Beer Restaurants - Ηράκλειο, Αθήνα

All day and all of the night που τραγούδησαν κάποτε οι Kinks αλλά και οι Stranglers. Πες βρε παιδί μου, ότι σου την βαράει να αλητέψεις για μπύρες στη 1 μετά τα μεσάνυχτα, γιατί ζεσταίνεσαι... Έ, είναι ανοιχτό ως τις 03.00 και σε περιμένει να πας...

Ας συστήσω λοιπόν στην αγαπητή μας κοινότητα, την Ρακόπετρα, ένα μαγαζάκι όαση μέσα στις πυρωμένες μέρες και νύχτες που ζούμε. Το ξετρύπωσα εντελώς τυχαία πριν λίγο καιρό και όντως για να το βρεις πρέπει ή να έχεις τύχη ή να πας μιλημένος. Προστατευμένο από την πολύβουη Λεωφ. Ηρακλείου και κρυμμένο κυριολεκτικά μέσα σε ψηλά και λεβέντικα πεύκα, που του χαρίζουν την αναγκαία δροσιά και το οξυγόνο που άντε βρες τα, μέσα στο τσιμεντένιο κλεινόν άστυ, μόλις το δεις, λες οκ, πού ήμουν εγώ τόσο καιρό να το κάνω στέκι μου ;;;

Είναι το μέρος που με ευκολία επιλέγεις από το πρωί για καφέ, το μεσημέρι για να τσιμπήσεις κάτι ελαφρύ αλλά και το βράδυ για μπύρες - ρακές - κρασάκια και μεζεδάκια με την παρέα.
Μου θύμισε πολύ, ένα άλλο αγαπημένο μου, τον Ευκάλυπτο, στο Ηράκλειο στην Κρήτη, όπου αν πας με καλή παρέα, μπορεί και να κάτσεις ως το ξημέρωμα.

Ρακόπετρα λοιπόν, εκ του α' συνθετικού ρακή, που ρέει άφθονη ( 18 γράδα, εξ Ηρακλείου αφιχθείσα ) αλλά και Αμοργιανή ψημένη ρακή. Και β'συνθετικό η πέτρα με την οποία είναι φτιαγμένο σχεδόν εξ ολοκλήρου το μαγαζί, σε ένα σχέδιο που πάλι μου θυμίζει κρητική αρχιτεκτονική, στην μέση ο κεντρικός χώρος και γύρω γύρω η αυλή με όλα τα υπόλοιπα.

Απλά ξύλινα τραπεζοκαθίσματα σε ύφος χαλαρό αλλά και μεγάλα μοναστηριακά τραπέζια με μαξιλάρες για ακόμα πιο cool καταστάσεις, 2 μεγάλες αυλές για να τους βολέψει όλους, αλλά και ψηλά καθίσματα στην εξωτερική μπάρα η οποία βλέπει στον μέσα χώρο ( κλιματιζόμενος, με εξαιρετικά καλόγουστη διακόσμηση, όμορφα αντικείμενα και χαμηλό φωτισμό ).
Ωστόσο από κάποια ώρα και μετά δεν βρίσκεις να καθήσεις πουθενά, εκτός κι αν είσαι τυχερός.

Τί είναι αυτό που του δίνει τέτοιο σουξέ ; Η ατμόσφαιρα, που σε κάνει να ξεχνάς ότι είσαι στην πόλη, και οι άπαιχτες τιμές - βάλτε τα με όποια σειρά θέλετε εσείς.

Να αναφέρω ενδεικτικά: διπλός ελληνικός στα 2 ευρώ, freddo cappuccino στα 2,70, λεμονάδα σπιτική 2 ευρώ, κρασί κόκκινο ημίγλυκο Νεμέας 4 ευρώ το μισόκιλο, κανάτα μπύρας Άλφα βαρέλι 1,5 λίτρο στα 10 ευρώ αλλά και πύργος μπύρας 2,5 λίτρα στα 15 ευρώ, βανίλια-μαστίχα υποβρύχιο ( αχ μνήμες παιδικές... ) με 1 μόλις ευρώ... τί να πεις πραγματικά για αυτές τις τιμές ;;

Η ποικιλία σε μπύρες θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερη, αλλά κατά βάση καλύπτει τις γενικές απαιτήσεις, θα βρεις ποτήρι βαρελίσια Άλφα αλλά και μπουκάλι Weiss, Μc Farland αλλά και Sol ( 330 ml ), Κaiser και Heineken (500 ml) όλες σε πολύ καλές τιμές για να πιεις απροβλημάτιστα, τουτέστιν, όσο έχει ο καφές αλλού, τόσο έχουν εδώ οι μπύρες.

