Μουσικά Μεζεδ/λεία - Γλυφάδα, Αθήνα

Την Κυριακή 29/05/2016, και αφού προηγουμένως είχαμε κάνει κράτηση για ένα τραπέζι 8 ατόμων, επισκεφθήκαμε το μαγαζί «Ελλάδος εικόνες», το οποίο βρίσκεται στην παραλιακή, στο ύψος του Αλίμου. Η ημέρα ήταν ηλιόλουστη και προσφερόταν για έξοδο δίπλα στη θάλασσα.

Επειδή είχαμε και δύο καροτσάκια με μωρά αποφασίσαμε να κάτσουμε λίγο πιο απόμακτρα προς την πίσω πλευρά του καταστήματος, η οποία όμως ήταν σχετικά κοντά στη Λεωφόρο Ποσειδώνος, με αποτέλεσμα να έχει έναν σχετικό θόρυβο από τα αυτοκίνητα. Ο εσωτερικός χώρος του καταστήματος διαθέτει περίπου 50 τραπέζια, ενώ ο εξωτερικός γύρω στα 70. Εκείνη την ημέρα το μαγαζί φιλοξενούσε και μία βάπτιση, οπότε τα «καλά» τραπέζια, αυτά δηλαδή που βρίσκονται προς τη μεριά της θάλασσας ήταν ρεζερβέ.

Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή, αφού το μαγαζί διαθέτει αρκετούς σερβιτόρους και βοηθούς. Υπήρχε βέβαια μια σχετική καθυστέρηση στο σερβίρισμα των κυρίως πιάτων, φαντάζομαι λόγω του φόρτου εργασίας εξαιτίας της βάπτισης. Επίσης, ένα άλλο αρνητικό σημείο το οποίο πρέπει να σταθώ είναι το γεγονός ότι το ένα ποτήρι του κρασιού που ήταν στρωμένο στο τραπέζι μας ήταν ραγισμένο, ωστόσο γρήγορα αντικαταστάθηκε έπειτα από υπόδειξή μου.

Τώρα σε ότι αφορά το φαγητό, μόνο καλά λόγια έχω να πω, Ό, τι κι αν δοκιμάσαμε ήταν πολύ νόστιμο και καλομαγειρεμένο. Τα ορεκτικά βέβαια μπορούσαν να είναι λίγο μεγαλύτερα σε μέγεθος, όμως οι σαλάτες και τα κυρίως ήταν άκρως χορταστικά, σε βαθμό που να δικαιολογούν τις τιμές του καταλόγου.

Δοκιμάσαμε τα εξής:
- Μία σαλάτα πανδαισία με μαρούλι, ρόκα, ανθότυρο και σως φράουλας με μπαλσάμικο, τα λαχανικά της οποίας ήταν φρέσκα και νοστιμότατα, ενώ ήταν και μεγάλη σε μέγεθος (10,00 €)
- Μία σαλάτα με σπανάκι, μαριναρισμένα μανιτάρια και νομίζω ταλαγάνι, επίσης ικανοποιητική σε ποσότητα και γεύση (9,00 €)
- Δύο μερίδες τηγανιτές πατάτες, φρεσκοκομμένες και σερβιρισμένες σε μικρό σαγανάκι. Νόστιμες, αν και λίγο πανιασμένες από το χρησιμοποιημένο λάδι (2 x 4,00 €)
- Μία μερίδα τυροκαυτερή ζυμωμένη με καπνιστή πιπεριά Φλωρίνης, η οποία ήταν χειροποίητη και πολύ νόστιμη, αν και όχι τόσο καυτερή για τα δικά μου γούστα (5,00 €)
- Μία μερίδα φλογέρες, όπου πρόκειται για λεπτές φλογέρες με γέμιση λαχανικών, σαν μακρόστενα σπρινγκ ρολς και τα οποία έρχονται σερβιρισμένα σε ποτήρι, συνοδευόμενα από μία γλυκιά και πικάντικη κόκκινη σάλτσα. Νόστιμα σε γεύση, πολύ μικρή όμως μερίδα (6,50 €)
- Μία κολοκυθοκεφτέδες οι οποίοι ήταν ικανοποιητικοί σε γεύση και ποσότητα (6,00 €)
- Μία σφολιάτα με κοτόπουλο, σερβιρισμένη σε πήλινο σκεύος. Νόστιμο και καλομαγειρεμένο το κοτόπουλο σε κόκκινη σάλτσα, μικρή όμως μερίδα (8,50 €)
- Ένα λουκάνικο Βόλου, σερβιρισμένο με πατάτες τηγανητές, Όχι κάτι το ιδιαίτερο στη γεύση (8,50 €)
- Μία μερίδα κεμπάπ. Καλομαγειρεμένο το κρέας, συνοδευόμενο από πίτες, κρεμμύδι, πατάτες, ψητή ντομάτα και πιπεριά και κόκκινη σάλτσα. Πολύ νόστιμο και μεγάλη μερίδα (9,50 €)
- Ένα μπιφτέκι μοσχαρίσιο γαρνιρισμένο με πατάτες τηγανητές, εξίσου νόστιμο και πλούσιο σε ποσότητα (11,00 €)
- Μία μερίδα χοιρινά μπριζολάκια σερβιρισμένα με σάλτσα μουστάρδας και πατάτες τηγανητές, εύγευστα και εξίσου χορταστικά.

Ο λογαριασμός μαζί με το ψωμί (3,00 €) δύο κιλά ροζέ κρασί το οποίο ήταν γλυκόπιοτο και χωρίς παρενέργειες (2 x 10,00 €) και τρία μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό (3 x 1,50 €) ανήλθε στα 125,50 €, δηλαδή περίπου 16 € / άτομο. Νομίζω ότι είναι αρκετά καλή τιμή για μαγαζί δίπλα στη θάλασσα. Θα μπορούσε ωστόσο να γίνει μία μείωση στις τιμές των ορεκτικών, ή έστω να μεγάλωναν κάπως οι ποσότητες τους για να έβαζα 4/4 στο value for money.

Σε γενικές γραμμές μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και σίγουρα προτείνεται ως έξοδος σε εαρινούς ή καλοκαιρινούς μήνες.