Ελληνική κουζίνα - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα

Αποφασίσαμε να γνωρίσουμε γευστικά κι άλλες γειτονιές της αγαπημένης μας Αθήνας και έτσι είπαμε να ξεκινήσουμε με τον Κεραμεικό και τις Σεϋχέλλες. Εννοείται ότι πήραμε να κλείσουμε τραπέζι, γιατί θα πηγαίναμε Σάββατο. Δυστυχώς δεν είχε τραπέζι έξω, αλλά ο υπάλληλος μας υποσχέθηκε να μας βάλει δίπλα σε μία μεγάλη πόρτα, όπερ και εγένετο.

Δε θα σας ζαλίσω με πληροφορίες που έχουν δώσει προηγούμενοι χρήστες, αξίζει όμως να σας πω γιατί αυτό το μαγαζί έχει γίνει τόσο αγαπητό. Εκτος από το φαγητό που σας μιλήσω μετά, ο χώρος έχει μια δυναμική απίστευτη. Το μαγαζί είναι ψηλοτάβανο και έτσι δε σε πνίγει, η κουζίνα είναι σε κοινή θέα με τις φωτιές να σπάνε τη ρουτίνα κάθε τόσο και η ατμόσφαιρα είναι τόσο χαλαρή και φιλική που σε γυρνάει πίσω χρονικά σε όμορφα μαγαζάκια της γειτονιάς, όταν τα πράγματα ήταν ίσως πιο απλά.

Παμε τώρα στο αγαπημένο κομμάτι του φαγητού. Ήμασταν τέσσερα άτομα πεινασμένα και διψασμένα, γι'αυτό παραγγείλαμε πρώτα το κρασάκι μέχρι να αποφασίσουμε τι θα φάμε. Το μενού περιλαμβάνει πολλά πρωτότυπα πράγματα όπως οι σαλάτες, με έμφαση στα όσπρια, τη μεγαλύτερη ποικιλία σε παραδοσιακά τυριά που έχουμε δει και πιάτα που θα καλύψουν και τους κρεατοφάγους και αυτούς που δε θέλουν να φάνε κρέας.

Εμείς μετά από πολλή σκέψη παραγγείλαμε:
- μία σαλάτα ρεβύθια( με πολλά ντοματίνια, αρωματισμένη με δυόσμο που ήταν πολύ δροσερή- αν είχε και λίγο περισσότερο κρεμμυδάκι θα ήταν τέλεια για μας)
- κολοκυθοκεφτέδες και ντοματοκεφτέδες στο ίδιο πιάτο από 2 κομμάτια(ήταν το μοναδικό πιάτο που δεν μας άρεσε, γιατί ειδικά οι ντοματοκεφτέδες ήταν λες και είχαν κάνει το χυλό σε χυμό ντομάτας, και δεν είχαν αρωματικά καθόλου)
- μπροζολάκια γλυκοκαυτερά(τέλεια λεπτοκομμένα και ψημένα)
- καπνιστή μπριζόλα( αν και νόστιμη, ήταν λίγο σκληρή)
- γίδινο τυρί καυτερό(θα ξαναπάμε μόνο και μόνο για να αγοράσουμε φεύγοντας-απλά εξαιρετικό)

- τηγανιτές πατάτες( φανταστικές, λεπτοκομμένες και χωρίς καθόλου λαδίλα)
- και το καλύτερο πιάτο ever τελευταίο, παπαρδέλες με καβουρμά- ευχαριστώ τους χρήστες που το ανέφεραν και έτσι το πήραμε(τι να πρωτοπώ-αν σας αρέσει ο καβουρμάς δεν πρέπει να το χάσετε, εμείς δυστυχώς δεν το φάγαμε όλο γιατί το έφεραν τελευταίο και είχαμε σκάσει, αλλά θα ξαναπάμε και θα ξέρουμε τότε)
- 1 κιλο κρασί και 3 κοκα κολα

Για όλα αυτά δώσαμε 59,50 Ε και νομίζουμε ότι είναι σίγουρα vfm. Όσον αφορά στο σερβις ήταν γρήγορο, αν και Σάββατο, εκτος από τη λίγη ώρα που περιμέναμε για να παραγγείλουμε. Τα φαγητά, όμως, ήρθαν πολύ γρήγορα και οι μερίδες είναι πολύ καλές. Δεν πήραμε γλυκό, γιατί δεν χωρούσε τίποτα, αλλά και αυτοί δεν κέρασαν κάτι, πράγμα που μας ξένισε. Ίσως να έτυχε. Όπως και να'χει εμείς θα ξαναπάμε, γιατί πρέπι να δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα και ελπίζω να είναι πάλι τόσο καλά.