναι λίγο πιό ήσυχη σε σχέση με το κέντρο της Γλυφάδας, οπότε είναι προτιμητέα για όσους δεν θέλουν την πάρα πολύ βαβούρα.

Κατά την άφιξη μας (3 άτομα), μας υποδέχθηκαν εγκάρδια και μας οδήγησαν στο τραπέζι που μας είχε κρατηθεί, το οποίο προθυμότατα βέβαια μας το άλλαξαν οταν εντοπίσαμε κάποιο καλύτερο το οποίο ήταν στην πρώτη "γραμμή", δίπλα στην περιμετρική χαμηλή μάντρα του εστιατορίου με άμεση οπτική επαφή με το δρόμο.
Το μεγάλο ατού του εστιατορίου είναι η πολύ μεγάλη αυλή του, που το κάνει εξαιρετική επιλογή για τους καλοκαιρινούς μήνες.

Το εσωτερικό του, είναι μάλλον δυσανάλογα μικρό εαν συγκριθεί με τον έξω χώρο που είναι πολύ φιλόξενος και ζεστός, αφήνει δε το μάτι να ταξιδέψει σε ορίζοντα, μια και δεν το περιορίζουν ούτε τζάμια ούτε άλλα εμπόδια, με λίγα λόγια αισθάνεσαι οτι πραγματικά βρίσκεσαι σε μια μεγάλη αυλή, καλαίσθητη με ωραία τραπέζια και διάκοσμο. Μου θύμισε αρκετά την αυλή του Προέδρου, λίγο πιό κάτω στην ίδια περιοχή.
Κατά την ωρα που πήγαμε υπήρχαν άλλες τρεις με τέσσερις παρέες.
Οι σερβιτόροι πολύ εξυπηρετικοί και ευγενικοί, προθυμοποιήθηκαν να ικανοποιήσουν κάθε επιθυμία μας.

Με το που κάτσαμε ήρθαν και μοιράστηκαν στον καθένα προσωπικά οι καλαίσθητοι κατάλογοι και αμέσως μετά το γνωστό.... εμφιαλωμένο, χωρίς να προλάβουμε να αντιδράσουμε στην έλευσή του. Ταυτόχρονα ήρθε ένα μικρό μπουκαλάκι τσίπουρου ως καλωσόρισμα.

Το μενού όσο πρέπει αναλυτικό (ίσως και υπέρ του δέοντως), με πολλά ζεστά και κρύα ορεκτικά κατά βάση με βάση τους ψαρομεζέδες, 6-7 είδη σαλάτας, πολλά ψαροειδή, ψαρικά και ζυμαρικά και από κρέατα έχει τα βασικά ώστε να ικανοποιήσει και όσους ενδεχόμενα δεν αρέσκονται στα του ψαριού(μπιφτέκια μοσχαρίσια και κοτόπουλου, χοιρινή και μοσχαρίσια).

Είναι λοιπόν σαφής ο προσανατολισμός στο ψάρι και τα σχετικά του, έχει δε έμβλημά του στο Logo του μάλιστα και ένα ψάρι.
Από τον εκτενή κατάλογο λοιπόν πήραμε:
Μια σαλάτα του Καίσαρα με γαρίδες, όπου βασικά ήταν μια σαλάτα μαρούλι, με κρουτόν, κάποιες γαρίδες μικρού μεσαίου μεγέθους και σάλτσα(σως) με κάποια κομάτια παρμεζάμένα. Η τιμή της στα 12 ευρώ, μάλον τσιμπημένη αρκετά για την ποσότητα που σερβιρίστηκε.

Ενα κριθαρότο με γαρίδες, ικανοποιητική μερίδα, πολύ καλό ως γεύση, ελαφριά, χωρίς αίσθηση βάρους η λιπαρότητας που μπορεις να γευτεις σε άλλα εστιατόρια στο πιάτο αυτό, με 6 γαρίδες μεσαίου μεγέθους, στα 13 ευρώ, λογικό value for money, για την ποιότητα και την ποσότητα.

Οι υπόλοιποι προτίμησαν κρεατικά, οπότε επέλεξαν, ένα φιλέτο κοτόπουλο (8,5 ευρώ), πολύ ωραία ψημένο, σερβιρισμένο με πατάτες, ζουμερό όσο πρέπει, η μερίδα όμως ως ποσότητα μάλον ήταν κάτω του μέσου όρου και σχετικά μικρή θα έλεγα, άρα μάλον λίγο χειρότερα από του αναμενόμενου το vfm.
Μια μερίδα μπιφτέκια γαλοπούλας, στα 8 ευρώ, ικανοποίησε, επαρκής ποσότητα και πολύ καλό ως γεύση.

Αξίζει να σημειωθεί οτι το εμφιαλωμένο και το ψωμάκι που μας ήρθε στην αρχή μαζί με λίγες ελίτσες και ένα ντιπ ελαιόλαδου, χρεώθηκαν στα 5 ευρώ, που όπως και σε άλλα εστιατόρια το θεωρώ ακριβό, γιατί στην ουσία είναι σαν να χρεώνεται ένα ακόμα ορεκτικό και μάλιστα όχι της επιλογής του πελάτη.
Σύνολο κόστους, λίγο πάνω από 46 ευρώ, δηλ στην κατηγορία 10-16 χωρίς τα ποτά.
Η εξυπηρέτηση και οι χρόνοι καθώς και η αλληλουχία που ήρθαν τα φαγητά, ήταν πολύ καλή, το προσωπικό ευγενέστατο και άριστα εκπαιδευμένο.

Φάουλ οτι δεν ήρθε κέρασμα (προσωπικά το περιμένω ώς ένδειξη ευχαριστίας), ανεξαρτήτως αξίας, αλλά έχει την αξία του όσο μικρό και εαν είναι. Θα μου πέιτε βέβαια οτι είχε προηγηθεί το κέρασμα του τσίπουρου στην αρχή του δείπνου.
Θεωρώ ομως οτι ως κίνηση, είναι καλύτερο να προσφέρεις κάτι στο τέλος, μια και η τελευταία εντύπωση είναι αυτή που μένει στον πελάτη.

Δικαωματικά λοιπόν οι 3 ντοματούλες στη γεύση, οι 4 στην εξυπηρέτηση, οι 3 στο χώρο και οι 3 στο vfm, όπου προβληματίστηκα μια και η πιό σωστή βαθμολογία θα ήταν το 2,5, μια και η ανακολουθία του κόστους στο πιάτο του κοτόπουλου και στη σαλάτα, η ανυπαρξία κεράσματος και το σχετικά υπερτιμημένο κουβέρ μάλον δεν ικανοποίησαν και θέλει προσοχή, αλλά τελικά πρυτάνευσε η πιό επιεικής βαθμολογία, εξ αιτίας της συνολικής αίσθησης που άφησε η επίσκεψη.

Στα θετικά ή πληρωμή με κάρτα, που για μένα είναι Must πλέον και εστιατόρια που δεν μου δίνουν τέτοια δυνατότητα, μάλον δεν τα προτιμώ και βγάινουν απο την wish list μου
Σίγουρα πάντως, η επίσκεψη συνιστάται, ιδιαίτερα για να έχει κανείς άποψη και για τα υπόλοιπα ψαροειδή, που δέν είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω σε αυτή την επίσκεψη, αλλά επιφυλλάσομαι να το κάνω στο μέλον