Ιαπωνία - Sushi - Κηφισιά, Αθήνα

Αν έχεις τυχη διαβαινε δε λενε? Εγω από τυχη, τυφλα να χει ο Γκαστονε. Ετσι όταν βρηκα Δευτερα πρωι μηνυμα στο φεισμπουκιον από τη διευνθυση του Wagamama ότι κερδισα τη δωροεπιταγη των 20€ του διαγωνισμου που διοργανωσε το εστιατοριο, προκειμενου να προωθησει το νέο του παπιοπιάτο, αποφασισα να διαβω επιτελους την πορτα του.

Kαι λεω "επιτελους", διοτι που με χανεις, που με βρισκεις, στην Κηφισια τριγυρναω χρονια τωρα, και το εστιατοριο το εβλεπα σε ολη τη διαδικασια δημιουργιας του. Στο κτιριο που τωρα στεγαζεται το Wagamama, για χρονια ολοκληρα απλωνονταν οι απειροι δισκοι του Metropolis, στους διαδρομους του οποιου ψαχναμε CD oταν ημουν εφηβη και επαιρνα το χαρτζιλικι μου τα σαββατοκυριακα. Τα ποσα που ειχα δαπανησει εκει μεσα, αν τα ειχα μαζεψει, θα ειχα ηδη προσωπικο δισκο.

Τριτη μεσημερι, λοιπον, κατα τις 3, μπαινουμε 2 ατομα για πρωτη φορα στο κτιριο αυτο απο τοτε που το metropolis μας αφησε χρονους. Δε μπορω να πω, απο καλαισθησια αλλο τιποτα. καθε λεπτομερεια φροντισμενη, απο τη διακοσμηση ως την art de la table, απο τους τοιχους ως τις πεντακαθαρες απαστραπτουσες επιφανειες.

Δε θα αναλυσω διεξοδικα το χωρο, ειναι πολυεπιπεδος και οποιοσδηποτε εχει διαβει ποτε την Κασσαβετη, ξερει ακριβως για τι πραγμα μιλαω. Μη σας κουραζω, θα πω μονο αυτα που τραβηξαν το ματι μου και αξιζει να αναφερω. Βολικα πολυθρονακια, αλλα τα τραπεζακια δυο ατομων ειναι λιγο μικρα, με 2 πιατα και τα ποτηρια επερχεται συνωστισμος, οποτε αν πατε χαλαρη ωρα, προτιμηστε τα τραπεζακια των 4 ατομων, κανεις δεν θα σας εμποδισει. Ο χωρος ειναι εξαιρετικα φωτεινος και ευηλιος, και η προσθηκη φυτων εσωτερικου χωρου ειναι μια πολυ αρμονικη πινελια.

Υπαρχει λειτουργικο ασανσερ για την πανω σαλα, αλλα και για τις σε εξαιρετικη κατασταση τουαλετες, για να μην χρειαζεται να βαρυγκομαμε στις ατελειωτες σκαλες. Τελος, το τραπεζι φερει ολα τα απαραιτητα της σουσοφαγιας, ενω και τα χρωματιστα χαρτινα σουπλα με εικονες απο πιατα του μενου ειναι ευχαριστα. Οταν πηγαμε εμεις μουσικη δεν ειχε, εστω και χαμηλοφωνη, και η αληθεια ειναι θα ηθελα κατι μελωδικο σε χαμηλη ενταση, ενω για το τσιγαρο ιδεα δεν εχω ποια ειναι η σταση τους, αφου εμεις καθισαμε στον εξωτερικο χωρο που το καπνισμα ευλογα επιτρεπεται.

Αμα τη αφιξει μας ενημερωσαμε τη σερβιτορα-μαιτρ που μας υποδεχθηκε οτι κερδισα το κουπονι του διαγωνισμου τους και μεσα σε ελαχιστα λεπτα η υπευθυνη (?) εμφανιστηκε στο τραπεζι μας και μας κατατοπισε πληρως. Ηταν ευγενεσταση, παρα πολυ εξυπηρετικη και εγινε αμεσως συμπαθης. Τα υπολοιπα ατομα που συναναστραγηκαμε ειναι ο σεφ (?), βοηθος του, θα σας γελασω, περασε 2 φορες και προσγειωσε 2 πιατα, χωρις να αρθρωσει φωνηεν και φυσικα η σερβιτορα που μας υποδεχθηκε. Αυτη ανελαβε εξ ολοκληρου την εξυπηρετηση μας.

Σε γενικες γραμμες ηταν ευγενης, οχι κατι ιδιαιτερα επικοινωνιακο ομως, μιλησαμε πολυ λιγο και το μονο που μου εμεινε απο την εμπειρια μου στον τομεα της εξυπηρετησης, ειναι ο τροπος που κοιταζε τα πιατα με το ωμο ψαρι, ενα κραμα αποριας και αηδιας, αφου, οπως μας ειπε, αυτη δεν θα ακουμπουσε ποτε στα χειλη της τα μισα πιατα του μενου. Δεν ξερω τι εντυπωση θα αφηνε αυτο σε εναν πιο μυστηριο πελατη, εμενα δεν με ενοχλησε ιδιαιτερα, αν και θα προτιμουσα να μην κοιταει τα πιατα μας λες και αρχισαν το μπαντζι οι σολωμοι απο το τραπεζι.