Τα παρελκόμενα τσιμπολογήματα, για να μην πιεις ξεροσφύρι, είναι πολλά για να διαλέξεις ανάλογα με το πόσο και τί θες να φας, έχει ποικιλίες τυριών - αλλαντικών, κρεατικών, ανάμεικτη ενισχυμένη, σαλάτες, ντάκο, ρεβυθάδα, πατατούλες φούρνου, τηγανιά, καλαμάκια κοτόπουλο μέχρι και κοντοσούβλι αν θυμάμαι καλά, και αρκετά ακόμη που δεν απομνημόνευσα λόγω παράκρουσης από τη ζέστη.

Εγώ την πρώτη φορά πήγα για καφέ και την δεύτερη πήγα για μπύρα, την Κυριακή 19/ 6 που είχε πολλή ζέστη... Μια χαρά χαλάρωση και ραστώνη, κάτω από τα πεύκα, ακούγοντας και πολύ ωραία μουσική, ελληνικά έντεχνα, και παρόλο που ήταν φίσκα από κόσμο, δεν είχε βαβούρα.

Ήπιαμε πολύ παγωμένες μπύρες ( σημαντικό ), ένα μικρό ποτήρι Άλφα βαρελίσια ( 2,50 ευρώ ), ένα μπουκάλι Kaiser ( 4 ευρώ ) με τα οποία μας έφεραν συνοδεία ένα μπωλ με μια εθιστική ντοματοπικάντικη σως και παξιμαδάκια για να βουτάμε. Επίσης παραγγείλαμε μια ποικιλία τυριών και αλλαντικών ( 7 ευρώ ). Περιελάμβανε 3 είδη αλλαντικών σε χοντρά κομμάτια που ήταν λαχταριστά, 3 είδη τυριών, καρότα και αγγουράκια σε στικς, ντομάτα, ελιές, και 2 είδη αλοιφές, τυροκαυτερή ( όχι εμπορίου ) και μια λευκή με βάση το κατίκι, πάνω σε παξιμάδια σικάλεως. Επίσης ζητήσαμε και ψωμάκι, όπου ήρθε ένα πανεράκι με έξτρα παξιμαδάκια και 4-5 φέτες καλαμποκένιο ψωμί φρέσκο και πολύ νόστιμο, με χρέωση μόλις 0,50 λεπτά.

Οι κοπέλες στο σέρβις όλες τους χαμογελαστές και ευγενέστατες, νερό παγωμένο σε δική τους μποτίλια έρχεται άμεσα για να ξεδιψάσεις, οι αποδείξεις έρχονται κανονικά χωρίς να τις ζητιανέψεις, η εξυπηρέτηση είναι σβέλτη παρόλο που ο κόσμος είναι πολύς. Και οι ώρες σου εκεί κυλάνε ευχάριστα, όπως κυλάει το δροσερό νερό πάνω σου σε συνθήκες καύσωνα.

Πληρώσαμε το εξωφρενικό ποσό των 14 ευρώ για ένα πολύ χαλαρωτικό βραδάκι και όπως το βλέπω, βρήκα το νέο μου στέκι για όλο το καλοκαίρι.

Υ. Γ 1ο. Τελευταία πινελιά όπου γέλασα πραγματικά ήταν οι τουαλέτες. "Το Μέρος" όπως το έχουν ονομάσει. Όπου η διάκριση των φύλων απεικονίζεται ως εξής: μια κότα στρουμπουλή, με πέρλες στο λαιμό και λευκό τσαντάκι Chanel με αλυσιδίτσα, για το γυναικείο μέρος... Και ένας κόκορας λυράτος και καμαρωτός, με φράκο και μπεγλέρι στο χέρι του, για το ανδρικό μέρος... Εντάξει, οι κότες και τα κοκόρια, μου θυμίζουν τόσα πολλά, οι όποιοι συνειρμοί δεν είναι καθόλου τυχαίοι...

Υ. Γ 2ο. Η ΦΩΝΗ, " LP - Lost on you, Live session ".