Πολίτικη κουζίνα - Ν. Χαλκηδόνα, Αθήνα

4 συνάδελφοι που είχαμε καιρό να τα πούμε, σκεφτήκαμε να βγούμε και να φάμε κάτι. Για να περιορίσουμε το κόστος και αφού θα ερχόντουσαν από τη Σαλαμίνα, σκέφτηκα σαν μια καλή λύση την Ψαροκασέλα. 13 ευρώ το άτομο για όσο φας, καλή ποιότητα αναλογικά και απεριόριστες μπύρες. Και αφού τους περιμένω, μου σκάει το παραμύθι ο ψάλτης συνάδελφος πως αυτή τη βδομάδα νηστεύει. Οπότε η γκάμα επιλογών έγινε απεριόριστη εκτός... από τα θαλασσινά. Αν ήταν για καλά θαλασσινά, προτιμούσαν το νησί.

Τετάρτη 22/6/2016, ώρα 21.00.

Μπαίνω γρήγορα στο τσατ με φίλους από το Ask4food για να ζητήσω τις προτάσεις τους. Οι κυριότερες επιλογές ήταν το Ελληνικόν για Γλυφάδα και Μπαρμπαλέξης με Πόλη για τη Νέα Φιλαδέλφεια. Ένα κλικ παραπάνω μου έκανε ο Μπαρμπαλέξης, αν και χρόνια πριν στον Ρέντη ήταν απογοητευτικός. Κάποιο ρόλο έπαιξε και το πιο εύκολο παρκάρισμα από ότι στην Πόλη.

Aφού φτάνουμε σχετικά εύκολα, καθόμαστε στον εξωτερικό χώρο όπως και οι υπόλοιποι πελάτες. Ήσυχος αν και βρίσκεται ακριβώς δίπλα η εθνική οδός, άνετος και χαλαρός. Δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να προσφέρει αλλά σίγουρα δεν σε χαλάει. Κίνηση από αμάξια 0 σε σχέση με τη Δεκελείας. Το μόνο που πρέπει να προσέξετε είναι πως ίσως προσγειωθούν στο τραπέζι ή στο πιάτο σας, φύλλα από δέντρα ή και κάποιο ζωύφιο. Το μαγαζί μοιάζει σα να είναι στην εξοχή, αν και ο πλαστικός τάπητας του αφαιρεί πόντους. Αν είστε πάντως σε ηλικία που δεν ψάχνουν τα in μέρη απλώς για να τους "δουν", θα ικανοποιηθείτε.

Η εξυπηρέτηση ευγενική, όχι πολύ γρήγορη όμως.2 καταλόγους για 4 άτομα, αλλά το πιο σημαντικό είναι πως χρειάστηκε κάποια πράγματα να τα ζητήσουμε 2-3 φορές. Ενώ οι υπόλοιποι έπιναν τα ποτά τους, εγώ αναζητούσα το Αϊράνι για να μου θυμήσει το τελευταίο μου ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη. Ήταν ζεστή η βραδιά, τα πρώτα εδέσματα είχαν ήδη φτάσει και η κάψα δεν έλεγε να κοπάσει. Οφείλω να ομολογήσω όμως πως κάποια πιάτα που περίσσεψαν μας τα τοποθέτησαν σε πακέτο και μας τα παρέδωσαν σε μια αρκετά καλόγουστη συσκευασία.

Στα του φαγητού, οι επιλογές είναι αρκετές και θελκτικές, σε μια μόνο επίσκεψη δεν θα μπορέσετε να τα δοκιμάσετε όλα. Θα βρείτε κλασικές επιλογές, θα βρείτε και πιο ψαγμένες. Εμείς δοκιμάσαμε:

- Στην αρχή έρχεται η τεράστια και καυτή πιτούλα που μοιάζει με λαγάνα στα 4 ευρώ. Νοστιμότατη αλλά μην παρασυρθείτε. Είμαι σίγουρος πως θα έχετε παραγγείλει αρκετά. Συνδυάστε τη με τις διάφορες αλοιφές.

- Τζατζίκι στα 3 ευρώ. Αρκετά θετικές εντυπώσεις από την παρέα και με μεγάλα κομμάτια από αγγούρι. Παρ'όλα αυτά δεν φαγώθηκε ολόκληρο.

- Χούμους στα 4 ευρώ. Για όσους αρέσκονται σε αυτές τις γεύσεις, τολμώ να πω πως είναι αρκετά καλό και με ιδιαίτερη την αίσθηση του ρεβυθιού. Αν θυμάμαι καλά υπήρχαν από πάνω φέτες πατζαριού.

