Ινδία - Πατήσια, Αθήνα

Ευχαριστω! Απλα, λιτα και απεριττα. Ευχαριστω τους φιλους χρηστες που με επεισαν να παραβλεψω οτι η Αχαρνων φερνει λιγο σε Βαγδατη, οτι το μαγαζι μονο θελκτικη εμφανιση δεν εχει και την γενικη δυσπιστια μου για οποιοδηποτε συνοικιακο εθνικ εστιατοριο, που μολις το ακουω αναβοσβηνει στο μυαλο μου η φραση "μιλαμε για τους ανθρωπους που πλενονται στο Γαγγη, οπου εκβαλλουν ολα τα αποχετευτικα συστηματα και ξεφορτωνονται ως και τα σωματα των νεκρων τους. "

Πρωτα απ' ολα, η Αχαρνων δεν αποτελει περιοχη στην οποια θα με δειτε ευκολα (βλεπε ποτέ) οποτε ειναι σχεδον σιγουρο οτι δεν θα το επαιρνε το ματι μου ετσι κι αλλιως. Αλλα, μεταξυ μας, και να το παιρνε, πραγμα επι του πρακτεου δυσκολο γιατι το μισοκρυβει ενα τεραστιο δεντρο, θα το απεφευγε οπως ο Γαυρος τη Φιλαδελφεια. Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης, δεν ειναι τοσο ο χωρος, που ναι μεν εξωτερικα ειναι κομματι κραυγαλεος με την τεραστια πολυχρωμη πινακιδα και τα τραπεζακια καφενειου, αλλα εσωτερικα ειναι πολυ πιο συμμαζεμενος, οσο...

Θα το πω, και ας φανω μυστηρια. Οσο ο κοσμος που ειχε μαζεμενος απεξω. Σε ενα απο τα τραπεζια ηταν μαζεμενες ολες οι φυλες της Ασιας, ολοι ανδρες, με αυτη την μονιμη αγριωπη εκφραση που νομιζω οτι εχουν απο φυσικου τους. Και για να μην παρεξηγηθω, αν δεν παρεξηγηθηκα ηδη, δεν εχω κανενα προβλημα, απολυτως, με κανενα λαο και καμια καταγωγη. Δε βλεπω χωρες, βλεπω ανθρωπους. Απλως, οντας κοπελα και κατατι φοβιτσιαρα, ενα αδειο μαγαζι με καμια 20ρια αντρες, ειτε αυτοι ειναι Πακιστανοι, ειτε Ινδοι, ειτε Ελληνες, εμενα με ψιλοφοβιζει.

Παρ ολα αυτα, και εδω κολλαει το ευχαριστω της εναρξης, οι ενθουσιωδεις κριτικες χρηστων που σεβομαι και εμπιστευομαι, με επικεφαλης -ποιον αλλο?- το PONTIKI, που πλεον εχω αποφασισει να ακολουθω κατα ποδας, διοτι απ οτι φαινεται εχουμε τους ιδιους γευστικους καλυκες (και την ιδια μουρλα να προσθεσω) με επεισαν να ξεκινησω με το φιλο μου στο αγνωστο με βαρκα την ατελειωτη πεινα μας και να ρισκαρουμε μια νεα γευστικη εμπειρια.

Και λεω νεα, διοτι εν Ελλαδι Ινδικο δεν εχω φαει ποτε. Ισως δεν ετυχε, ισως δεν το επιδιωξα, ισως τα καυτερα ειναι για μενα μπελας μαυρος, ισως τα θεωρω και κομματι τσιμπημενα γι αυτο που προσφερουν, παντως δεν ειχα προηγουμενη εμπειρια. Η γνωση μου στην ινδικη κουζινα ειναι μεν καθαρα θεωρητικη, αλλα ενα ευρος το εχει. Ηξερα τα πιατα που μας σερβιραν, με τα ονοματα και -πανω κατω- τα συστατικα τους και μπορουσα να καθοδηγησω και το φιλο μου που δεν ειχε καμια σχεση με την εθνικ κουζινα μεχρι να με γνωρισει και να αρχισω να τον σερνω σε ασιατικα και λογιων λογιων ντοπιες κουζινες.

