Τσιπουράδικα - Ουζερί - Δραπετσώνα, Αθήνα
Ιούλ

Στη δραπετσώνα πιά δεν έχουμε ζωή. Τραγούδι αγαπημένο για χιλιάδες κόσμο και για μένα, Σε μιά αυλή με χαλίκι ανάμεσα σε εργατικές πολυκατοικίες μπορεί κανείς να βρεί την ατόφια ελληνική γεύση χωρίς πολλά πολλά απλά λιτά και πεντανόστιμα.
Σε μια ήσυχη γειτονιά στη δραπετσώνα υπάρχουν τα ( καλά παιδιά ) πρωτομηνιά και μιας και πληρωθήκαμε κάνουμε έξοδο για τσίπουρα, η αλήθεια είναι οτι το συγκεκριμένο μαγαζί δεν ήταν ο αρχικός προορισμός μας ήταν στην διαδρομή πρός κάποιο άλλο ουζερί περάσαμε απο μπροστά και σταματήσαμε βλέπωντας την σάλα του απο το δρόμο αυτό που μας έκανε να σταματήσουμε ήταν το μεράκι, βλέπει κανείς ότι έχει πέσει δουλειά με αγάπη γιαυτό σταματήσαμε.

Μας καλησπέρισε ο ιδιοκτήτης μάλλον του μαγαζιού φορώντας μια ποδιά ζωγραφισμένη με ψάρια και μαχαιροπήρουνα σε έβαζε αμέσως στο ψητό........
Καθίσαμε στο διπλανό χώρο μια αυλή με πολύχρωμα τραπέζια πολλά λουλούδια, πολύχρωμα όλα. Είχε τέσσερις πέντε παρέες ακόμη που έτρωγαν ήρθε ο τύπος και απο την πρώτη στιγμή μας έγινε συμπαθής με το χιούμορ του εδώ δεν έχει κυριλίκια και φάνηκε απο την πρώτη στιγμή μιας και ήταν έτσι με όλους κρατώντας πάντα την απαραίτητη ευγένεια.

Κατάλογος υπήρχε αλλά μιάς και πιάσαμε την κουβέντα άρχισε να μας λέει τι περιλαμβάνει το μενού φάνηκε ότι πουλάει ότι αγοράζει καθημερινά μιας και κάποια πράγματα απο τον κατάλογο ήταν διαφορετικά. Χωριάτικη σαλάτα ήταν διαφορετική απο αυτές που ξέρουμε μέχρι τώρα πραγματικά είχε μέσα ότι έχει ο αγρός και παξιμάδια που φτιάχνουν μόνοι τους όπως μας είπε. Γαύρος μαρινάτος φτιαχτός και αυτός πάρα πολύ καλός, μελιτζάνα καπνιστή με σκόρδο λάδι και φέτα τέλεια, κολοκυθάκια στο τηγάνι είναι τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει, χταπόδι στο κάρβουνο που άργησε να έρθει αλλά όταν το τρώς καταλαβαίνεις το γιατί σαρδέλες ψητές με άριστο ψήσιμο, και σαγανάκι γαρίδες αρκετά διαφορετικό απο αυτα που έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα νοστιμότατο,3 απαλαρίνες και κέρασμα μύδια ξυδάτα τέλεια. Στο τέλος μας έφερε καρπούζι και λικέρ κουμ-κουατ. πληρώσαμε 76€ με απόδειξη.

Συνοψίζοντας λέω είναι ένα καλό μαγαζί τίμιο με αρκετό χιούμορ χωρίς πολλά κυριλίκια κρατώντας την απαραίτητη ευγένεια με εξαιρετικό φαγητό και καλές τιμές που αξίζει κανείς να επισκεφτεί αν ήταν σε κεντρικότερο σημείο παρέχοντας τα ίδια πράγματα θα έτρεχε σαν τρελός.