Beer Restaurants - Κυψέλη, Αθήνα
Ιούλ

Καθε φορα που καποιος απο τους χρηστες κανει χρηση του ονοματος μου, και τελευταια με εχω απαντησει κανα δυο φορες, χοροπηδαω σα μαρσουπιλαμι απο τη χαρα μου και παιρνω πολυ στα σοβαρα οσα λεγονται, γιατι δειχνει μια καποια εκτιμηση στη γνωμη σου απο προσωπικοτητες που, μπορει να μη σε ξερουν οπτικα, εμπιστευονται ομως την κριση σου και εχουν ολοκληρωμενες δικες τους.

Μετα την προσφατη αναφορα του αγαπητου Ιωγιαννη σε μενα, και τα απανταχου ροκομεταλλα εδω μεσα, η εξοδος κατεστη μονοδρομος. Ετσι και εγινε, μια μολις μερα μετα την αναγνωση της κριτικης του για ενα χωρο ομορφο, με καλη μπυρα, ωραιους μεζεδες και σεβασμο στις μουσικες προτιμησεις αυτων που δεν πετουν τη σκουφια τους για Παολα, εκανα τα αφτια του φιλου μου κουνουπιδια να με παει. Και ο χριστιανος, για να μην τον κανω μποστανι με την επιμονη μου, με πηγε.

Γυρω στις 10 το βραδυ καθημερινης παρκαρουμε ευκολα στην πλατεια της Κυψελης και εντοπιζουμε το μαγαζι πανευκολα, επι της Φωκιωνος Νεγρη. Για το χωρο δεν θα πω πολλα, πρωτιστως γιατι τα ειπε ηδη ο προλαλησας, αλλα κυριως επειδη δεν εχω πολλα να πω. Ειναι η κλασσικη, κλασσικοτατη μπυραρια: υποσκοτεινη, με βαρια μοναστηριακα επιπλα, δωρικου στυλ και λιτης διακοσμησης. Αλλα αυτο ακριβως ψαχνεις σε μια μπυραρια, ροκ ατμοσφαιρα και πιο ροκ μουσικη. Τα ειχε και τα 2.

Αν εκανα μονο μια παρατηρηση, διοτι γενικως δινω το βασιλειο μου για μια καλη μπυραρια, ειναι το υπερβολικα χαμηλοφωνο της εντασης στη μουσικη, σε σημειο μερικες φορες να μην ξεχωριζεις τι ακους. Με το απεναντι μαγαζι να εχει τα τσιφτετελια στη διαπασων, οι ανθρωποι στον εξωτερικο χωρο ειχαν μια νεα μουσικη εμπειρια, το toumperleki rock. Δυναμωστε λιγακι ντε, αμαρτια ειναι να χανουμε τετοια ριφ απο τα χαμηλα ντεσιμπελ. Και τι ριφ, απ ολα τα καλα ειχε ο μπαξες, παλια, καινουργια, μεταλ, ροκ, γνωστα, ξεχασμενα... α, ολα και ολα, απο μουσικη το εχει.

Απο εξυπηρετηση παλι, δεν θα το λεγα. Προφανως εμεις δεν τυχαμε την κοπελα που εκανε την παραμονη του Ιωγιαννη απολαυστικη, διοτι η εν λογω κοπελιτσα ηξερε απο μπυρα οσα εγω απο κβαντικη μηχανικη. Ηρθε ενα τεταρτο αφοτου καθισαμε, μας ειπε οτι ο καταλογος δεν ισχυει, και μας απαριθμησε περι τις 8-10 επιλογες μπυρας. Υποθετω οτι το μαγαζι ειχε παμπολλες περισσοτερες επιλογες, αλλα εμας δεν μας δοθηκαν.

Οταν ο φιλος μου εξηγησε οτι προτιμα της weiss και ζητησε καποιες πληροφοριες για την Grinbergen... κενο. H κοπελα αποκριθηκε οτι δεν πινει weiss και δεν εχει γνωσεις να βοηθησει. OK... και γω δεν εχω παρει ποτε διαζυγιο, αλλα νομικες γνωσεις επι του θεματος εχω, γιατι το απαιτει το επαγγελμα. Τελος παντων, του προτεινα εγω να μοιραστουμε μια Paulaner και τελειωσε το ζητημα. Αλλα χαλαστηκαμε λιγο, γιατι μου αρεσει να εξερευνω νεες γευσεις σε μπυρες και τις πιο ψαγμενες και λιγοτερο γνωστες που φανταζομαι οτι εχουν -μπυραρια ειναι, οχι τσαι και συμπαθεια- δεν τις μαθαμε ποτε.

