Meat Restaurants - Περιστέρι, Αθήνα

Πολύς λόγος γίνεται τα τελευταία χρόνια για το Base Grill. Υπάρχουν φανατικοί οπαδοί αλλά υπάρχουν και οι haters (λέγε με Κριστιάνο Ρονάλντο ή Λεμπρόν Τζέιμς). Άλλοι ορκίζονται στο όνομα του ως την επιτομή του νόστιμου κρέατος και άλλοι παραπονιούνται (και με το δίκιο τους) για το όλο πακέτο. Βλέπε τιμή (κυρίως), χώρο....

Όπως και να έχει όμως έχει χτίσει τον μύθο του και η πελατεία του ακόμα και το καλοκαίρι δεν είναι λίγη. Είτε πρόκειται για συχνούς πελάτες είτε για αλεξιπτωτιστές της μιάς επίσκεψης. Σίγουρα σε προκαλεί να κάνεις μια επίσκεψη. Και μπορώ να πω πως υπό προϋποθέσεις ΑΝΕΤΑ μπορούσε να γίνει στέκι. Η πιο βασική όπως γνωρίζετε από τις προηγούμενες κριτικές είναι η τιμολόγηση...

Το Base Grill τα έχει όλα. Καλό μάρκετινγκ, αρκετή προβολή χωρίς να σε κουράζει και να σε μπουχτίζει. Έχει και καλό κρέας όμως, έχει και αρκετή οργάνωση. Αυτό που δεν μου αρέσει σε τέτοιου τύπου καταστήματα είναι οι λιγοστές πληροφορίες. Από τα πιάτα του, μέχρι και τις τιμές του. Ναι, δυσκολεύτηκα πολύ στο διαδίκτυο να βρω πληροφορίες για τις τιμές. Και αυτό κάνει ακόμα πιο δύσκολο το έργο μου όταν θέλω να υπολογίσω την έξοδο μου.

Κράτηση για Σάββατο 18/6/2016 και ώρα 22.00. Ένταξει, καθυστερήσαμε ένα 20λεπτο αλλά λόγω του ότι δεν υπήρχε πληρότητα στον χώρο, δεν είχαμε τηλεφωνήματα για το που βρισκόμασταν. Αν φυσικά ακολουθούν και αυτή την τακτική. Σε πρώτη φάση, μπορώ να σας πω πως το μαγαζί βρίσκεται στο Μπουρνάζι, ακριβώς πίσω από την πλατεία. Υπάρχει η δυνατότητα παρκαδόρου αν βαριέστε να κόβετε βόλτες, ειδικά το Σαββατόβραδο. Θα παρατηρήσετε από κάγκουρες μέχρι "νύφες" που κάνουν την έξοδο τους για καφέ ή ποτό.

Αφού βολέψαμε σε κοντινό στενό το αμάξι μας, μπαίνουμε μέσα και μας τοποθετούν σε ένα νορμάλ τραπέζι για 4 άτομα. Και εκεί ο φίλος παθαίνει το πρώτο "σοκ". Παρατηρεί μια μελαχρινή εντυπωσιακή κοπέλα, αθλήτρια της εθνικής βόλευ γυναικών. Καθόταν σε γωνιακό τραπέζι εκείνη και όσο να'ναι οι ματιές ήταν αρκετές. Συνεχίζουμε.

Είχα παρατηρήσει σε φωτό τον κατάλογο που ήταν κάπως κιτς, με λόγια του αέρα. Ο τωρινός είναι μαζεμένος και ευπρεπής χωρίς χαζά ρητά. Όπως αρμόζει σε ένα καλό meat restaurant.

H εξυπηρέτηση επαγγελματική, με αρκετό προσωπικό που γνωρίζει καλά τη δουλειά του. Έχουν εκπαιδευτεί για ότι περιλαμβάνει ο κατάλογος ενώ βοηθούν και στην κατανομή των μερίδων αλλά και στην κοπή των κρεάτων. Κάποιες στιγμές θαύμασα την υπομονή τους και την προσήλωση τους σε αυτό που έκαναν. Λειτουργούν άψογα σε αυτόν τον τομέα. Ίσως και λίγο παραπάνω από όσο θα έπρεπε.

