Σουβλάκι & Σχάρα - Καισαριανή, Αθήνα
Ιούλ

Ίσως το μοναδικό από τα καταστήματα τα οποία έχω επιλέξει το οποίο δεν προσφέρει πεϊνιρλί ως “street food”. Κι αυτό γιατί το μέγεθος των συγκεκριμένων πεϊνιρλί είναι τόσο μεγάλο, πράγμα τα οποίο σε δυσκολεύει να απολαύσεις το αγαπημένο σου έδεσμα στο χέρι.

Και αυτό το μαγαζί το ανακάλυψα μέσω κάποιων κριτικών του Ask4food που δημοσιεύθηκαν πριν από αρκετούς μήνες, όταν το μαγαζί ακόμα ονομαζόταν «Καλαμάκι Πεϊνιρλί του Σπύρου». Η ιδιαιτερότητα του, πέραν του μεγέθους του, είναι ότι συνδυάζει το πεϊνιρλί με αυτό που εμείς οι Αθηναίοι ονομάζουμε καλαμάκι. Δηλαδή πάνω στο πεϊνιρλί τοποθετούνται και κομμάτια κρέατος από σουβλάκι χοιρινό ή κοτόπουλο.

Ο χώρος είναι πολύ μικρός. Μόλις και μετά βίας χωράνε πέντε τραπέζια στο εσωτερικό του καταστήματος, το οποίο βέβαια είναι ωραία διακοσμημένο. Κατά τα άλλα υπάρχει ένας πάγκος και από πίσω βρίσκεται ο φούρνος και η ψησταριά.

Τα πεϊνιρλί δεν είναι έτοιμα. Προετοιμάζονται εκείνη την ώρα που τα παραγγέλνεις. Για αυτό θα περιμένεις πέντε λεπτά μέχρι να ετοιμαστεί η παραγγελία σου. Η εξυπηρέτηση ωστόσο είναι γρήγορη και πάντα με χαμόγελο, ενώ και τις δύο φορές που το επισκέφθηκα μου δόθηκε απόδειξη. Το ψωμί βέβαια είναι προψημένο, γεγονός που κάνει την όλη διάρκεια της προετοιμασίας να μην απαιτεί αναμονή μεγαλύτερη των πέντε λεπτών. Βέβαια και τις δύο φορές που πήγα ήταν μεσημέρι και ήμουν ο μοναδικός πελάτης.

Όπως προείπα το πεϊνιρλί είναι τεράστιο, δηλαδή κανονικό γεύμα και γι αυτό δίνεται σε χάρτινο πακέτο για να το μεταφέρεις στο σπίτι να το απολαύσεις. Εγώ την πρώτη φορά δοκίμασα πεϊνιρλί με κιμά και τυρί. Αν και πλούσιο σε υλικά, ο κιμάς είχε έντονη τη μυρωδιά του γαρύφαλλου, πράγμα το οποίο δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Την δεύτερη φορά δεν παράλειψα να δοκιμάσω αυτό το οποίο το κάνει μοναδικό στο είδος του, δηλαδή πεϊνιρλί με καλαμάκι χοιρινό, το οποίο εκτός των άλλων είχε και τυρί, ντομάτα και κρεμμύδι. Πραγματικά μοναδική και ιδιαίτερη γεύση, η οποία προσωπικά με άφησε ικανοποιημένο.

Οι τιμές του κυμαίνονται περίπου στα 3,50 €. Σίγουρα αξίζει τα λεφτά του αφού με αυτό το ποσόν τρως ένα κανονικό γεύμα, λόγω του μεγέθους του συγκεκριμένου εδέσματος. Αν περνάτε από την Εθνικής Αντιστάσεως στην Καισαριανή και σας πιάσει μια «λιγούρα», αξίζει να το δοκιμάσετε.