Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Μάνδρα, Αθήνα

Αν και για μένα η γιορτή του Αγίου Πνεύματος είναι αργία, η γυναίκα μου δουλεύει, μιά και η εργασία της έχει να κάνει με εξωτερικό, οπότε δεν υπάρχει εναλλακτική. Βάλε ότι έπεσαν και τα γενέθλιά της, βάλε και ότι το βράδυ θα πλάκωναν φίλοι και μόνον φίλοι για τα χρόνια πολλά στην ευάερη ταράτσα (κριτικές για ιδιωτικά ιδρύματα εστίασης δέχεστε;), το να μαγειρέψουμε και να μαζεύουμε πιάτα μέχρι την ώρα του δευτέρου γύρου δεν έπαιζε.

Οικογενειακό συμβούλιο, άνευ της μαμάς. Το ερώτημα: Παϊδάκια, παιδάκια (τι παιδάκια, δηλαδή) ή μεζεδακια; Ετυμηγορία: Κέρδισε η Ελιά, έχασαν (προσωρινά) οι Σευχέλλες. Ας είναι, επιφυλάσσομαι να γραψω για αυτές λίγο αργότερα.

Λόγω γειτνίασης με Αθηνών Κορίνθου, φτάσαμε γρήγορα αλλά αργα, αφου ξεμπερδέψαμε απο δουλειές κατά τις 4. Λές να έχουν μείνει απο παϊδάκια και λοιπά, σαν τους άλλους που ξεμείναν το Πάσχα από τις 2; Μπαα!

Φτάσαμε λοιπόν και αν και το εξωτερικό μέρος ήταν μια χαρά, οπτικά, αποφασίσαμε λόγω καύσωνα για μέσα. Και καλά κάναμε! Η ζέστη ήταν εξοντωτική. Οι δύο πύργοι κλιματισμού, όμως, "καθάρισαν" την κατάσταση άνετα. Μπαίνοντας μέσα, ο χώρος μας φάνηκε διαφορετικός. Και όντως.

Λίγο πρίν το Πάσχα, έγινε ανακάινιση, την οποία χάσαμε, αφού το μαγαζί ήταν κλεισμένο για την Κυριακή βδομάδες πριν και αναγκαστήκαμε να πάμε αλλού. Η αλλαγή συνίσταται στο ρίξιμο του τοίχου μεταξύ κυρίας και δευτερεύουσας αίθουσας, που ήταν πίσω από το τζάκι της σάλας, με αποτέλεσμα το σχηματισμό μίας ενιαίας, φωτεινής αίθουσας, πάνω από 100+ τετραγωνικών, σε φωτεινά χρώματα που κυριαρχεί το απαλό πράσινο στα μοτίβα της ταπετσαρίας. Δυστυχώς το τεράστιο κεντρικό τζάκι που μας ζέσταινε τις κρύες χειμωνιάτικες νύχτες πήγε περίπατο, πρoς μεγάλη τέρψη των σερβιτόρων που είχαν επιφορτίστεί με το άψε-σβήσε, και κυρίως τον καθαρισμό και το σούρτα φέρτα με τα ξύλα.

Προστέθηκε πάσο από λευκό ντεκαπέ ραμποτέ jύλο (γνωσεις που έχω ο άνθρωπος, περί επιπλοποιίας! ), που ορίζει σαφώς τον χώρο περιορισμένης πρόσβασης (κουζίνα). Κατά τα άλλα προστέθηκε προθάλαμος με πόρτες saloon, πρίν την σκάλα που οδηγεί στις (για ακόμα μιά φορά πεντακάθαρες) τουαλέτες

Τούτων λεχθέντων, εμένα μου κάνει προς το πιό κρύο, χρωματικά, και το πιό απρόσωπο, ως χαρακτήρας, αλλά δεν μπορεί να τα έχει κανείς όλα.

Στα ψητά, κυριολεκτικά, τώρα. Πέντε άτομα παραγγείλαμε:

Παϊδάκια ζυγούρι 1και μισό κιλό
Φέτα,
Σαλάτα άνάμικτη
Τζατζίκι,
Πατάτες τηγανητές Χ 2
Λουκάνικο
Συκώτι ψητό
Μπύρες (κανονικές, 500ml) Χ 4

ΔΕΝ παραγγείλαμε, αλλά μας ήρθε μία φρατζόλα ψωμί σε φέτες και ένα εμφιαλωμένο νερό. Στο τέλος, κέρασμα, δύο πιάτα λουκουμάδες ζεστοί, με σάλτσα σοκολάτας ή πραλίνας και μπάλες παγωτό βανίλια σοκολάτα. Οι λουκουμάδες ήταν τραγανοί, άρα της ώρας.

Η σαλάτα περιείχε ποσότητα κανονικού πιάτου Χ 3 είδη, από μαρούλι με άνηθο και φρέσκο κρεμμύδι, λάχανο με καπελάκι καρώτο ξυσμένο και αγγουροντομάτα με κρεμμύδι και πιπεριά, μέσα σε ευμεγέθη γαβάθα, συνοδεία, στο πλάι, πρόσθετου λαδιού και ξιδιού και λεμονιού σε τέταρτα, για να διαμορφώσει κανείς την μερίδα του όπως θέλει. Η ποσότητα ήταν σαφώς επαρκής, τα λαχανικά τρυφερά και φρεσκοκομμένα, χωρίς μαυρίλες και μαραμένα μέρη. ότι πρέπει να αρχίσεις το γεύμα και να ξεπλένεις το στόμα σου μεταξύ λουκάνικου και παϊδακίου.