Ο χώρος καθαρός και μπορώ να πω άνετος. Πολιτισμένος και μπορούσαμε να διατηρήσουμε τη ιδιωτικότητα μας. Βέβαια η βραδιά ήταν πιο χαλαρή από άλλες λόγω καλοκαιριού αλλά και πάλι υπήρχε ικανοποιητική προσέλευση κόσμου. Για να πας στις τουαλέτες, πρέπει να κατέβεις κάποια σκαλιά, να το έχετε κατά νου όσοι νομίζετε πως μπορεί να δυσκολευτείτε. Οι καρέκλες είναι αυτές που βλέπετε σε διάφορες φωτογραφίες στο ίντερνετ. Λευκού χρώματος, οκ για μια 2ωρη παραμονή. Σε πρώτη φάση τα τραπέζια περιβάλλονται από καρώ τραπεζομάντηλα, ενώ η ποιότητα των πιάτων και των μαχαιροπίρουνων είναι μια χαρά. Υπάρχουν διαφόρων ειδών καδράκια για να γεμίζουν τον χώρο, όμως μη γελιόμαστε, όλα αυτά είναι συμπληρωματικά μπροστά στον σκοπό που έχει το Base Grill και έχει γίνει brand name, το κρέας.

O κατάλογος με πολλές επιλογές, είτε σε ορεκτικά είτε σε κρεατικά. Το ίδιο ισχύει και για τα ποτά, στις μπύρες ειδικά που παρατήρησα... μόνο σε κάβα θα μπορούσες να βρεις τόσες επιλογές, αν και πάλι αμφιβάλλω. Αμφιβάλλω επίσης αν υπήρχαν και όλες, εμείς πήγαμε σε πιο safe επιλογές αλλά και σε πιο οικονομικές καθώς οι τιμές είναι τσιμπημένες.

Η παραγγελία μας:

- Έρχονται στην αρχή 5-6 φέτες ψωμιού μαζί με πατατάκια και σως. Νόστιμα τα πατατάκια αλλά προσέξτε. Δεν είναι δωρεάν.10 ευρώ κόστισαν. Αμαρτία να χρεώνεται κάτι τέτοιο τόσο υψηλά όταν με τα ίδια χρήματα θα μπορούσες να παραγγείλεις ένα άλλο νόστιμο ορεκτικό ή ακόμα και μια μερίδα (πχ μπιφτέκια με 12 ευρώ).

- Αυγά με 4 μάτια στα 12 ευρώ. Το πιάτο που κυκλοφορεί σχεδόν παντού πλέον, αν και νομίζω πως από το Base Grill ξεκίνησε η μόδα. Σπάνε τους κρόκους μπροστά σου και προσπαθούν να αλείψουν όλο το πιάτο με τις πατατες. Νόστιμο ορεκτικό, καλύτερο από άλλες απόπειρες καταστημάτων. Η τιμή και πάλι τσιμπημένη.

- Λουκάνικο μαύρου χοίρου στα 10.9 ευρώ. Έρχονται 5 τεμάχια, εξαιρετικής γεύσης. Καλοψημένα και γευστικότατα, ένα πολύ καλό ορεκτικό που φαγώθηκε τάχιστα. Καθόλου μα καθόλου βαρύ, μαζί με τη σως (μπάρμπεκιου αν θυμάμαι καλά) τρωγόντουσαν σαν πασατέμπο.

