Μουσικά Μεζεδ/λεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Το συγκεκριμένο εστιατόριο το έχω επισκεφθεί δεκάδες φορές λόγω του ότι μένω πολύ κοντά σε απόσταση περίπου 5λεπτου με τα πόδια.
Το επισκέφθηκα την περασμένη Παρασκευή μαζί με δύο φίλες μου.
Δεν είχαμε κάνει κράτηση ήταν πιο πολύ έξοδος της τελευταίας στιγμής, αλλά το ρισκάραμε μιας και μένουμε όλες πολύ κοντά.
Πήγαμε κατά τις 9,30 και όντως βρήκαμε το προτελευταίο διαθέσιμο τραπέζι.

Ο χώρος από την εποχή που έχει ανοίξει το μαγαζί πριν 2 χρόνια περίπου δεν έχει αλλάξει και πολύ.
Είναι αρκετά δύσκολο να περιγράψεις το ύφος του, είναι αρκετά αλοπρόσαλο θα έλεγα, με ασπρόμαυρες παλιές τηλεοράσεις να δείχνουν 'χιόνια ' όπως λέγαμε παλιά, κάποια καθίσματα να είναι πηνία της ΔΕΗ με κουρελούδες επάνω, χαλίκι αντί για δάπεδο, καμία ίδια καρέκλα, κανένα ίδιο τραπέζι, ένα τραπέζι είναι π. χ. μια παλιά ξύλινη πόρτα.. και άλλα πολλά! Δε με χαλάει καθόλου έχει μια γοητεία όλο αυτό.

Να προσθέσω ότι είναι ανοιχτό από πάνω (έχει τέντα) και τους καλοκαιρινούς μήνες είναι ευτυχώς μονίμως τραβηγμένη.
Το άσχημο για μένα είναι ότι έχουν βάλει τζαμαρίες γύρω γύρω για το χειμώνα εννοείται, αλλά δυστυχώς τις έχουν διατηρήσει το φετινό καλοκαίρι.
Το αποτέλεσμα είναι να έχει πολύ φασαρία από τον κόσμο, οχλαγωγία θα έλεγα και στην ουσία δε χαλαρώνεις να απολαύσεις το πραγματικά νόστιμο και 'τίμιο' φαγητό.
Υπάρχει μια μουσική που ακούγεται πάρα πολύ σιγά χωρίς να μπορείς να καταλάβεις τι παίζει ακριβώς.
Ενα άλλο μειονέκτημα για μένα είναι ο φωτισμός.
Πάρα πολύ χαμηλός θέλεις φακό για να δεις τι έρχεται στο τραπέζι. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι εξυπηρετεί αφού το μαγαζί είναι καθαρά εστιατόριο το βράδυ, όχι μπαράκι.
Η εξυπηρέτηση τώρα είναι πολύ καλή και άμεση για το χαμό που γίνεται στο μαγαζί, τα νεαρά κορίτσια είναι χαμογελαστά και πρόθυμα να σε εξυπηρετήσουν.
Παραγγείλαμε;
1 σαλάτα φύλο και φτερό

Είναι σαλάτα σε σφολιάτα πράσινη με κοτόπουλο κρουτόν και μια σως τύπου σίζαρς.. Συμπαθητική θα έλεγα έχω φάει πραγματικά και όλοι μας πιστεύω, δεκάδες σαλάτες τέτοιου τύπου που θα πρέπει να είναι κάτι πραγματικά εξαιρετικό για να μας καταπλήξει
1 δεύτερη σαλάτα δεν θυμάμαι το όνομά της,
περιείχε ντομάτα, αγγούρι γραβιέρα και κοτόπουλο όλα αρκετά ψιλοκομμένα με επίσης μια δροσερή σώς
μου άρεσε καλύτερα από την πρώτη.
1 μερίδα πατάτες τηγανητές πολύ καλές τραγανές και αλάδωτες

1 πουγκί τυριών. Νόστιμο πρέπει να είχε και λίγο μέλι ωραία λιωμένα τα τυριά.

1 μερίδα σκιουφιχτά κρήτης.
Πολύ ωραίο πιάτο είναι το αγαπημένο μου, με καραμελωμένο κρεμμύδι και ντομάτα, πρέπει να έχει και λίγη κρέμα γάλακτος τόσο όσο όμως για να δέσουν τα υλικά, μην φανταστείτε μακαρόνια που κολυμπούν στην κρέμα γάλακτος, είναι ένα υλικό που δεν μου αρέσει καθόλου.
1 μερίδα λουκάνικα διάφορα
έρχονται σε ξύλινη πιατέλα καλή ποσότητα, νόστιμα, συνοδεύονται από μουστάρδα.
1 μερίδα πανσετάκια
πολύ νόστιμα κι αυτά, κάποιες φορές είναι λίγο πιο σκληρά ίσως ανάλογα με την παρτίδα του κρέατος κάθε φορά συνοδεύονται από πατάτες λεπτές ψιλοκομμένες σαν τσιπς.
Αυτά παραγγείλαμε + 1 κιλό κρασί και μισό κιλό το οποίο ήρθε κερασμένο από το μαγαζί καθώς και μία μερίδα σκιουφιχτά κρήτης που πήρα εγώ πακέτο για το σπίτι για το γιό μου.
Ολα αυτά 46 €,
Θα το συνιστούσα το μαγαζί. Εχει φθηνό και αξιοπρεπέστατο φαγητό.
Είναι φασαριόζικο ναι μεν αλλά δεν είμαι ο μέσος όρος ηλικίας των θαμώνων.
Ιδανικό το θεωρώ για φοιτητές και ηλικίες 25-30.
Αν δεν ήταν δίπλα στο σπίτι μου δεν ξέρω αν θα οδηγούσα π. χ. μισή ώρα να πάω.
Μάλλον όχι. Αλλά επειδή είναι η εύκολη λύση λόγω απόστασης θα το
ξαναεπισκευθώ σίγουρα ίσως όμως να προτιμήσω μεσημέρι που είναι πιο ήσυχα.