Cafe - Restaurants - Καλαμάκι, Αθήνα

Kitchen Bar.
Το όνομα μου ήταν γνωστό αλλα ως άνθρωπος του βορρά το αγνοούσα. Το επισκευτήκαμε βραδακι Δευτέρας 3 άτομα. Ο ενας εκ των τρεών ειναι κάτοικος της ευρύτερης περιοχής και επέμενε να πάμε κάπου στη θάλασσα. Το κατάστημα υπερπαραγωγή(με την καλή εννοια)! Τεράστιο, άνετο, πολυτελές, πανέμορφο. Πάνω στην προβλήτα της μαρίνας Αλίμου, με θέα τα γιότ της μαρίνας και σε δεύτερο πλάνο τη θάλασσα. Η εξυπηρέτηση άριστη, μας άφησαν να επιλέξουμε τραπέζι και μας έκαναν να νοιώσουμε άνετα από την πρώτη στιγμή. Ήρθε νερακι εμφιαλωμένο(σε τέτοιο μαγαζί τι περίμενες?)σχεδόν αμέσως και οι κατάλογοι προσγειώθηκαν στο τραπεζι την ίδια στιγμή. Εδώ είναι που αρχίζουν τα δύσκολα....

Πήραμε μόνο τρείς σαλάτες. Μια με γαρίδες και σολωμό στα 16,50, μια καπρεσε με πράσινα λαχανικα, ντομάτα και μικρές μπαλίτσες μοτσαρελα στα 12.50, και μια με πράσινα λαχανικά προσούτο(για δείγμα, μια φετούλα όλη κι'όλη)και παρμεζάνα(για δείγμα επίσης)στα 12 ευρω. Επίσης δύο μπύρες μικρές σε ποτήρι και ενα ποτηράκι(των 50ml)τσίπουρο. Αυτά Ήταν όλα. Λογαριασμός? 57 ευρω! Δηλαδή παρά την προσοχή με την οποία παραγγείλαμε, παρά τη σπουδή με την οποία ξεφυλλισαμε τον κατάλογο προκειμενου να μην παρεκτραπούμε οικονομικά και παρά τα περιοριμένα φαγητά και ποτα, περίπου 20 ευρω το άτομο!

Θέλω να διευκρινίσω εδώ πως οι σαλάτες ήταν φρεσκότατες και πλούσιες σαν μερίδες. Άλλα όταν λέω πλούσιες σαν μερίδες το εννοώ μόνο ως προς τα πράσινα φυλλα, γιατί ως προς τα ακριβα μέρη τους(γαρίδες, σολωμός, προσούτο κλπ), εκεί όχι μονο Δεν ήταν πλούσιες αλλα ήταν και πολύ τσιγγούνικες. Εκείνο που προσπαθώ να τονίσω είναι οτι για να πας εκεί να φας θα πρέπει να είσαι προτοιμασμένος και να "ξηλωθείς" κατα το κοινώς λεγόμενον. Μη ξεγελαστείς και φτάσεις μέχρι εκεί χωρις αρκετό χρήμα γιατι σε βλέπω να φεύγεις νηστικος!

Δηλαδή, υπέροχο μαγαζί και άνετο, υπέροχη θέα προς τη μαρίνα, πολυτελες περιβαλλον και πολύ καλή εξυπηρέτηση. Αλλα για να φας κανονικά, να ξέρεις οτι θα περάσεις πιθανότατα τα 35 και ίσως και 40 ευρώ το κεφάλι. Πως το λέει ο λαός αυτό με τα μεταξωτά βρακιά? Ε, αυτό να έχεις στο νού σου!

Στο v4m έβαλα μόνο μια τοματούλα και πιθανόν να είμαι άδικος. Με την έννοια ότι όλην αυτη την υπερπαραγωγή θα πρέπει κάπως να την πληρώσεις. Από την άλλη όμως με ενόχλησαν αρκετά οι τιμές σε σχέση με ότι τρώς και ότι πίνεις. Ιδανικά θα έβαζα μιαμιση τοματούλα, όμως ο διαχειρηστής του σάιτ είναι σαφής σ'αυτο: Θα πρέπει να επιλέξεις ή το ένα ή το δύο. Ή το δύο ή το τρία κλπ. Άρα δε φταίω εγώ που χάθηκε η μισή τοματούλα, "άλλος" είναι ο φταίχτης!

Και για να συνοψίσω και να μη σας κουράζω: Εγώ λέω να ξαναπάω αλλά μόνο για ποτό. Για τον άνετο χώρο και την όμορφη θέα. Για φαγητό πολύ θα τό'θελα να μπορούσα αλλά δυστυχως με υπερβαίνει. Αν όμως εσύ το αντέχεις να πας και με την ευχή μου.

Σίγουρα θα περάσεις όμορφα!