Ιταλία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Λοιπόν... Θα γράψω μια κριτική που οι περισσότεροι θα με πετροβολήσετε, νομίζω όμως πως αξίζει να δώσουμε προσοχή και σε μαγαζάκια συνοικιακά. Γιατί όμως δεν έγραψα για μια πιτσαρία της γειτονιάς μου αλλά για κάποια που χρειάζετε κάνα μισάωρο δρόμος;Έχουμε και λέμε...

Ποιά είναι η αγαπημένη ασχολία του έλληνα φίλαθλου/οπαδού κάθε καλοκαίρι;Η μεταγραφολογία! Ονειρεύονται τον τάδε παικταρά με τα χρώματα της ομάδας τους. Στο δικό μας άθλημα, ο κύκλος είναι σχετικά κλειστός και οι παίκτες γνωρίζονται πάνω-κάτω μεταξύ τους. Με παίρνει ένας φίλος που αγωνίζεται σε άλλον σύλλογο για να πάμε μια χαλαρή βόλτα και να τα πούμε. Επειδή όμως ανήκει στην ευπαθή ομάδα των ανέργων, το δικό του μπάτζετ για ξόδεμα ανερχόταν στα 10 με 15 ευρώ. Αρχίζω να ψάχνω δεξιά και αριστερά για αξιόλογες προτάσεις, όταν μιλάμε όμως για ιταλικό... μοιραία υπολογίζεις ένα 20άρικο στο νερό. Για Parlo δεν τον έπαιρνε, στο Ramino και γενικά στη Γλυφάδα εκείνη τη μέρα είχαν ένα event, οπότε αφήσαμε τις πιασάρικες επιλογές και μοιραία επιδόθηκα σε scouting μπας και εντοπίσω κάποιο λαβράκι, όπως λένε και στην πιάτσα της αγοράς.

Ψάξε-ψάξε, τελικά την καλύτερη λύση την πήρα από το e-table που έδινε δυνατότητα για την Παρασκευή βράδυ 10/6 στις 20.00 να φάμε με 30% έκπτωση. Ο φίλος δεν είχε θέμα, αφού τον απασχολεί πως θα στηθεί η ομάδα του, η τοποθεσία του ήταν αδιάφορη.

Πήγαμε με gps γιατί την Ηλιούπολη δεν την ξέρω καλά, αφήστε που παίξαμε αρκετές φορές φέτος στο γήπεδο της, κάπου ψηλά στα νταμάρια. Ευτυχώς, η Verona βρίσκεται πολύ κοντά στη λεωφόρο Βουλιαγμένης και επίσης κοντά και στο μετρό. Η περιοχή δεν είναι πολυσύχναστη και έτσι παρκάραμε ακριβώς απέναντι. Ούτε παραγγελία να το είχαμε κάνει. Τι έλειπε μόνο για την επιτυχία;Το καλό φαγητό!

Μας υποδέχεται μια όμορφη κοπέλα, της οικογένειας που διατηρεί την επιχείρηση επί 35 συναπτά έτη. Ευγενέστατη και ακομπλεξάριστη, με το χαμόγελο στα χείλη και χωρίς να στραβώσει που πήγαμε με έκπτωση. Μάλιστα, φάνηκε να ικανοποιείται όταν της είπαμε πως κάναμε τη διαδρομή από τον Πειραιά. Όλα στην εντέλεια για τέτοιο είδος μαγαζιού. Αποδειξούλα κανονικά αλλά και κέρασμα στο τέλος. Μάλιστα ήδη έχουν μειώσει τις τιμές τους και κάνουν προσφορές. Μπράβο τους για την όλη αντιμετώπιση στον πελάτη!

Ο χώρος είναι μικρός, όμως για συνοικιακό μαγαζί είναι μια χαρά. Κάποιες φωτογραφίες που παραπέμπουν στην Ιταλία, κάποια ραφάκια που έχουν βάζα με σάλτσες-λουλούδια κλπ. Καρώ τραπεζομάντηλα και ξύλινα τραπέζια αλλά και πάγκοι. Λιτά πράγματα αλλά όχι άσχημα. Εκεί βρίσκεται και ο χώρος που ψήνουν τις πίτσες. Η τουαλέτα πεντακάθαρη και περιποιημένη, χωρίς ίχνος βρωμιάς. Δωρεάν wi-fi.