Το 3 στην εξυπηρετηση παει με τη μαθηματικη μεθοδο:
Ολοι ξεκινουν απο το 2, διοτι πρεπει να προσπαθησεις πολυ μαζι μου για να παρεις μοναδα.
(+1) για τους χρονους εξυπηρετησης,
(+1) για την συμπαθεστατη υπευθυνη,
(+1) για την προσπαθεια της νεαρης κοπελας να μας αποτρεψει απο το ραμεν, που πολλοι πελατες παραγγελνουν χωρις να γνωριζουν οτι ειναι σουποειδες. Εγω το ηξερα, διοτι πεθαινω για ραμεν, αλλα και μονο η προβλεψη οτι ισως απογοητευτουμε μετα, αξιζει επιβραβευση.
(-1) για το νερο που ανανεωνοταν με δυσαναλογους ρυθμους καταναλωσης και κανατα δεν φερνουν, μοναχα ποτηρι. Λυσσαξα στο ενδιαμεσο ελαφρως.
(-1) για την απαντηση που πηρα σχετικα με ενα προσωπικο μου αρνητικο σχολιο για καποιο πιατο. Θα καταλαβετε σε λιγακι τι εννοω.

Μετα την ολοκληρωση της παραγγελιας, ερχονται στο τραπεζι τα εξης πιατα:

-Ηosomaki, uramaki, sashimi selection (16.50€) Μια τετραγωνη πιατελα με αψογο food styling, που στο κεντρο ξαπλωνει μια τετραδα σασιμι σολωμου, και περιτριγυριζεται απο 4 τετραδες μακι. 4 hosomaki σολωμου, 4 hosomaki αβοκαντο (hosomaki ειναι τα κλασσικα σουσι με το φυκι γυρω γυρω), 4 california μακι σολωμου με αγγουρι και τυρι κρεμα και 4 chicken katsu maki με παναρισμενο κοτοπουλο ( τα δευτερα ηταν uramaki, το φυκι κλεινει μονο τη γεμιση και περιβαλλεται απο ρυζι με μαυροκουκι.. Επισης υπαρχει ενα λοφακι τουρσι τζιντζερ, μια κουταλιτσα wasabi, γαρνιρισμενο με ikuri, mooli τριμμενο και σχοινοπρασο.

Τα hosomaki ειναι μικρουτσικα, ενω τα uramaki μεγαλα και καρδαμωμενα. Η γεμιση ειναι πολυ πλουσια και τα θαλασσινα μοσχοβολουν φρεσκαδα. Ακομα και η γαρνιτουρα ειναι νοστιμοτατη, και τα εξαφανισαμε ολα με συνοπτικες διαδικασιες. Εξτρα ποντους για το επικο σασιμι τους, που ειναι ολα τα λεφτα.

-Grilled duck ramen (12.80€ αν θυμαμαι καλα). Ηρθε σε μια βαθεια σουπιερα μπολ, σε μεγαλη ποσοτητα, απο φιλετακια απο μπουτι παπιας μεσα σε σουπα απο νουντλς με λαχανικα, τσιλι, βλαστους μπιζελιου και κολιανδρο. Επειδη θελαμε να το μοιρασουμε στα 2, μας εφεραν αλλο ενα μεγαλο μπολ και μας αφησαν να αποφασισουμε εμεις πως θα το μοιρασουμε. Και εδω επηλθε το θεμα που προανεφερα.

Ενω η σουπα ηταν υπεροχα ευγεστη με χαρακτηριστικη πυκνη γευση απο αρτιο ζωμο λαχανικων με σωστο αλατοπιπερο και η παπια ηταν μπολικη, μαλακή και νοστιμη, τα νουντλς ηταν παραβρασμενα και σαχλιασμενα. Μου θυμησαν τη φιδεδοσουπα της γιαγιας μου, που πεταει το φιδε σε καυτο νερο, το σβηνει χωρις βρασμο και ξεχνα να το ανακατεψει, και τελικα σαχλιαζει και το τρωει το μαυρο χωμα μονο, και αυτο με δυσκολια. Πραγματικα η γευση ηταν ανυποφορη, και ευτυχως που δεν ηταν σε μεγαλη ποσοτητα και τα πασαρα ολα στον φιλο μου, να μη με πλησιαζουν.

