23 Ιουν 2016

Χρόνια στα Μελίσσια, πολλές φορές είχα περάσει από εκεί, αλλά διάφορες συγκυρίες δεν επέτρεψαν να το επισκεφθούμε. Και μετανοιώνω γι αυτό γιατί το Σάββατο 18 Ιουνίου είπαμε με τη σύντροφό μου να φάμε στο ΠΕΥΚΟ.

Είχαμε διαβάσει και το μενού και κάτι μας παρακίνησε να πάμε. Κάναμε τηλεφωνική κράτηση που αποδείχτηκε σοφή ενέργεια γιατί το μαγαζί γέμισε σε χρόνο μηδέν. Η τεβερνούλα γλυκύτατη, "της γειτονιάς' αλλά με προδιαγραφές να ξεφύγει και να γίνει στέκι και για άλλες περιοχές. Η αυλή δροσερή, διακοσμημένη με φυτά, φαναράκια, χτιστά καναπεδάκια κλπ. Η κυρία που σερβίρει, μάλλον η ιδιοκτήτρια, αεικίνητη, γρήγορη και αποτελεσματική σε κάθε ανάγκη. Το μενού με αρκετές γεύσεις που αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε, επιλέγοντας μόνο ορεκτικά.

Από πού να ξεκινήσω; Από τα χειροποίητα τυροπιτάκια στα κάρβουνα που μοσχοβόλαγαν δυόσμο και το τυρί ξεχείλιζε; Να σημειώσω πως το ΠΕΥΚΟ αγαπάει πολύ το τυρί και δεν το τσιγγουνεύεται. Τα κεφτεδάκια που τίμησα μόνος μου, σερβιρισμένα σε τηγανάκι, μου θύμισαν τη μάνα μου. Πανδαισία. Σερβιρισμένοι μ' ένα βουνό τηγανητές πατάτες. Οι κολοκυθοκεφτέδες, ζουμεροί, μεστοί έλιωναν στο στόμα. Οι τηγανητές πατάτες φρέσκες, σωστά κομμένες και σερβιρισμένες σε ωραίο καλαθάκι. Πάμε παρακάτω. Η μελιτζάνα στα κάρβουνα δεν παίζεται. Γλυκειά, τρυφερή, μαζί με το τυρί και το άρωμα του καπνίσματος αποτελεί απαραίτητη επιλογή. Τελευταίο πιάτο το γεμιστό μανιτάρι. Τα γεμιστά μανιτάρια καλύτερα. 2 τεράστια με ντομάτα, τυρί και σκόρδο.

Αφήσαμε λίγο στο πιάτο γιατί δεν αντέχαμε. Το κρασί αξιοπρεπέστατο στα 7 ευρώ το κιλό, μια χαρά. Το καρβελάκι ήρθε ζεστό στο τραπέζι, αλλά δεν το τιμήσαμε γιατί από το πολύ φαγητό ήταν αδύνατο. Να τονίσω ότι οι μερίδες είναι τεράστιες. Τέλος, αυτό που μας αποτέλειωσε ήταν ότι με το λογαριασμό ήρθε κέρασμα μια γαβάθα λουκουμάδες, ζεστοί, τραγανιστοί, με μέλι και κανέλλα. Μπορoύσες να πεις όχι; Η απόδειξη ήρθε κανονικότατα και το κατάστημα δέχεται κάρτες. Αν θα ξαναπάω; Εννοείται! Άμεσα!

23 Ιουν 2016

Communicator