Ιταλία - Μετς - Καλλιμάρμαρο, Αθήνα
Ιούλ

To mystic το ειχα επισκεφτει αρκετες φορες οταν ηταν στο Κουκακι και ειχα πολυ θετικες εντυπωσεις.

Ενα Σαββατο βραδυ ψαχναμε κατι διαφορετικο να φαμε που να ειναι γευστικο υγιεινο και σε ομορφο περιβαλλον. Μια συντομη αναζητηση στο ιντερνετ μου υπενθυμησε το mystic το πολυ ενημερωμενο site τους, με επεισε. Υπαρχουν φωτογραφιες και ο πληρης καταλογος.

Ειχαμε κλεισει τραπεζι για την ταρατσα τους, για 5 ατομα. Φτανοντας ρωτησαμε αν εχει τηλεοραση (λογω euro για χαρη των αντρων της παρεας), μας απαντησαν αρνητικα.
Ανεβηκαμε δυο οροφους και φτασαμε σε μια πολυ ομορφη ταρατσα περιποιημενη αρκετα με γλαστρουλες γυρω γυρω, ικανοποιητικο φωτισμο και σωστες αποστασεις στην τοποθετηση των τραπεζιων. Ωραια η επιλογη των χρωματων γενικα ο χωρος απεπνεε μια αισθηση ηρεμιας και χαλαρωσης. Ομορφος μου φανηκε και ο εσωτερικος χωρος αν και δεν εδωσαν ιδιαιτερη σημασια.

Η εξυπηρετηση απο την πρωτη μεχρι την τελευταια στιγμη υπηρξε αψογη. Παροτι δεν ειχαν προβλεψει να δειξουν τον αγωνα, οταν ηρθε η ωρα μας ενημερωσε ο σερβιτορος, οτι θα τον βαλουν σε μια οθονη χωρις ηχο(μεγαλη η χαρα των ανδρων). Εφεραν νερακι δροσερο σε κανατα που ανανεωθηκε αρκετες φορες, κερασαν απο ενα σοκολατακι στον καθενα μας μαζι με το λογαριασμο, προσφερθηκαν να πακεταρουν το φαγητο που εμεινε, μας εξηγησαν τα υλικα των πιατων, εκαναν καποιες αλλαγες για χαρη τους ενος απο την παρεα. Με μια λεξη αψογοι ολοι. Επαξια το 4.

Στα του φαγητου τωρα δοκιμασαμε αρκετα. Για ορεκτικο πηραμε μια ρεβυθαδα (παροτι δεν με ενθουσιαζουν τα οσπρια το συγκεκριμενο πιατο ηταν εξαιρετικο, αν και το ζητησαμε αναλατο), ενα λεχματζουν(κλασικη αγαπημενη γευση του κιμα, στην ωραιοτατη ζυμη τους), εναν ντακο(απλα οκ)και απο κυριως μια μακαροναδα μπολονεζ φουρνου(ο αδερφος μου που την εφαγε την βρηκε εκπληκτικη), μια πιτσα μιση μιση ιντιαν και ολιβ(η ιντιαν ειναι η δικη μου επιλογη πολυ γευστικη, σωστα τα μπαχαρικαι και καθολου βαρυ το αποτελεσμα) το ιδιο ισχυει και για την ολιβ. Η ζυμη ειναι ιδια με του λεχματζουν η οποια εχει σωστο παχος (μετριο)λιγο ξινη η γευση και τραγανη οσο πρεπει. Να σημειωσω οτι ολα τα υλικα ηταν φρεσκοτατα και φυσικα τα μανιταρια δεν ηταν κονσερβα(ειλικρινα νομιζω οτι τα μανιταρια σε κονσερβα ειναι εντελως αγευστα και δεν πρεπει να τα βαζει ουτε η πιτσαρια της γειτονιας). Τα αλλα δυο πιατα ηταν ζυμαρικα με τις δικες τους ταλιατελες το ενα με κρεμα γαλακτος και λαχανικα και το αλλο με κοκκινη σαλτσα και λαχανικα (δοκιμασα και τα δυο για χαρη της κριτικης και τα βρηκα νοστιμοτατα), αξιζουν μια δοκιμη οι ταλιατελες ειναι γευστικες απο μονες τους. Λογω του οτι θα πηγαιναμε για ποτο δεν ηπιαμε αλκοολ, παρολο που θα ηθελα να δοκιμασω την μπυρα τους, αλλα σε επομενη επισκεψη.

Τα παραπανω κοστισαν 45 ευρω και πηραμε τη μιση πιτσα πακετο. Οποτε αντιλαμβανεστε οτι και σε σχεση με την ποιοτητα ειναι παρα πολυ καλα. Αναλυτικα τον λογαριασμο δεν τον ειδα αλλα υπαρχει ο καταλογος στο site τους.
Το προτεινω και θα επιστρεψω σιγουρα, καθως το καλοκαιρι ειναι μεγαλο και η ταρατσα τους εξαιρετικη. Τελος το παρκαρισμα δεν μας δυσκολεψε καθολου.
Υ. γ, στην περιοχη ειδα αρκετα μαγαζια που φανηκαν ενδιαφεροντα.