Η φέτα νόστιμη, πιό βουτυράτη παρά πιπεράτη, αλλά πολύ ευγευστη, το τζατζίκι πιό "ευγενικό" από ότι μας έχουν συνηθίσει, αλλά είπαμε, γούστα είναι αυτά.

Οι πατάτες ήρθαν στις συνήθεις τεράστιες μερίδες, σε κοψιμο τύπου φαστ φούντ (6Χ6 χιλ), αυτήν την φορά και όχι στην συνήθη κοπή 10Χ10 ή 10Χ20, που ταιριάζει καλύτερα στο είδος και στα είδη του μαγαζιού. Αν και νόμιζα ότι θα φάμε την φόλα της προτηγανισμένης, ευτυχώς η πατάτα ήταν κανονική, αν και προφανώς όχι κομμένη στο χέρι (να δώ την βάβω στην γωνία να κόβει πατάτες 6Χ6 στο χέρι να πεθάνω). Ηταν τραγανές, ζεστές και δεν είχαν κρατήσει λάδι, αν και στο πιάτο είχε στραγγίξει λαδάκι στον πάτο. Λίγο στράγγισμα παραπάνω στην φριτέζα θα ήταν ευπρόσδεκτο

Το λουκάνικο καλά ψημμένο, εύγευστο, αλλά χωρίς κάποιο ιδιαίτερο χαρακτήρα, αυτήν την φορά, διεκπεραίωσε, απλά, τον σκοπό του ικανοποιητικά. Το συκώτι για μία ακόμη φορά, δεν είχε την παραμικρή βαριά μυρωδια από αίμα και ήταν νοστιμότατο, τιμήθηκε και από μένα που έχω μακρα πορεία αγώνων κατά των εντοσθίων (ομολογώ το ανοσιούργημα μου, δεν τρώω κοκορέτσι και σπληνάντερο, σταυρώστε με, δεν είμαι Ελλην, εγώ). Αυτήν την φορά όμως, ήταν λίγο πιό σκληρό. Δεν με χάλασε, αλλά ήταν άμεσα αντιληπτό στο δόντι.

Τα παϊδάκια, ως συνήθως. Καμμία βαριά μυρώδια, αν και ζυγούρι, μπόλικο κρέας πάνω στο κόκκαλο, σωστό στο αλάτι και τα καρυκεύματα, καλοψημένα και μαλακά. Τέλεια! Οπως έχω ξαναπεί, προτιμώ ζυγούρι, καθότι πιό αναπτυγμένο, με περισσότερο κρέας και γεύση, αρκει να μην έχει βαριά μυρωδια. Για πολλοστή φορά το κέρδισαν το στοίχημα! Το λίγο παραπάνω λιπάκι σε μερικά, θα μπορούσε να λείπει, αλλά δεν είναι και προς θάνατο.

Αν και δεν το παραγγείλαμε, το ψωμάκι ήταν πολύ νόστιμο και καταλληλότατο για παπάρες στο λάδάκι, οπότε εκτιμήθηκε δεόντως. Φυσικά εξακολουθεί να είναι φάουλ η χωρίς παραγγελία χρέωσή του, οπως και του εμφιαλωμένου νερού, όπως και η απουσία απόδειξης στον λογαριασμό, αλλά και η απουσία καταλόγου στο κατάστημα.

Αυτός είναι και ο λόγος των 3 τοματόπουλων στην εξυπηρέτηση, παρά την αστραπιαία και ευγενική εξυπηρέτηση των σερβιτόρων και την άμεση εκτέλεση της παραγγελίας.

Επίσης, τα 3 τοματόπουλα στην γεύση μπήκαν λόγω των προαναφερθέντων μικρών αστοχιών στο συκώτι και τα παϊδάκια (λιπάκι), και τον συγκεκριμένο χαρακτήρα της πατάτας του τζατζικιού και του λουκάνικου, δεδομένου ότι ένα 4 ανήκει στο τέλειο, εξ ορισμού.

Τέλος, η εξέλιξη της κρίσης και των οικονομικών μεγεθών, έφερε το 3 στην σχέση τιμής προς απόδοση, μιάς και πλέον τα €88,5 του λογαριασμού, δεν είναι πιά τόσο λίγα, όσο ήταν κανα 2 χρόνια πρίν. Βεβαια με τιμή €26 το κιλό το ζυγουράκι δεν το λές και πανάκριβο, αλλά στον Ασπρόπυργο τρώω κουτσομουρίτσα τηγανητή, φρέσκια με €28/κιλό. Ισως να φταίει και το γεγονός του φόρου στην μπύρα, εφόσον 4 μπύρες κόστισαν 12 ευρώπουλα, πλέον, στην ψησταρια της Μάντρας, και να τους αδικώ λίγο.

Από την άλλη σκέφτομαι ότι χωρίς απόδειξη, ο συμπαθής κατά τα αλλα, μαγαζάτορας, κέρδισε 24% ΦΠΑ και 27% φόρο και 29% ΤΕΒΕ, οπότε αν βγάζει καθαρά 25% από τον αποφορολογημένο λογαριασμό, από μένα κέρδισε, ως μη όφειλε, €26 επί πλέον του νομίμου (ναί, έκατσα και έκανα τον υπολογισμό και αφαίρεσα και τον φόρο της μπύρας από το κέρδος). Έχουν το δίκιο τους οι επιχείρήσεις για την υπερφορολόγηση αλλά όχι κι έτσι.

Μήπως να διόρθωνα την τιμή προς απόδοση σε 2 τοματούλες;

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Arkouditsos.