Βρισκουμε, λοιπον, το καταστημα, με τη βοηθεια του θαυματος της τεχνολογιας πλοηγησης και εχω ηδη προετοιμασει το φιλο μου οτι το μαγαζι ειναι καθε αλλο παρα ομορφο. Του το ειχα παρουσιασει τραγικο, οπως περιμενα να ειναι, χαρη στις κριτικες που μου ειχαν τονισει να κραταω μικρο καλαθι. Πραγματι, οπως προειπα, εξωτερικα δεν σε ψηνει με τιποτα να κανεις το απονενοημενο και να μπεις, εχει και αυτη την πινακιδαρα την πολυχρωμη που βλεπεις σε ταινιες με πλανα απο Κινα και Ινδια.

Μεσα ομως, αφου παρεις την πρωτη κρυαδα, ειναι μια χαρα. Σκορπια τραπεζακια στο χωρο, ενας υπερυψωμενος χωρος λιγακι πιο ομορφος με αλλα τοσα τραπεζακια, ενα μεγαλο ενυδριο με ψαρια και μια τεραστια βιτρινα με βουνα ολοκληρα τα χρωματιστα πιλαφια και τα λογιων πιατα. Πισω απο τη βιτρινα μια ψησταρια, οπου περιφερονται οι ψηστες, που ελληνικα δεν πολυμιλανε αλλα ειναι χαμογελαστοι και πολυ ευγενικοι. Στον πανω οροφο βρισκεται η κουζινα απο οπου ξεχυνονται βαριες μυρωδιες μπαχαρικων και οι τουαλετες, που δεν τις λες και την τελευταια λεξη της τεχνολογιας -μεχρι και τηλεφωνο μπανιερας εχει- αλλα ειναι σε αποδεκτο επιπεδο καθαριοτητας.

Αυτη η καθαριοτητα εκτεινεται σε ολο το καταστημα, ενω και οι υπαλληλοι ειναι πεντακαθαροι και φροντισμενοι. Ειδικα αν εχεις εμπειριες απο ινδικα στην Ιταλια και τη Βαρκελωνη, οπως εγω, θα εκτιμησεις βαθεια αυτη την παστρικοτητα. Για καποιο λογο, σε αυτες τις χωρες, εχουν συνδυασει το εθνικ με το καταγωγι. Αλλη ωρα αυτα.

Παρτε το αποφαση και μπειτε με το δεξι, διοτι ο χωρος ειναι μονο το περιτυλιγμα. Σε ολους τους αλλους τομεις, το μαγαζι σκιζει. Μπανουμε, καθομαστε σε ενα τραπεζακι και ο ευγενεστατος σερβιτορος τους, που προφανως ειναι ο μονος που κατεχει επαρκως την ελληνικη γλωσσα, ηρθε με τον καταλογο και, μετα απο δικο μας νοημα γιατι ειχαμε χαζεψει κομματι με τις φωτογραφιες και τα ονοματα και καναμε 5 ωρες να καταληξουμε, μας εφερε:

-2 samosas, (2.50€ εκαστο νομιζω) τα μεγαλυτερα που εχω τυχει ως τωρα, με γεμιση πατατας, μυρωδικων και κατι απροσδιοριστου. Ελαφρως βαρυ τηγανι, αλλα απο γευση μουρλια.

-Μια μεριδα ABC special Βiriani (3.50€), δηλαδη ενας λοφος με πορτοκαλιζον πιλαφι γεματο μπαχαρικα, νοστιμα κομματια πολυ καλοψημενου μοσχαριου και καποια διασπαρτα λαχανικα. Εκανα τη βλακεια και δεν διευκρινισα οτι δεν το χω με τα καυτερα και αυτο μια αψαδα την ειχε, ευτυχως ανεκτη ακομα και σε φλωρικους ουρανισκους σα τον δικο μου.

-Μια μεριδα Kabli Polaw (4.50€), ή τουλαχιστον αυτο καταληξαμε οτι μαλλον ηταν αυτο που ζητησε ο φιλος μου, αφου δεν βρισκομουν στο τραπεζι οταν το ζητησε και ο ιδιος δεν ηξερε τι ακριβως παρηγγειλε οταν τον ρωτησα. Λευκο πιλαφι στην ιδια τεραστια μεριδαρα, με κομματια ψητου αρνιου που κοβοταν με το πηρουνι, γλασαρισμενα στικ καροτου, σταφιδες και παλαβα μπαχαρικα που ιδεα δεν εχω τι ηταν. Πολυ πιο ηπια γευση, μου αρεσε παρα πολυ.

