American Style - Ηράκλειο, Αθήνα
Ιούλ

Εν τω μεταξύ σε έναν άλλο γαλαξία... "Θυμάμαι my Childhood, κάθε Summer in Greece, όταν έφευγα από το Berliner, με ταξίδευαν οι γονείς μου σε Silk Road, για να δοκιμάσω ξανά Muzaka. Κι ενώ εκείνοι επέλεγαν πάντα Porkhub, εγώ ήμουν κολλημένη με ένα Old Fashioned Burger... "

Μία φωτοπαρουσίαση σε γνωστό και αγαπημένο site που όλο ανακαλύπτει φο-βε-ρά μαγαζιά, ήταν αρκετή για να πάω κι εγώ εξερευνώντας, μιας και το burger είναι μια από τις ομολογημένες αδυναμίες μου.

Στους γνωστούς και μη εξαιρετέους hype ναούς του burger, που έχουν πλήθος κριτικών και άλλες τόσες φωτο λατρείας στο instagram, δεν έχω πάει. Κάτι η έμφυτη αντιπάθεια μου προς ό, τι είναι μεγάλη μόδα, κάτι η βαρεμάρα που νιώθω να περιμένω σε πολύ μεγάλες ουρές, μέχρι να αδειάσει εκείνο το έρμο το τραπέζι για να καθήσω... με έχουν αποτρέψει από το να διανύσω μεγάλες αποστάσεις. Και ίσως για καλό.

Ετούτο το μικρό διαμαντάκι όμως, βρίσκεται σε απόσταση βολής. Και είναι και ολοκαίνουργιο, οπότε εγώ, ως άλλος Κολόμβος, κορδώνομαι όταν ξετρυπώνω συνοικιακά μαγαζιά σαν κι αυτό, που όχι μόνο δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε από άλλα του κέντρου και του Πειραιά, αλλά ίσως είναι καλύτερο να μένουν για λίγο "κρυφά" στους τυχερούς.

Όμως εγώ τέτοια μυστικά τα μοιράζομαι πάντα. Επειδή το καλό είναι τόσο σπάνιο πια, που όταν το πετυχαίνουμε, πρέπει και να το μαθαίνουν κι άλλοι και να έχει την αναγνώριση που του αξίζει, κι ας περιμένω εγώ και λίγο για να αδειάσει τραπέζι χαχαχα..

Σας συστήνω λοιπόν το BERLINER, όπου έφαγα ίσως το καλύτερο burger της ζωής μου. " let's have a Chicken Fight, in Farmville. Κι αν με νικήσεις, και δεν σε φάει ο Alligator Pear, θα κερδίσεις έπαθλο ένα Waffler Chicken... "

Aμέσως το ξεχωρίζεις από τα χρώματά του, ροζ και γαλάζιο, πάνω στην πολύβουη Πλαπούτα στο Νέο Ηράκλειο, ακριβώς απέναντι από γνωστή αντιπροσωπεία αυτοκινήτων, εκεί όπου υπήρχε πιο παλιά ένα ψητοπωλείο που έκλεισε.

Έχει μια άνετη αυλή με μια τεράστια ομπρέλα για σκιά, με μεγάλα ξύλινα αλλά και μικρότερα τραπέζια, ενώ στο μέσα χώρο όπου κυριαρχεί το γαλάζιο χρώμα, η διακόσμηση θυμίζει τα παιδικά και τα σχολικά μας χρόνια, με καρέκλες σχολικής τάξης σε ροζ και σε γαλάζιο, με όμορφα διακοσμητικά που κρέμονται από την οροφή, π. χ. μέτρησα 3 υδρόγειους σφαίρες από εκείνες που μαθαίναμε γεωγραφία. Επίσης οι τοίχοι είναι ζωγραφισμένοι με το χέρι, με έξυπνα funky σχέδια.

Πήγαμε βραδάκι Πέμπτης, γύρω στις 22.30 και ήταν γεμάτο, εκτός από ένα τραπέζι μέσα, όπου και καθήσαμε. Το σέρβις ήταν πολύ ευγενικό, ακόμα και σε συνθήκες full house. Μποτίλια δική τους με νερό και ποτήρια με παγάκια, ήρθαν άμεσα, όπως και η καρτέλα με το μενού τους, καλόγουστη, χρωματιστή πάλι σε ροζ/ γαλάζιο, ακόμα και σφιγμένος να είσαι, το κόνσεπτ και τα χρώματα σου φτιάχνουν αμέσως τη διάθεση.

Στο προκείμενο λοιπόν. Καφέδες, όλοι στα 2 ευρώ ( υπάρχει ακόμη και η πρόσφατη ιδέα του flat white ). Φρέσκοι χυμοί, σπιτική λεμονάδα, ζεστές και κρύες σοκολάτες, μπύρες ( οι γνωστές, αλλά και οι Septem, Nisos και Kirki ), αναψυκτικά, κοκτέιλς, κρασί σε ποτήρι, σαλάτες, βάφλες γλυκές αλλά και αλμυρές για πρωινό ( σερβίρονται έως τις 20.00 το βράδυ ), διάφορα γλυκά ημέρας KAI το βαρύ πυροβολικό, που είναι: α) τα burgers ( σημειώστε τιμές από 6,50 έως 11 ευρώ το πιο φορτωμένο ) και β) τα milkshakes with donuts, ναι, ναι, αυτά με το δαχτυλίδι ντόνατ από πάνω... Εδώ και η εξήγηση Berliner, το ντόνατ με μαρμελάδα εσωτερικά και άχνη εξωτερικά.

