Bar Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Ξεχωριστή έξοδος για εμάς, οπότε και είχαμε κάνει κράτηση για επτά άτομα Σάββατο βράδυ από τα μέσα της εβδομάδας. Στην κράτησή μας αναφέραμε ότι θα είναι ιδιαίτερη βραδιά και πράγματι κατά την άφιξή μας είχαμε το τραπέζι με την καλύτερη θέα! Η θέα, που ήταν και ο λόγος που είχαμε αποφασίσει να πάμε, είναι εκπληκτική πραγματικά, Ακρόπολη στο κέντρο και η Μητρόπολη από την άλλη μεριά.

Το εστιατόριο βρίσκεται στο roof bar του ξενοδοχείου Zillers στο οποίο μπαίνει κανείς από μια στενή πόρτα. Από την είσοδο ανεβήκαμε με το ασανσέρ (σημείωση για όσους πάσχουν από υψοφοβία - βγαίνοντας από το ασανσερ πατάς σε γυάλινο πάτωμα που από κάτω έχει σχάρα), διασχίσαμε το μπαρ και βγήκαμε στην ταράτσα. μεσαίου μεγέθους. Τα τραπέζια δεν είναι πάρα πολλά ούτε έχουν όλα εξίσου καλή θέα, οπότε συνίσταται η κράτηση.
Με το που καθίσαμε ήρθανε οι κατάλογοι και ερωτηθήκαμε αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή από τη βρύση και το φέρανε αμέσως (για το ψωμί επίσης μας ρωτήσανε - χρέωση 1.5 ευρώ). Επιλέξαμε coctail από μια καλή λίστα (τιμές 9 -11 ευρώ, τα περισσότερα έχουν ginger μέσα) τα 3 που δοκιμάσαμε ήταν πολύ ωραία και καλής ποιότητας.

Όσον αφορά το μενού, η κάρτα των κυρίως είναι πολύ μικρή και περιλαμβάνει δύο πιάτα με μακαρόνια, 3 ειδών burger, ένα πιάτο με μοσχάρι, ένα με λαβράκι και ένα με κοτόπουλο (παρακαλώ συγχωρήστε με αν ξέχασα κάποιο πιάτο). Σημειώνω ότι υπάρχει μια μεγάλη διαφοροποίηση στις τιμές με κάποια πιάτα στα 14-15 ευρώ και κάποια στα 26-28 ενω δεν υπάρχουν ενδιάμεσες επιλογές. Υπήρχανε επίσης δύο κυρίως ημέρας και ένα ορεκτικό, 4-5 σαλάτες, μερικά ορεκτικά, και 4 γλυκά. Εδώ έγινε το πρώτο σφάλμα της βραδιάς καθώς μας ενημέρωσαν ότι τα μοσχαρίσια burger δεν ήταν διαθέσιμα. Τελικά παραγγείλαμε burger σολωμού, το λαβράκι και τα δύο πιάτα μακαρόνια. Το δικό μου πιάτο ήταν αυτό που μου είχε ακουστεί πιο ενδιαφέρον από τον κατάλογο, το λαυράκι πάνω σε ρεβίθια, με chorizo - ήταν λίγο απογοητευτικο αφενός γιατί το λαυράκι ήταν το μισό του μισού αφετέρου γιατί τα ρεβύθια δεν είχαν καμμία ιδιαίτερη γεύση και ήταν και λίγο παραπάνω al dente από το συνηθισμένο. Το λαυράκι πάντως ήταν εξαιρετικό. Για όλα τα υπόλοιπα πιάτα δε δοκίμασα μεν αλλά άκουσα πολύ καλά λόγια δε, οπότε μάλλον ήμουνα η ατυχής εξαίρεση κατά τα φαινόμενα. Παραγγείλαμε επισης τη σαλάτα με το ανθότυρο, το ορεκτικό ημέρας που ήταν πίτα με αρνάκι και τα 3 γλυκά, τιραμισού, σουφλέ και μοχίτο με μασκαρπόνε. Το τελευταίο ήταν καλό απλώς, τα άλλα δύο ήταν εξαιρετικά ειδίως το τιραμισού.

Το σερβις ήταν πολύ καλό, διακριτικό αλλά παρών όταν έπρεπε και τα ποτήρια μας είχανε συνέχεια νερό. Διέκρινα μια πολύ ελαφριά αμηχανία σε κάποιες στιγμές, φαντάζομαι ότι αυτό οφείλεται εν μέρη στο ότι το εστιατόριο είναι καινούριο και εν μέρη στο ότι μια μεγάλη παρέα είναι πάντα πιο δύσκολο να εξυπηρετηθεί. Μικρή αρνητική σημείωση και για την τουαλέτα που αφενός δεν προσφέρει ιδιωτικότητα καθώς οι νιπτήρες έχουν οτική επαφή με το εστιατόριο και από το μπαρ και από τη βεράντα και αφετέρου είναι στενές και μέτριας καθαριότητας συνεπώς αποφύγετε οι κυρίες τις μακριές φούστες και φορέματα και τα φαρδιά παντελόνια. Θα πρότεινα ο κάδος αποριμμάτων να μεταφερθεί στο βάθος της τουαλέτας από την πόρτα.
Για τη λίστα των κρασιών δεν έχω άποψη.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε 40 ευρώ το άτομο - ποσό που το θεωρώ δίκαιο για την ποιότητα, τα πράγματα που πήραμε, και την τοποθεσία. Στα μείον ήταν τα μοσχαρίσια burger που δεν υπήρχαν, το κυρίως μου που περίμενα να έχει πιο ιδιαίτερη γεύση και οι τουαλέτες. Παρόλα αυτά ευχαριστήθηκα απίστευτα τη βραδιά, όπως και οι συνδαιτημόνες μου και έφυγα με καλή διάθεση. Θα ξαναπάω σίγουρα αν και θα προτιμήσω κάποιο άλλο πιάτο.