Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Ένα σχετικά καινούργιο μικρό ιταλικό εστιατόριο που θυμίζει μπιστρό στην καρδιά της Γλυφάδας. Η κουζίνα του “Ramino” κινείται σε γνώριμες ιταλικές γεύσεις μαγειρεμένες με ικανοποιητικό γευστικό αποτέλεσμα. Το σέρβις κάνει ό, τι μπορεί για να αποδώσει τα μέγιστα, ενώ η πολιτική του εστιατορίου σε μερικά σημεία μάς προβλημάτισε αρκετά για τον επαγγελματισμό του!

Βρέθηκα στο ιταλικό αυτό εστιατόριο προχθές, Σάββατο βράδυ, μετά από τηλεφωνική κράτηση, με εκλεκτή παρέα, λάτρη της ιταλικής κουζίνας. Ο υπεύθυνος μας υποδέχθηκε με μεγάλη ευγένεια και μας τοποθέτησε στο τραπέζι μας στον μικρό εξωτερικό χώρο απ’ όπου είχαμε θέα στην περατζάδα της κοσμικής οδού Αγγ. Μεταξά!

Στον εξωτερικό χώρο υπάρχουν περί τα 5-6 μικρά μαρμάρινα τραπέζια με όμορφα καθίσματα. Καθώς ο χώρος είναι αρκετά μικρός, έξω από τα κλειστά όρια του εξωτερικού χώρου συναντάμε 3- 4 τραπέζια επιπλέον, κυριολεκτικά μέσα στα πράγματα της γλυφαδιώτικης αγοράς!! Τον εξωτερικό χώρο δροσίζει ένας μεγάλος ανεμιστήρας που έχει τοποθετηθεί ψηλά. Κατά τα άλλα, τα λεπτά διαχωριστικά τζάμια, τα διάφορα φυτά, το ζεστό δάπεδο ( με πλάκες σε σχήμα μικρού τούβλου ), ο ατμοσφαιρικός φωτισμός και τα πήλινα σκεύη στα τραπέζια συνθέτουν ένα ρομαντικό σκηνικό.

Ο εσωτερικός χώρος είναι το ίδιο μικρός αλλά πολύ προσεγμένος με μικρά ωραία φωτιστικά, το ίδιο ζεστό δάπεδο με τον εξωτερικό χώρο, αρκετά φυτά και μερικά χάλκινα σκεύη τοποθετημένα πάνω από το υποτυπώδες μπαρ στο βάθος. Στο υπόγειο βρίσκονται οι πολύ προσεγμένες και άνετες τουαλέτες, όπου και εκεί κυριαρχεί ο χαλκός με την χάλκινη γούρνα να κερδίζει τις εντυπώσεις! Μάλιστα, στη γυναικεία τουαλέτα υπάρχει μια ρήση της Σοφία Λόρεν (everything you see i owe to spaghetti) ενώ στην ανδρική συναντάμε το “ you can’t make everyone happy, you are not a Pizza”!

Η έντονη παρουσία του χαλκού αλλά και του καφέ – χάλκινου διάχυτου χρωματισμού δεν είναι τυχαία, καθώς μία από τις τρεις σημασίες της ιταλικής λέξης ramino είναι το χάλκινο σκεύος....

Τόσο το μενού όσο και η λίστα με τα κρασιά δε σε προβληματίζουν, καθώς ο αριθμός των επιλογών κινείται σε λογικά επίπεδα. Το μενού περιλαμβάνει λίγα ορεκτικά (9-14,00), επτά πίτσες (10-14,00), δύο ριζότι (8,80), πέντε σαλάτες (8,50-12,50), πάστα (8,50–13,50), κυρίως πιάτα (φιλέτο τσιπούρας, σολομός, κοτόπουλο, φιλέτο) στα ΕΥΡΩ 13-16,00 και τέσσερα γλυκά (6-7,00). Όσον αφορά τα ιταλικά κρασιά, που σερβίρονται (μερικά και σε ποτήρι), οι τιμές τους κυμαίνονται από ΕΥΡΩ 15-33,00 /το μπουκάλι (π. χ Cabernet Sauvignon Terraze di Luna, 19,00 ή 5,00/ποτήρι). Οι ιταλικές μπύρες στοιχίζουν ΕΥΡΩ 5,00.