Βραχυκύκλωμα τεράστιο, το λες και κοκομπλόκο, από τα 15 μπέργκερ ( όλα συνοδευόμενα από τεράστια ποσότητα τηγανιτές πατάτες λεπτοκομμένες και φρέσκιες, ή σαλάτα, διαλέξτε... εγώ πάντως δίαιτα ΔΕΝ κάνω! ). Δεν ξέραμε πραγματικά ποιό να πρωτοεπιλέξουμε. Βλέποντας δε, τα τριώροφα μπέργκερ που έβγαιναν από την κουζίνα και πήγαιναν στα άλλα τραπέζια, έπαθα ένα σοκ.

Το ψωμάκι τους είναι φοβερό και χειροποίητο. Τα υλικά άφθονα και κατάφρεσκα, ποιοτικά και γευστικότατα, οι γεύσεις καθαρές και αυτές που θες σε ένα αληθινό μπέργκερ. Στους συνδυασμούς δε, η έμπνευση ξεπέρασε τον εαυτό της.

Τί να αναφέρω πρώτο ; Υπάρχει μπέργκερ που έχει μέσα και κοτόπουλο και μπιφτέκι. Υπάρχει ένα με κολοκυθοκεφτέδες, σωτέ κρεμμυδοπιπεριές, τζατζίκι και φέτα. Είδα και ένα με ψωμάκι ντόνατ, αλλά και 2 μπέργκερ βάφλας, ναι, μπέργκερ μέσα σε βάφλα... Υπάρχει μπέργκερ με τα υλικά του μουσακά και είναι αυτό που φαντάζεστε. Και τέλος υπάρχει και η Κόλαση του Δάντη, το ChocoBurger. Φωτογραφίστε ελεύθερα, 2 ντόνατς, πάνω και κάτω, στη μέση γλυκό μωσαικό και ολόγυρα στο πιάτο, σάλτσα λευκής σοκολάτας...

Μετά κόπων και βασάνων, επιλέξαμε τα εξής.

- Αlligator pear, με φιλέτο κοτόπουλο στη σχάρα, αβοκάντο ( γκουακαμόλε σπιτική ), ολόκληρη πιπεριά Φλωρίνης ( γλύκισμα ), σπιτική coleslaw ( όνειρο ) και sour cream, στα 7,50 ευρώ.

- Chicken fight, με κοτόπουλο πανέ, παναρισμένο με πατατάκια bbq, ψητά μανιτάρια πλευρώτους, τυρί κρέμα και σπιτική bbq σως, στα 7,90 ευρώ.

Και στα δύο συνοδεία πατάτες. Και μη με ρωτήσετε ποιό ήταν το καλύτερο, γιατί έφαγα το δικό μου, έφαγα και από το άλλο για να έχω άποψη. Ειλικρινά, δεν έχω λόγια για αυτά που γεύτηκα. Δυσκολεύομαι να περιγράψω, για πρώτη φορά. Τέτοιο δέσιμο υλικών, τόσο νόστιμο και πληθωρικό αποτέλεσμα, χωρίς να μου πέσει βαρύ, τεράστιο μέγεθος χορταστικό, δεν μπορώ να βρω λέξεις.

Παραγγείλαμε και 2 ποτήρια Άλφα draft, που ζητήσαμε να έρθουν μαζί με το φαγητό. Και εκεί συνέβη αυτό που λες, ότι η ιδιοκτησία σκλάβωσε τον πελάτη για πάντα. Η κοπέλα στο σέρβις, μας ενημέρωσε από την αρχή όταν παραγγείλαμε, ότι λόγω πολλών παραγγελιών, θα έχουν ένα 30λεπτο μικρής καθυστέρησης να τα ετοιμάσουν. Και φυσικά χαμογελώντας της είπαμε, κανένα πρόβλημα. Όταν λοιπόν ήρθαν τα μπέργκερ στο τραπέζι μας, ήρθαν και οι μπύρες, και τότε μας είπαν ότι είναι κερασμένες από το μαγαζί, για την μικρή καθυστέρηση. Το συμπέρασμα δικό σας φίλοι μου.

Λογαριασμός 15,40 ευρώ, με απόδειξη και χαμόγελο, με τις μπύρες κέρασμα ( που κόστιζαν κανονικά 5 ευρώ και οι 2 ).

Όσοι κινείστε πέριξ του Νέου Ηρακλείου, επιβάλλεται να το τιμήσετε, πάρτε παρέα και ξεκουνήστε να πάτε, γιατί το προτείνω με τα χίλια. Κι όσο για μένα...

"Τα παιδικά χρόνια πέρασαν, όλα είναι παρελθόν, αλλά οι αναμνήσεις τους μένουν ολοζώντανες και εγώ την επόμενη φορά μάλλον θα δοκιμάσω το Oh God και αν τα καταφέρω και το Choco Burger, αφού πια το πήρα απόφαση, χωρίς ενοχές, η μοίρα το έχει αποφασίσει... θα είμαι για πάντα, Forever Fat... "

υ. γ. Οτιδήποτε υπάρχει μέσα σε εισαγωγικά, πρόσωπα, αναφορές και τίτλοι, είναι εντελώς τυχαία, είναι μια μικρή ιστοριούλα που επινόησα για να αναφερθώ στα ονόματα που έχουν τα μπέργκερ του Berliner...