Ο κατάλογος περιέχει ότι υπόσχεται μια πιτσαρία της γειτονιάς. Από ορεκτικά (βλέπε μανιτάρια α λα κρεμ, πατάτες αλλά και ομελέτα), σαλάτες, πίτσες-καλτσόνε, μακαρονάδες (ταλιατέλες, ριγκατόνι, τορτελίνια) στα 5 ευρώ όλα, ριζότο, πεϊνιρλί στα 5.5 ευρώ όλα. Υπάρχουν επίσης και μπέργκερ, κλάμπ σάντουιτς. Προτείνουν και διάφορα μενού σε ικανοποιητικές τιμές.

Εμείς παραγγείλαμε:

- Σαλάτα ρόκα-παρμεζάνα, καρύδια, ελαιόλαδο και ντρέσινγκ βαλσάμικου με μέλι στα 5 ευρώ. Φρεσκότατη και μεγάλη για 2 άτομα. Αρκετά γλυκιά, χωρίς να σε λιγώνει. Τα καρύδια αρκετά επίσης. Μια καλή μερίδα για όποιον προσέχει τη διατροφή του.

- Φωλιές αλλαντικών και τυριών στα 4 ευρώ. Ήρθαν 4 μεγάλα, στρογγυλά κομμάτια γεμιστά με ζαμπόν και τυρί. Νοστιμότατο ζυμάρι και το τυρί λιωμένο όσο έπρεπε για να απλωθεί στη γέμιση. Ένα τεμάχιο για κάθε άτομο αρκεί.

- Κανελόνια στα 5 ευρώ. Κιμάς, τυρί, ζαμπόν, αυγό και δυόσμος. Δεν θα τα έλεγα ακριβώς κανελόνια. Πιο πολύ σαν κρέπες μου έμοιαζαν, αν θεωρήσουμε πως η διάμετρος τους ήταν διπλάσια από τα κοινά κανελόνια. Παρ'όλα αυτά ο κιμάς ήταν πάρα πολύ ζουμερός, νοστιμότατος και μοσχοβολούσε. Ωραία προσθήκη και το ψιλοκομμένο ζαμπόν που έδινε ένα touch στη γέμιση.2 πληθωρικά τεμάχια, ότι πρέπει για ένα χειμωνιάτικο βράδυ. Τι ωραίος κιμάς, ξαναλέω!

- Πίτσα πεπερόνε, κανονικού μεγέθους στα 8 ευρώ. Τραγανό αλλά συνάμα και ζουμερό ζυμάρι, σαν τις πίτσες που τρώγαμε τη δεκαετία του '90. Η γέμιση κανονική, ούτε τσουρούτικη ούτε να καπακώνουν τα τυριά όλο το ζυμάρι. Φαγώθηκε πολύ ευχάριστα.

- Κρύο νερό σε κανάτα.
- 2 500άρες μπύρες στα 5 ευρώ συνολικά.

* Κέρασμα κρέμα καραμελέ, μία για τον καθένα. Εδώ μου θύμησε έντονα αυτές που αγοράζουμε από το σουπερμάρκετ. Όχι κάποια τρομερή γεύση. Αντιθέτως, ο κορμός σοκολάτας ήταν γευστικότατος και απολαυστικός, με έντονη την παρουσία πορτοκαλιού.

Σύνολο με την έκπτωση στα 20.9 ευρώ.

Συμπερασματικά: Η έξοδος μας ήταν επιτυχημένη. Εκείνη η βραδιά ήταν γεμάτη συζητήσεις και συνδυασμούς για το πως θα είναι η ιδανική ομάδα στο προσεχές πρωτάθλημα. Με διαφωνίες, με συμφωνίες αλλά και με μια αναδρομή στο παρελθόν όταν υπήρξαμε συμπαίκτες... λέγοντας που και που καμιά ιστοριούλα!

Όσο για τη Verona, αν βρίσκεστε κοντά δώστε της μια ευκαιρία. Είναι τίμια και προσφέρει περισσότερα από αυτά που υπόσχεται. Δεν σας παροτρύνω να διανύσετε μεγάλη απόσταση για πάρτη της, ούτε φυσικά για τον χώρο της. Ο φίλος πάντως ευχαρίστως θα ξαναπήγαινε...

Η Verona χαρακτηρίζεται σαν τον "ρομαντικό παίκτη" που για μια ζωή αγωνίζεται στον ίδιο σύλλογο, με το ίδιο πάθος και την ίδια θέληση. Που είσαι ρε μεγάλε Πάολο Μαλντίνι... ο Καβαλιέρε γέρασε και το έριξε στα ούγκα-μπούνγκα....