Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Προβληματίστηκα πολύ αν θα πρέπει να γράψω κριτική για τον συγκεκριμένο χώρο. Και αυτό γιατί το μενού που εγώ δοκίμασα έχει ελάχιστη σχέση με τα πιάτα που προσφέρει το μαγαζί και εξηγούμαι.

Τα τραπέζια κοινωνικών εκδηλώσεων (γάμοι βαφτίσια) τα αποφεύγω όπως ο διάβολος το λιβάνι. Θεωρώ ότι είναι χάσιμο χρημάτων για αυτούς που το διοργανώνουν, αναγκάζεσαι να φας ένα στερεότυπο –πολλές φορές το ίδιο μενού- με ότι αυτό συνεπάγεται, η ποιότητα δεν είναι και η καλύτερη και τέλος αρκετές φορές αναγκάζεσαι να καθίσεις με άτομα χωρίς κοινά ενδιαφέροντα, να χασκογελάς άνευ λόγου και αιτίας και να ακούσεις μη αποδεκτή μουσική.

Έλα όμως που όταν πρόκειται για συγγενή, δεν μπορείς να το αποφύγεις. Καλεσμένος λοιπόν Κυριακή μεσημέρι στο τραπέζι της βάφτισης συγγενικού μας προσώπου α(-) βαθμού, το να παρευρεθώ ήταν προσταγή της συζύγου. Οπότε τα μαζέψαμε, βάλαμε τα καλά μας και κατευθυνθήκαμε για Ν. Σμύρνη. Μετά από μια πολύ ωραία βάφτιση στον Άγιο Σώστη στη Συγγρού, κινήσαμε για το τραπέζι που ήταν στο Καρτούτσο στο Π. Φάληρο.

Το Καρτούτσο δεν βρίσκεται στην παραδοσιακή πιάτσα του Π. Φαλήρου στη Ζησιμοπούλου, αλλά σε δρόμο παράλληλο με αυτή. Ουσιαστικά βρίσκεται στην προέκταση της Αγ. Αλεξάνδρου, ο οποίος αποτελεί τον κεντρικό δρόμο της περιοχής και βρίσκεται κοντά στον ΑΒ Βασιλόπουλο της περιοχής.
Περνώντας μπροστά από το παλιό μου σπίτι, σταμάτησα για ένα πεντάλεπτο συγκινημένος, να θυμηθώ τα χρόνια που πέρασα εκεί. Το μαγαζί το θυμάμαι από την εποχή που έζησα κοντά του. Παρκινγκ εύκολο στους γύρω δρόμους χωρίς κανένα πρόβλημα. Ο χώρος περιμετρικά αποτελείται από τζαμαρία η οποία ανοίγει και από μεγάλες γλάστρες με πολύχρωμα λουλουδάκια και πρασινάδα. Ο εσωτερικός χώρος είναι αρκετά μεγάλος και ευρύχωρος. Οι τοίχοι βαμμένοι σε ζωντανά χρώματα, τραπέζια και καρέκλες τα κλασσικά και η διακόσμηση με πολλά vintage αντικείμενα.

Από παλιές σερβάντες, παλιά σερβίτσια, γραμμόφωνο, παλιοί δίσκοι κλπ. Σε κάποιο σημείο ζωγραφιά από παλιά Αθήνα και σε άλλο σημείο όλες οι φιγούρες του καραγκιόζη. Καδράκια με διαφημίσεις περασμένων εποχών, προθήκες με έξτρα παλιά χρηστικά αντικείμενα και στον κεντρικό τοίχο προσομοίωση της αυλής σπιτιού με το παράθυρο της κουζίνας, την πόρτα που βγάζει στην αυλή και δίπλα κρεμασμένο το μικρό λαμαρινένιο βρυσάκι, που γέμιζε νερό με τον κουβά από πάνω και είχε δίπλα την πετσέτα και το πράσινο σαπούνι. Αυτό που μας έλεγε η μάνα μας ‘’ Λίγο - λίγο το νερό να φθάσει να πλυθούμε όλοι και να ξυριστεί ο πατέρας σου’’.
Πολύ ωραία όλα τα αντικείμενα, άλλωστε έχω μια αγάπη σε ότι παλιό, αλλά κάτι δεν μ’ άρεσε, κάτι δεν μου κολλούσε. Θεωρώ ότι, με τα ίδια αντικείμενα που δίνουν μια έξτρα χάρη σε τέτοιους χώρους, θα μπορούσε να διακοσμηθεί καλύτερα με απλές κινήσεις αλλαγής θέσης κάποιων αντικειμένων, ακόμα και αλλαγής στον χρωματισμό, ή τέλος απομάκρυνσης από τον χώρο.

Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή, γινόταν από 2 άτομα με σωστό ρυθμό. Συντονισμένα, σαν καλοκουρδισμένη μηχανή μπαινόβγαιναν στη κουζίνα κρατώντας μαεστρικά τα πιάτα του κάθε τραπεζιού, προσέχοντας να μην τρακάρουν με τα παιδάκια που παίζαν στον χώρο. Τώρα για το χαμόγελο δεν θα σχολιάσω διότι…. Ούτε για το τσιγάρο. Έβγαλα επιδεικτικά ένα Partagas no 2, το έκοψα και το κρατούσα στο στόμα. Τασάκι έφθασε άμεσα. Άσε που ήδη οι θεριακλήδες χωρίς να υπολογίσουν τα παιδάκια άρχισαν τα πάφα πούφα. Αχ Ελλάδα σ’ αγαπώ…. Κάποια στιγμή πρέπει να βάλουμε μυαλό και να εφαρμόζουμε τα αυτονόητα ή τα γραφόμενα.
Φαγητό τώρα. Αν ανατρέξει κάποιος στη σελίδα του μαγαζιού, βλέπει υπέροχα σε όνομα και υλικά πιάτα και σε πολύ καλές τιμές, σε σημείο που σε κάνει να φαντασιώνεσαι και να γλύφεις τα δάκτυλά σου.
Τι φάγαμε από αυτά; Τίποτα.

Δεν φταίει το μαγαζί βέβαια, αλλά ο ξάδερφος που έκανε την επιλογή.
Δοκιμάσαμε λοιπόν σαλατούλα χωριάτικη με τα κλασσικά δροσερά υλικά, σίγουρα όλα φρέσκα, η οποία είχε επίσης ροδέλες πιπεριάς και ελιές και φυσικά μια τεράστια ποσότητα φέτας. Όλα καλά για την προθέρμανση.
Μελιτζανοσαλάτα και τυροκαυτερή (αν δεν κάνω λάθος), κανονική ποσότητα στο πιάτο χωρίς υπερβολές και χωρίς κάτι το special. Η μελιτζανοσαλάτα δροσερή και γευστική αλλά προτιμώ την καπνιστή. Η συγκεκριμένη μου θύμιζε ετοιματζίδικη αλλά απ’ ότι διάβασα είναι δική τους παρασκευή οπότε σταματάω εδώ.
Κολοκυθοκεφτέδες τίποτε ιδιαίτερο, αδιάφορο πιάτο έμειναν στο τραπέζι. Τυροκροκέτες το ίδιο με το παραπάνω, δεν χρειάζεται έξτρα ανάλυση. Κεφτεδάκια, κιμαδίσια κρεατοσφαιρίδια με όλα τα μυρωδικά μέσα αλλά….
Τυρόπιτα με ωραίο φύλλο και μπόλικο τυρί γευστικότατη αλλά….
Πατάτες τηγανιτές, χεράτες αλλά….

Λουκάνικο πολύ καλό γευστικό, μεγάλο κομμάτι, γεμάτο μυρωδικά συνοδεία μόνο μουστάρδας για να μην χαλάσει την γεύση.
Εδώ κάνω στάση και εξηγώ τα παραπάνω αλλά: Όλα τα ορεκτικά εκτός από το λουκάνικο ήρθαν κρύα, γεγονός που θεωρώ ότι με επιεικέστατο χαρακτηρισμό ήταν λάθος. Μπορεί να είχαν γεύση πολύ καλή έως απίθανη αλλά δεν μπορείς όσο κόσμο και να έχεις, αφού το μαγαζί είναι μεγάλο, άρα έχει δυνατότητα να προσφέρει τις υπηρεσίες του σε αρκετό κόσμο να έρχονται κρύα φαγητά. Αλλοιώνεται η γεύση, χάνει αρκετά το τελικό αποτέλεσμα.

Το κυρίως, που ήταν κλασσικά πιάτο με μπιφτέκι, κοτόπουλο φιλέτο και μπριζόλα χωρίς κόκκαλο, συνοδεία από ζεστές πατάτες και ρύζι ήταν πολύ καλό από όλες της απόψεις, γεύσεως και ποιότητας.
Για όλα τα παραπάνω μαζί με πολύ καλό λευκό κρασί και αδιάφορο κόκκινο ήταν στην τιμή των 16 euro, πολύ καλή συμφέρουσα τιμή, σίγουρα vfm. Από τι είδα οι τιμές και στα υπόλοιπα πιάτα κυμαίνονται σε χαμηλά επίπεδα, αρά με σχετικά χαμηλή τιμή τρως καλά και αρκετά.
Συνοψίζοντας για τους λόγους στην αρχή και για διάφορους άλλους, συνεχίζω να υποστηρίζω την άποψή μου για τις εκδηλώσεις που ακολουθούν κοινωνικά γεγονότα, θα επισκεφτώ ξανά όμως το ‘’Καρτούτσο’’, για μια δοκιμή των ‘’διαφορετικών’’ πιάτων που έχει και φυσικά για να αναπολήσω ξανά και ξανά τα χρόνια που πέρασα στο Π. Φάληρο.