- Αλί ναζίκ στα 5 ευρώ. Ιδιαίτερα κρεμώδης η μελιτζάνα, με ευχάριστη και μεστή γεύση. Την παράσταση όμως την έκλεψε η ποσότητα κρέατος που βρισκόταν στο κέντρο του πιάτου. Ζουμερό και τόσο μυρωδάτο.

- Εζμέ στα 4 ευρώ. Στην πρώτη μπουκιά σκέφτεσαι ότι είναι αρκετά γλυκό. Όσο όμως περνάει η ώρα, η αψάδα του γίνεται αισθητή. Εδώ δεν βρήκα την εκτέλεση με καρύδι σαν τον Αλή Μπαμπά, ήταν όμως γευστική εκδοχή. Σε μια ζεστή βραδιά περιοριστείτε σε 2-3 μπουκιές.

- Παστουρμαλί στα 7 ευρώ. Αυτό μάλιστα! Κέρδισε τις εντυπώσεις. Ιδιαίτερα μαλακή και ζουμερή η ζύμη, σωστή ποσότητα τομάτας, τυριού και παστουρμά. Τέλεια αναλογία και το τυράκι απλωνόταν ωραία στη ζύμη. Πήραμε και άλλη μια μερίδα για το σπίτι.

- Πιάτο Μπαρμπαλέξης,8 ευρώ. Είναι το γνωστό πλέον με τριμμένη πατάτα, αυγά μάτια, παστουρμά και λίγο σουτζούκι. Αρκετά λαδερό και βαρύ για καλοκαίρι, τραγανή πατάτα αλλά όχι ακριβώς αυτή που ξετρελαίνει. Πήγε πακετάκι για το σπίτι. Τα αυγά πάντως τιμήθηκαν από την παρέα.

- Σουτ ντανασί (ή κάπως έτσι) στα 10 ευρώ. Τα κομμάτια μοσχαρίσιου κρέατος μας δίχασαν. Κάποια ήταν αρκετά σκληρά, κάποια αρκετά ζουμερά και γευστικά με σωστή αναλογία μπαχαρικών. Η μερίδα σχετικά αναιμική, με μια πιτούλα αρκετά ζουμερή λόγω των υγρών του κρέατος.

- Γιαουρτλού κεμπάπ,8 ευρώ. Μαλακό κεμπάπ με σωστή αναλογία γιαουρτιού. Ούτε νερωμένο ούτε στόκος για να χάνεται το κρέας. Ότι πρέπει για να το φας με τις πιτούλες. Η σάλτσα τομάτας είχε φιλική συμμμετοχή.

- Αϊράνι στα 4 ευρώ το λίτρο. Με αρκετούς σβόλους γιαουρτιού, όχι και τρομερά επιτυχημένο για να κατεβαίνει με τη μία κάτω. Σαφώς προτιμώ τα συσκευασμένα τούρκικα.

- 2 αναψυκτικά σπράιτ στα γνωστά μικρά μπουκαλάκια,3 ευρώ.
- 2 μπύρες 500άρες Μύθος, παγωμένες και σε κρύο ποτήρι,6 ευρώ.

- Κιουνεφέ με εξαιρετικό σιρόπιασμα. Το ίδιο ισχύει και για τα μπακλαβαδάκια που είχαν ωραιότατο καρύδι και επίσης πολύ καλό σιρόπιασμα. Πιθανότατα ήταν κέρασμα, σε πολύ μικρές ποσότητες ίσα για τη γεύση. Ήταν και νοστιμότατα, οπότε μάλλον θέλαμε κι άλλο...

- Καζάν ντιπί που ζητήσαμε πιο ενισχυμένη μερίδα για τον ψάλτη φίλο μας. Νοστιμότατο, εξαιρετική κρέμα και διακριτικό σιρόπιασμα.

Σύνολο στα 73 ευρώ, με διπλή μερίδα παστουρμαλί.

Συμπερασματικά θα πω πως:

Η βραδιά αν και πολύ ζεστή, στέφθηκε με επιτυχία. Γελάσαμε, φάγαμε αρκετά αν και με μεταπτώσεις στις γεύσεις των πιάτων. Σίγουρα ο Μπαρμπαλέξης δεν μας ξετρέλανε, από την άλλη η ύπαρξη 3 μαγαζιών πλέον φανερώνει πως έχει αγαπηθεί από τον κόσμο. Ίσως θα έπρεπε περιαστασιακά να ανανεώνουν τα πιάτα και να μικρύνουν τον κατάλογο ώστε να βελτιώσουν κάποιες γεύσεις. Δυστυχώς, δεν με έκανε να λαχταρίσω μια νέα επίσκεψη στα μέρη του. Από την άλλη πάλι, δεν ήταν και η τραγωδία του Ρέντη...

Αξιοπρεπές, ως εκεί...