Μεζεδοπωλεία - Κερατσίνι, Αθήνα
Ιούλ

Σάββατο βράδυ 2 Ιουλίου πήγαμε απρογραμμάτιστα στο ΜΗΠΩΣ.
Είχε προηγηθεί επίσκεψη πριν 2 χρόνια περίπου, στο μέσα μικρό χώρο και είχαμε επίσης ευχαριστηθεί το φαγητό.
Έξω επίσης δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο, τα τραπεζοκαθίσματα είναι λίγο στριμωγμένα μεταξύ τους λόγω περιορισμένου χώρου, τα τραπέζια στρωμένα με τακτοποιημένα σερβίτσια περιμένουν τους πελάτες.

Μόλις καθίσαμε 4 άτομα, ένας νεαρός μας έφερε ψημένο ψωμάκι, κανάτα με κρύο νερό και το μενού και μας είπε και τα πολλά πιάτα εκτός καταλόγου.
Μέχρι να επιλέξουμε τι θα φάμε παραγγείλαμε λευκό κρασί χύμα, το οποίο σερβιρίστηκε στη σωστή θερμοκρασία και ήταν αξιοπρεπές.
Παραγγείλαμε:
Μία σαλάτα μιρμιτζέλι, η οποία ήρθε σε σύντομο χρόνο, σε μεγάλη σαλατιέρα (το βίτσιο μου είναι οι πλούσιες σαλάτες και με χαλάει απίστευτα όταν μου σερβίρουν σαλάτα σε πιατάκι φρούτου... ) δροσερότατη με φρέσκα υλικά -βασικό συστατικό η αγαπημένη ντομάτα- χορταστικότατη. Μόνο για αυτή τη σαλάτα ξαναπάω!

Δυστυχώς, τα υπόλοιπα πιάτα άρχισαν να έρχονται με σημαντική καθυστέρηση, με αποτέλεσμα να έχουμε σχεδόν χορτάσει με τη σαλάτα...
Λοιπόν όπως είπα, με μεγάλη χρονοκαθυστέρηση ήρθαν στο τραπέζι:
Ένα σαγανάκι τυρί με αυγό-το οποίο ανακατεύεις τη στιγμή που προσγειώνεται στο τραπέζι- συνοδεύεται με μινιόν φρυγανισμένες φετούλες ψωμί, πάρα πολύ νόστιμο πιάτο. Μας ενθουσίασε τόσο πολύ που επαναλάβαμε την γεύση αυτή ακόμη μία φορά.
Μία -διαφορετικά- σουτζουκάκια, ουσιαστικά είναι γεμισμένα με τυρί και τυλιγμένα σε τραγανή ζύμη, συνοδεύονται με μπολ σάλτσας ολίγον καυτερής, απίθανη γεύση.
Τέλος, ήρθε το κοντοσούβλι κα-τα-πλη-κτι-κό, ζουμερό, τέλεια ψημένο ξαπλωμένο πάνω σε πιτούλες.... στεναχωρήθηκα που είχα πια χορτάσει τόσο πολύ που δεν μπορούσα να απολαύσω αυτή τη γεύση σε όλο της το μεγαλείο.

Μπορώ να πω ότι οι γεύσεις του είναι απίθανες, δεν το βάζει ο νους σου ότι σ' ένα μαγαζάκι σε μία γωνιά στο Κερατσίνι μπορείς να απολαύσεις τέτοιες γεύσεις...

Μικρό φάουλ η καθυστέρηση στο σερβίρισμα των πιάτων......

Λογαριασμός στα euro 60,00, κέρασμα ατομικό γλυκάκι (δε δοκίμασα-δεν έχω άποψη) και λικέρ φουντούκι.

Νομίζω θα ξαναπάω -μακάρι να μπορούσε να μεγαλώσει το χώρο του (εκ των πραγμάτων στο συγκεκριμένο σημείο αδύνατον), ο ρυθμός που βγαίνουν τα πιάτα πρέπει σαφώς να βελτιωθεί.
Τίμιο μαγαζάκι, καταπληκτικό φαγητό!