H σερβιτορα με εβλεπε να ανακατευω με τα ξυλακια μου τη σουπα, ψαρευοντας ολα τα αλλα υλικα, αλλα δεν αναρωτηθηκε παρα το συνεχες μουρμουρητο μου. Τελικως, και αφου η σταθμη δεν επεφτε, παραπονεθηκα εγω για το αποτελεσμα της λασπης ριζομακαρονου και η απαντηση που πηρα με ενοχλησε πολυ. "Δεν ειναι παραβρασμενα, εμειναν πολλη ωρα μεσα στη σουπα και εγιναν ετσι". Αν αναλογιστει κανεις οτι δοκιμασα με το που εφτασε, και το μακαρονι ηταν ηδη σε κατασταση αποσυνθεσης, πιθανοτατα ηταν απο πριν το προβλημα κατα το βρασμο.

Ομως ραμεν φτιαχνω συνεχως και η ιδια και, ενω στην αρχη μου εβγαινε και μενα ετσι, αλλαζοντας την τεχνικη και ψαχνοντας το ανακαλυψα οτι αν το χτισεις σωστα, το αποτελεσμα σε δικαιωνει. Και μπορω με ασφαλεια να πω, λογω των βυτιων ραμεν που ειχα καταναλωσει σε σχετικο ταξιδι στο εξωτερικο, οτι αν ο σεφ το κατεχει, το νουντλ βγαινει οπως πρεπει. Δυστυχως κατεληξα να απογοητευομαι πολυ σε σχεση με το συγκεκριμενο πιατο, και να παιρνω και στο λαιμο μου τον συνδαιτημονα μου, που μου εδωσε το ελευθερο να αποφασισω εγω, που κατεχω καλα ενα ψιγμα αυτης της μαγευτικης κουζινας.

-Mixed maki roll 10 κομματιων (8€). Ξαναγυρισαμε στο σουσι και το ζητησαμε συμπληρωματικα, για να φαω και γω κατι αφου ουσιαστικα ειχα φαει σκετο ζωμο. Ανα δυαδες, 2 με σολωμο και αβοκαντο, 2 με πικαντικη γαριδα, δυο με μανγκο γλυκα, 2 με αβοκαντο και αγγουρι ουδετερα και 2 chicken katsu maki rolls. Πεντανοστιμα, μεγαλα, και με μια φρεσκαδα αλλο πραγμα. Παλευαμε με τα chopsticks πανω απο αυτα με το σολωμο, που ειναι ποιημα.

Ηπιαμε 2 φρεσκους χυμους, τον Τροπικο, με μανγκο, μηλο και πορτοκαλι και τον Φρουτων, με μηλο, πορτοκαλι και passionfruit. Στα 3.90€ ο μικρος των 330 ml, στα 4.50€ ο μεγαλος (450ml). Οι χυμοι δεν ελεγαν απολυτως τιποτα, θαρρω πως ειναι αγριως υπερεκτιμημενοι, δεν ηταν καν κρυοι και δεν νομιζω να επαναλαμβανα την αποπειρα. Πιο φαντεζι ονοματα εχουν, παρα γευση ή παρουσιαση. Μικρο κακο ομως, απλως δεν τους προτεινω αν δεν εχετε παιδακια στην παρεα.

Καταληξαμε ομοφωνα πως αν ειχαμε περιοριστει στο σουσι, θα ηταν αμιγες και ειλικρινεστατο 4ρι στη γευση. Το σουσι τους ηταν συνολικα ευωδιαστο και απιθανο, και ευχαριστως θα επιστρεψω ξανα και ξανα να το τιμησω. Απλως δεν ειμαι σιγουρη πως θα παρεκκλινα ευκολα σε αλλη κατηγορια πιατων, με εξαιρεση ισως τα donburi που μου φανηκαν ενδιαφεροντα. Αν βαθμολογουσα μονο το ραμεν, θα επαιρνε ενα 2 για τα υπολοιπα υλικα που ηταν καλης ποιοτητας, ποσοτητας και γευσης. Αλλα αυτο το νουντλ.... απαπα.

Η τιμη για αυτα αντιστοιχει στα 45,1€, ποσο μαλλον ελαφρως ακανθωδες για ενα πολυ ελαφρυ γευμα, που σε καμια περιπτωση δε σε χορταινει, αλλα σε κραταει ανετα για ενα διωρο, ή ως ελαφρυ δειπνο. Εμεις βεβαια κληθηκαμε να πληρωσουμε μολις 25.1€, οποτε αυτο δεν ηταν γευμα, ληστεια ηταν. Αλλα θα μου πεις, δεν ειναι καθε μερα του Αη-Γιαννιου και ποσες φορες θα κερδισω δωροεπιταγες? Περιθωρια μειωσεων στις τιμες, ειδικα στις σαλατες, τα ορεκτικα και τους χυμους, υπαρχει και θα συνιστουσα μια ανατιμηση, δεδομενου οτι η εποχη ειναι δυσκολη για ολους, και ας μιλαμε για το μεσον της Κηφισιας.

Η κινηση, ομως, να μας προσφερουν αυτο το δωρο ηταν ανεκτιμητη και το μονο που μπορω να πω περαν του ευχαριστω ειναι ενα: Το Wagamama wagamaμησε.