-Ενα Chicken tikka (4.5€), ητοι μια πιατελα με κομματια απο ψητο μαριναρισμενο κοτοπουλο, ζουμερα και πολυ νοστιμα. στην πιατελα βρισκονται πεντε-εξι προτηγανισμενες πατατες, μια ψητη ντοματα κομμενη στα 4 και δυο μικρες πρασινες πιπεριες κερατα. Το ενα κερατο εφαγα εγω, μεσα στην αφελεια μου, και κοντεψαν τα ματια μου να πηδηξουν απο τις κογχες τους και να χορεψουν χαλι γκαλι στο τραπεζι. Δεν ξερω τι λενε οι αλλοι χρηστες για πιπεριες που δεν καινε, εμενα η δικη μου εκανε τη γλωσσα μου ολοκαυτωμα.

-Μια σαλατα με ψιλοκομμενο μαρουλι, ντοματα, αγγουρακι και ακαυτο ασπρο κρεμμυδι, που φερνουν σα συνοδευτικο των πιατων δωρεαν. Θα ηθελα λιγο ξυδι, ειχε πολυ βαρυ λαδι, αλλα ηταν βαλσαμο στο καψιμο

-Βαλσαμο ηταν και η ραιτα, μια αραιη σα σουπα σαλτσα γιαουρτιου με δυοσμο, μεντα και μυρωδικα, που φερνουν σε γενναιοδωρη μεριδα και σβηνει πολυ αποτελεσματικα την καψα. Επισης δωρεαν.

-2 ζεστες φρεσκοψημενες νααν σε καλαθι, παρα πολυ πετυχημενες. Στεγνες, νοστιμες, ελαφριες. Επισης κερασμενες.

Το φαγητο που πηραμε ανετα ταιζε ενα ακομα ατομο, αλλα ειμαστε του πληθωρικου και δεν μπορουσαμε να αντισταθουμε στα λιγουρευτα πιατα που βλεπαμε. Αλλα δεν υπολογισαμε το μεγεθος των μεριδων, οποτε αναμενομενα σκασαμε και μια μεριδα την πηραμε σχεδον αυτουσια σε πακετακι που μας εδωσαν πολυ προθυμα. Η γιαγια μου την γονατισε, οφειλω να ομολογησω.

Τα πιατα ηρθαν σε πολυ καλους χρονους, σχεδον αμεσως, με συνοδευτικο κουταλι για το ρυζι. Ο σερβιτορος μας κερδισε με την προθυμια του, την πηγαια ευγενεια του και την εμφανη του προσπαθεια να μας ικανοποιησει. Περασε απο το τραπεζι 4 φορες να ρωτησει αν ολα ειναι καλα, αν χρειαζομαστε κατι και να μας φροντισει με τροπο διακριτικο και ειλικρινα ευχαριστο. Μας σκλαβωσε. Στο τελος μας αποχαιρετισαν θερμα και αυτος και ο ψηστης. Ευγε μονο εχω να πω, να τα βλεπουν αυτα κατι εστιατορες που νομιζουν οτι ειναι το ογδοο θαυμα του κοσμου το μαγαζι τους.

Για αυτο το λουκουλλειο γευμα μας ζητησαν το υπερογκο ποσο των 17€. Αφου επρεπε να παρω τον λογιστη μου τηλεφωνο να ρωτησω αν με παιρνει τετοια επενδυση. Και τωρα ερχομαι εγω και ρωταω: για ποιο λογο τα περισσοτερα ινδικα της Αθηνας σερβιρουν ενα πιατο με τη μιση ποσοτητα σε κρεας και το 1/4 σε ρυζι στην τριπλη τιμη και εγω πρεπει να ειμαι ικανοποιημενη με αυτο?

Δεν εχω αλλα να πω, πιαστηκε και το χερι μου αλλωστε. Αν ψαχνετε γκουρμε, πολυτελεια και ροματζαδα, κρατηθειτε μακρια, γιατι ισως παθετε αναφυλαξια. Αν θελετε να κανετε μακροβουτια στα βουνα πιλαφι που υποσχεται ο μουσουλμανικος παραδεισος, καντε μια βολτα απο Αχαρνων μερια. Αξιζει.