Εκείνο που μας προβλημάτισε όμως είναι η πολιτική του εστιατορίου στο θέμα του νερού. Δεν σερβίρεται νερό βρύσης (έστω φιλτραρισμένο) παρά μια και μόνο μάρκα ελληνικού εμφιαλωμένου ή ιταλικού ανθρακούχου, σε ιδιαίτερα αδρά τιμή μάλιστα!!! Από τη στιγμή που το “Ramino” ανήκει στον Όμιλο Καστελόριζο΄- με μακροχρόνια πείρα στον χώρο της εστίασης - και δεν ανήκει στα εστιατόρια πολυτελείας, το γεγονός αυτό μας εξέπληξε αρνητικά! Εμείς π. χ επιλέξαμε ένα μπουκάλι ανθρακούχο Pelegrino (750ML) και μας το χρέωσαν ΕΥΡΩ 8,00!! Αφού το ήπιαμε (δύο άτομα) θέλαμε και ένα ποτήρι “φυσικό” νεράκι, τι να ζητούσαμε οι έρημοι πείτε μου…Εάν παραγγέλναμε και ψωμί, για το οποίο ερωτηθήκαμε, με το καλησπέρα σας, νάτο το δεκάευρω του καλωσορίσματος!!

Από τα μεγάφωνα ακούγεται όμορφη ιταλική μουσική, πολλές φορές, όμως, μετά δυσκολίας λόγω της εξωτερικής βαβούρας...

Δοκιμάσαμε,
Μπρουσκέτα προσούτο (8,50), πρόκειται για τέσσερις φετούλες ψωμί, σερβιρισμένες σε μεγάλο μαύρο σκεύος, με κατσικίσιο τυρί, καρύδι, μαρμελάδα κρεμμύδι και δυο ντοματίνια ως γαρνιτούρα. Αρκετά νόστιμο ορεκτικό!

Ριζότο καπνιστής μελιτζάνας με τυρί προβολόνε, προσούτο και καπνιστή πάπρικα (8,80). Σε αντίθεση με τα περισσότερες επιλογές του καταλόγου που σερβίρονται σε πήλινα πιάτα, αυτό το πιάτο παρουσιάζεται σε ρετρό πιάτο με δύο κομμάτια προσούτο στο κέντρο. Αν και θα το προτιμούσα περισσότερο βρασμένο, μου άρεσε αρκετά! Μέτρια μερίδα.

Καλαμαράτα (14,00), σχετικά μικρή μερίδα ζυμαρικών σε ροδέλες που θυμίζουν ροδέλες καλαμαριού! Συνοδεύονταν από δύο γαρίδες και δύο μύδια. That’s all! Νόστιμο πιάτο!

Από τα γλυκά επιλέξαμε το “ Cioccolato “, μια τριλογία σοκολάτας με πολύ λίγο γλυκό σοκολάτας, μικρής ποσότητας κέικ σοκολάτας, λίγη μους σοκολάτας, διάσπαρτα, πολύ μικρά, κομμάτια μαρέγκας και λίγο σιρόπι βύσσινο (?). Ένα πολύ μέτριο πιάτο με μινιατούρες σοκολάτας που κατά τη γνώμη μου κίτσαρε ίσως. Θα προτιμούσα ένα και καλό κομμάτι σοκολάτας. Καλύτερα να το είχαν ως πιάτο δειγματισμού και εμείς να επιλέγαμε το είδος της σοκολάτας που θα θέλαμε να δοκιμάσουμε! ΕΥΡΩ 7,00

Ήπιαμε κρασί σε ποτήρι, Pinot Grigio, σε ανοιχτό ροζέ χρώμα, αρκετά εύγευστο! ΕΥΡΩ 4,00 / ποτήρι.

Στο τέλος μας προσέφεραν νόστιμο λιμοντσέλο!

Η τελική εντύπωση είναι αρκετά καλή, αλλά μέσα στην περιβόητη ιταλική πιάτσα της Γλυφάδας και της πέριξ ζώνης, δεν θεωρώ ότι επιτυγχάνεται το κάτι άλλο, που θα σε κάνει να πας και θα ξαναπάς με κλειστά μάτια!!