Με το φαγητο, μια απο τα ιδια. Ο καταλογος ειναι πιο ακυρος απο πελαργο στην Πλακα, οποτε μας απαριθμησε 5 πιατα. Κυριολεκτικα. Ειχα ομως τσεκαρει τον καταλογο φευγαλεα σπιτι απο το ιντερνετι μετα την κριτικη του Ιωγιαννη και ηξερα οτι ειχαν και μερικες αλλες επιλογες, που ομως δεν μας δοθηκαν. Παραγγελνουμε λοιπον την κοτοποικιλια μαζι με τη σαλατα. Ενα ολοκληρο δεκαλεπτο μετα ερχεται η κοπελα και ανακοινωνει οτι η ποικιλια τελος. Τη ρωταω, ευλογα, αν υπαρχει η ποικιλια finger food που υπηρχε στον καταλογο, αλλα δεν ενημερωθηκαμε απο την ιδια για την υπαρξη της. Ρωτα στην κουζινα και τελικα ναι, υπαρχει.

Τελικως πηραμε:

-Μια σαλατα σαν ceasar's, μικρουλα σε μεγεθος αλλα πλουσια σε υλικα, με τρυφερο κοτοπουλο, γραβιερα Ναξου σε κυβακια, iceberg, κρουτον και σως Ceasar's. Παρα πολυ νοστιμη, το κοτοπουλο ζουμερο και η σως τοση οση. Για τα 4€ της, άξια

-Ζεστη ποικιλια (9€) Με λουκανικο Εβρου, Μυκονου, ριγανατο, κεμπαπακια και σουτζουκακια μπουκιες, πατατες country style και 2 σως. Με ωραια παρουσιαση και σε ωραια πιατελα, ολα νοστιμα, καλοψημενα, μια χαρα. Στη θεση τους θα το ψαχνα λιγακι παραπανω στις λουκανικοεπιλογες, με κανενα λευκο γερμανικο ή κατι λιγο πιο περιεργο, αλλα για τα λεφτα της, την ποσοτητα της και τον προορισμο της ειναι αξιοπρεπεστατη. Απλως δεν θα συγκλονισει το ειναι σας.

-Finger food (6€) Με onion rings, μπαστουνακια μοτσαρελλας, πικαντικες τυροκροκετες, κροκετες καυτερες με jalapenos, ενα γκρατινι με 4 τυρια και μια σως συνοδευτικη. Πολυ τηγανιτο και πολυ τυποποιημενο, δεν τρελαθηκαμε κιολας. Ξεραμε τι ειναι, και σε καλυτερες εκτελεσεις τσακωνομαστε ποιος θα τα πρωτοφαει, εδω απλως τα φαγαμε. Δεν ειναι ασχημα, προς θεου. Απλως δεν ειναι κατι παραπανω απο κατεψυγμενα ετοιμα τζανκ.

Με το φαγητο προβλημα δεν ειχαμε κανενα, το σερβις μας τα χαλασε λιγακι. Το καλαμακι που ζητησα για το αναψυκτικο βουτηξε στο ανθρακικο 45 λεπτα αφου το ζητησα, και αυτο αφου σηκωθηκα και το πηρα μονη μου, φωναξαμε την κοπελα 4 φορες μεχρι να ερθει για τον λογαριασμο, το ποσο μας το ανακοινωσε προφορικα και οταν ο φιλος μου ζητησε αποδειξη μας ειπε "Α! Δεν εφερα ε?". Μετα εξαφανιστηκε για καμποσο, και επανηλθε με αποδειξη μολις χτυπημενη. Δεν πολυενθουσιαστηκα γενικα με την ολη πρακτικη. Ισως ετυχε, ισως η κοπελα δεν ηταν στις καλες τις, δεν ξερω. Παντως απο σερβις χωλαινε καπως η νυχτα.

Μαζι με μια μπυρα Paulaner και μια κοκα κολα, δωσαμε 25€. Οι τιμες ειναι πολυ καλες, και για μια χαλαρη βολτα με καλη μουσικη ειναι αψογη επιλογη. Θα φατε καλα, θα περασετε καλα και θα χαρειτε το παρειστικο κλιμα. Μοναχα ελπιζω την επομενη φορα που θα παω, διοτι εννοειται θα ξαναπαω, να πετυχω την υπαλληλο σε μεγαλυτερα κεφια.

ΥΓ(1): Ιωγιαννη, αφου τα χαιρεσαι ετουτα οσο εγω, Le Roi για την επικη ατμοσφαιρα, Beer way για τη μουσικη, L'ambassadeur για τη μπυρα. Με δικη μου σφραγιδα, υπογραφη και παπικη βουλα.