Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα
Ιούλ

Φετινή άφιξη για τη Αργυρούπολη που δεν μας ξετρέλανε όταν πήγαμε το χειμώνα, αν και δεν ήταν κακό. Όμως, μάθαμε ότι άλλαξε σεφ κι έτσι αποφασίσαμε να του δώσουμε κι άλλη ευκαιρία, ευτυχώς τελικά.

Το μαγαζί βρίσκεται σε κεντρικό δρόμο της πόλης, είναι υπερυψωμένο με μεγάλες τζαμαρίες, που όταν ανοίγουν είναι σαν να είσαι σε μπαλκόνι. Επίσης δε βρίσκεσαι στο ίδιο ύψος με αυτούς που κάθονται στα τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο και έτσι δεν ασφυκτιάς. Ο εσωτερικός χώρος είναι λιτός και κομψός με διαφορετικές καρέκλες και καναπέδες στις γωνίες. Τα σερβίτσια είναι όμορφα, τα κρεατικά σερβίρονται σε ξύλινα πλατώ και τα τηγανιτά σε μπακερένια τηγανάκια. Το νερό παγωμένο έρχεται σε καλαίσθητες μποτίλιες, ενώ το δικό τους κρασί, που είναι πολύ εύγεστο, είναι εμφιαλωμένο στα 9,50ευρώ. Το σέρβις ήταν άψογο και όλα τα παιδιά ήταν πολύ ευγενικά και πρόθυμα να μας εξυπηρετήσουν. Ειδικά η κοπέλα, που μας πήρε την παραγγελία, ήταν πολύ πρόσχαρη και μας έδωσε ό, τι πληροφορίες χρειαζόμασταν.

Το μενού είναι πλούσιο με πολλούς μεζέδες με ελληνικό πνεύμα, εξ ου και το όνομα, και αρκετά πιάτα με κρεατικά. Τα πιάτα είναι χωρισμένα στον κατάλογο ανάλογα με το κόστος(4,5,6-7- 8 ευρώ) και μπορείς να βρείς πίτες, κεφτέδες διαφόρων ειδών, κροκέτες μπακαλιάρου και ενδιαφέροντες επιλογές κρεατικών όπως σνίτσελ προβατίνας, σιδηρόδρομο χοιρινό και κοτόπουλο, συκώτι μαριναρισμένο, μπιφτέκι γαλοπούλας κ. α.

Μετά από σχετική δυσκολία, γιατί δεν ξέραμε τι να πρωτοπάρουμε παραγγείλαμε:
- σαλατα πανδασία λαχανικών και ξηρών καρπών με σως μέλι(πεντανόστιμη με σωστές αναλογίες, θα την προτιμούσαμε λίγο μεγαλύτερη για 4 άτομα)
- τυροκαυτερή(χειροποιήτη και αρκετά νόστιμη, αν και πολύ κρεμώδης για τα δικά μας γούστα)
- τηγανιά καταΐφι με τυριά σε τηγανάκι(εντυπωσιακό πιάτο, πολύ νόστιμο και τραγανό)
-πιπεριές γεμιστές με τυρί(νόστιμες)
- συκώτι στο τηγάνι μαριναρισμένο με καραμελωμένα κρεμμύδια(ότι και να πω είναι λίγο-ζουμερό και μαλακό με μία εξαιρετική σως και τα κρεμμυδια να λιώνουν-μπράβο)
- σιδηρόδρομο κοτόπουλο με καρέ πατάτες και ψητά λαχανικά(αρωματικό, μαλακό και ζουμερό-πολύ καλό)

- σνίτσελ προβατίνας με τα ίδια συνοδευτικά(αν και λίγο σκληρό, όπως άλλωστε γενικά η προβατίνα για όσους ξέρουν, ήταν πεντανόστιμη, σωστά ψημένη και χωρίς την κλασσική μυρωδιά της)
- χοιρινά φιλετάκια με σως μπάρμπεκιου(τρυφερά και χωρίς υπερβολική σάλτσα)
Για όλα αυτά και το κρασί δώσαμε 58,50ευρώ που θεωρούμε ότι ήταν πολύ καλά. Μας κέρασαν γλυκό ζελέ και προφιτερόλ σε γυάλινα βαζάκια και ανυπομονούμε να ξαναπάμε για να δοκιμάσουμε και τα τόσα άλλα που υπάρχουν.