Beer Restaurants - Ηράκλειο, Αθήνα

Ενα κοντινο μας μαγαζι που παμε πολυ συχνα ειναι το pentagram ή οπως το λεμε λαικιστι εμεις οι κοντινοι "στο 5". Ειναι ενα πολυ ομορφα -και με αγαπη θα ελεγα- στημενο μαγαζι σε ενα ακρως καταραμενο σημειο (επι σειρα ετων ειχανε ανοιξει και κλεισει πανω απο 5 επιχειρησεις στο συγκεκριμενο σημειο), οπου εδω και 2 χρονια, αν θυμαμαι σωστα, που εχει ανοιξει το τιμαμε κυριως το καλοκαιρακι πισω στην αυλη μια και το χειμωνα ενω εχει πολυ ωραια διακοσμηση εσωτερικα, η ενταση της μουσικης δεν ειναι καταλληλη πια για την ηλικια μας.

Ας τα παρουμε ομως τα πραγματα απο την αρχη. Παρκινγκ θα δυσκολευτειτε αρκετα να βρειτε κοντα, αλλα λιγο πιο μακρυα (4-6 τετραγωνα) εχει αρκετες επιλογες. Αν ερχεστε απο μακρυα ομως και δεν ειστε για ξενυχτι βολευει πολυ και ο ηλεκτρικος που ειναι ακριβως διπλα. Σαν μαγαζι δεν εχει ιδιαιτερη βαβουρα, πλην της δυνατης μουσικης στον εσωτερικο του χωρο. Στον εξωτερικο του χωρο δεν ακους τιποτα πλην του τρενου που ερχεται πυκνα συχνα και τις εξατμισεις των παπακιων του καγκουρισταν που περιβαλλεται γυρω απο το 5.

Η αυλη λοιπον ομορφα φωτισμενη με αρκετη βλαστηση γυρω γυρω, τραπεζοκαθισματα πικ-νικ ως επι το πλειστον και η μουσικουλα να κινειται κυριως σε κλασσικα ροκ ακουσματα αλλα και σε new age rock n roll revival μπαντες.

Με το που καθεσαι προσγειωνεται ενα μεγαλο ποτηρι κρυο νερακι.

Στα του φαγητου δεν θα περιγραψω συγκεκριμενα πιατα αλλα σε γενικες γραμμες εχω μεινει ευχαριστημενος.
Εχει πλουσια ποικιλια απο burgers τα οποια εχει ονοματησει ως επι το πλειστον απο classic rock μπαντες (π. χ. acdc burger) παραλλαγες απο αλλα γνωστα burgers, οι οποιες σαν μεριδες ειναι γενναιες και νοστιμες για μπυραρια. Εχει τις γνωστες ποικιλιες (η αγαπημενη μου ειναι η ποικιλια finger food, κυριως γιατι μπορω να φαω σαν ζωο με τα χερια-αν και ερχονται πηρουνακια και χαρτοπετσετουλες).

Η ποικιλια του απο μπυρες ειναι αρκετα μεγαλη χωρις βεβαια να εχει κατι το εξαιρετικο και εχει και καποιες επιλογες σε κρασι. Τυπικη μπυραρια που σεβεται το ονομα της με λιγα λογια.

Η εξυπηρετηση παντα καλη, ιδιαιτερα τα σαββατοβραδα. Διεκπεραιωτικη και πολυ φιλικη με οποιον και αν εχω μιλησει απο το προσωπικο. Τις καθημερινες ομως καπου χωλενει γιατι ενω ειναι σχετικα αντιστοιχα γεματο απο κοσμο, πεφτει ο αριθμος των σερβιτορων για καποιο λογο και πεφτει στις πλατες τους πολυ μεγαλος ογκος παραγγελιων με αποτελεσμα αρκετες καθυστερησεις (ευτυχως παντως οχι λαθη)

Το v4m ειναι σχετικα καλο με αυτο που προσφερει. Η ποικιλια παραδειγματος χαρη που ανεφερα παραπανω ειναι 4ων ατομων, κοστιζει 15 ευρω και χορταινει 3 ημιπεινασμενους ανθρωπους. Θα μπορουσε να ειναι λιγο πιο οικονομικα αλλα αν συνυπολογισεις οτι ειναι ενα μαγαζι μεσα στην πιατσα του Ηρακλειου, φανταζομαι οτι τα παγια του θα ειναι κι αυτα ανεβασμενα οποτε ειναι καπως λογικο.

Εν κατακλειδι ειναι ενα ωραιο μαγαζακι, στο οποιο αν εισαι ανθρωπος που σου αρεσουν οι μπυραριες και το ειδος της μουσικης, αξιζει να ερθεις και απο την αλλη ακρη της Αθηνας γι αυτο. Για μας που ειμαστε κοντα, ειμαστε απλα ευτυχισμενοι που υπαρχει -πλεον- αυτη η επιλογη.