- Συκώτι μοσχαρίσιο στα 12.9 ευρώ. Μεγάλη μερίδα, επίσης νοστιμότατο και χωρίς ίχνος ίνας πάνω του. Το μυστικό εδώ είναι πως ο σερβιτόρος το κόβει σε πολύ πολύ λεπτές φέτες και το αναμειγνύει με λάδι. Βέβαια πρέπει να έχετε και υπομονή γιατί του παίρνει κάνα 10λεπτο για να το ολοκληρώσει και όσο να'ναι μπορεί να κρυώσει λίγο ή και να σας κόψει την όρεξη η τόση αναμονή. Να ασχοληθείτε παράλληλα λοιπόν με κάποιο άλλο πιάτο που θα βρίσκεται εκείνη την ώρα στο τραπέζι σας.

- Σπαλομπριζολάκια στα 23 ευρώ, συνοδεία 3 σως (κόκκινου-κίτρινου-λευκού χρώματος). Πολύ μεγάλη ποσότητα αλλά και ακριβή τιμή. Αν είναι να τα μοιραστείτε με κάποια γυναίκα τότε οκ, ίσως και να μπορείτε να περιορίσετε το κόστος.5-6 μεγάλα και ζουμερά τεμάχια όπου ακόμα και μετά από κάποια ώρα τρώγονται αρκετά ευχάριστα. Νόστιμο κρέας και εδώ.

- Πικάνια φιλεταρισμένη στα 25 ευρώ.6-7 τεμάχια νοστιμότατα και με έντονη τη γεύση του καλού κρέατος. Δεν χρειάζεται να προσθέσεις κάτι άλλο από πάνω, ούτε σως ούτε τίποτα.

- Steak Brazil στα 34.5 ευρώ η μιάμιση μερίδα που ευγενικά ο σερβιτόρος προσφέρθηκε να μας φτιάξει για να μην ανεβάσουμε περισσότερο από όσο πρέπει το κόστος. Ενώ σε πρώτη φάση φαίνεται άψητο το κρέας και υπήρχαν προβληματισμοί από την παρέα, στη γεύση ήταν άψογο. Νομίζω με μια μικρή προσθήκη από τα 3 διαφορετικά αλάτια που προσφέρονται είναι ότι πρέπει για να το μοιραστείς.

- 2 κανάτες 1.5 λίτρων η κάθεμια Φιξ στα 22 ευρώ (11 ευρώ έκαστη), παγωμένες μια χαρά.
- Εμφιαλωμένο νερό στο 1.5 ευρώ.

* Κέρασμα εκλαιράκια, ετοιματζίδικα κατά 99%. Σε πολλές κριτικές διάβαζα διθυράμβους για εκείνα, όμως πραγματικά απόρησα όταν τα δοκίμασα. Τίποτα το ιδιαίτερο, μια απλή χειρονομία για να αλλάξει η γεύση, πέραν τούτου όμως... μετριότατα. Η μαστιχούλα που ήρθε πολύ καλή όμως.

Σύνολο στα 151.8 ευρώ.

Συμπερασματικά:

Το όλο κόνσεπτ που έχουν δημιουργήσει και μπράβο τους είναι το...

"Live your myth in Base Grill"

Ποιοτικότατο κρέας, με συνεχές ψάξιμο και εκπαίδευση πάνω σε αυτό. Οκ, κάποια υπεραξία πρέπει να την πληρώσεις όταν πας να φας κάτι τόσο ποιοτικό και περιποιημένο. Ενώ η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή και άρτια εκπαιδευμένη, η τοποθεσία δεν συνάδει με τις τιμές που θέλουν να πλασάρουν. Θεωρώ το σχόλιο της παρέας υπερβολικό για ένα ψαλίδι 30%, πιο λογικό θα ήταν το 15-20%, όμως αφού ο κόσμος τους τιμά γιατί να το κάνουν;

Η μόνη παρατήρησή μου είναι πως για την πλειοψηφία του κόσμου είναι εφικτή μία επίσκεψη τον χρόνο max, ενώ κάλλιστα με τα στοιχεία που έχει θα μπορούσες να κάνεις 3-4 επισκέψεις τον χρόνο. Άλλο 38-40 ευρώ και άλλο 28-30 ευρώ ανά άτομο. Νομίζω πως οι ιδιοκτήτες του δεν επιθυμούν τη μαζική εστίαση....