Μεζεδοπωλεία - Βάρκιζα, Αθήνα
Ιούλ

Τον Ισαλο τον επισκεφθήκαμε στις 25/6 δύο άτομα Σάββατο βράδυ
Μάλον ήταν ατυχής η ημερομηνία και ίσως εκεί να οφείλεται η μέτρια βαθμολογία του καταστήματος. Θα εξηγήσω αμέσως πιό κάτω τα περιστατικά
Το κατάστημα εκτείνεται σε δύο επίπεδα, ένα είναι το επίπεδο του κεντρικού "κλειστού" καταστήματος με τζαμαρίες που ανοίγουν και κλείνουν και ένα στο επίπεδο πολύ πιό κοντά στη θάλλασα, όπου πάνω σε ένα ξύλικο deck αναπτύσσονται τα τραπεζοκαθίσματα.

Το κατάστημα βρίσκεται μέσα στην ακτή του Yabanaki στη Βάρκιζα (Varkiza Resort), σε ένα πολύ ωραίο περιβάλλον ιδιαίτερα για βράδυ όπου το θαλασσινό αεράκι προσφέρει στιγμές χαλάρωσης και ηρεμίας
Τη μέρα που επιλέξαμε, υπήρχε δυστυχώς και γαμήλιο τραπέζι στο εσωτερικό του καταστήματος, οπότε ο χώρος αυτός ήταν εξ ολοκλήρου κρατημένος για το γάμο, ενώ ο εξωτερικός χώρος κοντα στη θάλασσα ήταν ο χώρος που προοριζόταν για τους υπόλοιπους θαμώνες.
Ισως λοιπόν η εξυπηρέτηση να είχε κάνει κάποια "κοιλιά" εξ αιτίας του γάμου που αν και ευγενικοί οι σερβιτόροι, διέκρινες έναν εκνευρισμό και σχετικά απότομες απαντήσεις αν ζητούσες κάτι πέραν των συνηθισμένων, μάλον αρκετά κλισε΄και τυποποιημένη η εξυπηρέτηση θα έλεγα.

Ο κατάλογος, δεν θα έλεγα οτι ήταν μεγάλος, μάλον με λίγα σχετικά εδέσματα, όλα γύρω από το ψάρι και τα ψαροειδή, με μόνη εξαιρεση δύο πιάτα κρεατικών ώστε να έχει και αυτή τη δυνατότητα
Αφού είμασταν μόνο δύο δυστυχώς δεν είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε πολλά από τα ορεκτικά.
Για αρχή μας ήρθε το γνωστό εμφιαλωμένο, μαζί με ψημένες φέτες ψωμί με μια μικρή ντιπ
Πήραμε μια σαλάτα του νησιού (στα 9,5 ευρώ), απαράδεκτη για το κόστος της ως ποσότητα, με όχι και ιδιαίτερα υλικά, μας άφησε ανικανοποίητους
Για κυρίως πήραμες μια σαρδελα ψητή, στα 7,5 ευρω και ένα κοτόπουλο σουβλάκι επίσης στα 7,5 ευρώ. Οι σαρδέλες ήταν αποδεκτές ως γεύση (έχω φάει πολύ καλύτερες σε περισσότερα εστιατόρια), απαράδεκτα ως ποσότητα (μέτρησα 8 σαρδελίτσες στη μερίδα). Το κοτόπουλο σουβλάκι ήταν επίσης πολύ μικρό ως ποσότητα (εκτιμώ γύρω στα 100-120 γραμμάρια το πολύ) και προσιδίαζε με το κοτόπουλο σουβλάκι που μπορείς να ζητήσεις να πάρεις στο χέρι από οποιοδήποτε σουβλατζίδικο στο λεκανοπέδιο της Αττικής. Επίσης ήταν μάλον μαριναρισμλένο πριν και άφηνε μια πιό έντονη γεύση. Κι αυτό μια απογοήτευση.

Το εμφιαλωμένο (του 1 λίτρου φυσικά) κόστισε 1 ευρώ, η ντιπ που μας ήρθε έναντι κουβέρ κόστισε 2 ευρώ και μια μπύρα Blue Island των 330 ml που πήραμε κόστισε 5 ευρώ!!
Σύνολο λογαριασμού στα 32,5 ευρώ και δεν ευχαριστηθήκαμε καθόλου παρά μόνο το περιβάλον. Μην περιμένετε φυσικά κέρασμα, αυτά είναι για άλλα εστιατόρια
Οι σερβιτόροι διεκπεραιωτικοί και φαινομενικά ευγενικοί αλλά μάλον ήταν στην τσίτα, ίσως εξ αιτίας του γάμου στο κεντρικό κατάστημα και αντέδρασαν μάλον πολύ απότομα όταν πληρώνοντας με κάρτα, το μηχανάκι αποδοχής κάρτας (όντας ασύρματο), μάλον δεν είχε σήμα και πολύ εύκολα πίεσαν χωρίς να προσπαθήσουν να βρούν λύση να πάρουν μετρητά, υπονοώντας ότι φταίει η κάρτα. Επειδή αυτό το παραμυθάκι το ακούμε πολύ συχνά και μετά από παρέμβασή μου και επιμονή μου και ευτυχώς και συνενόηση έτερου σερβιτόρου, η συναλλαγή έγινε κανονικότατα στο μηχανάκι του κεντρικού κτιρίου, αλλά φυσικά ούτε ένα συγγνώμη άκουσα στο τέλος, αλλά και εγώ με τη σειρά μου δεν είχα καμία διάθεση για φιλοδώρημα.

Μάλον κακή συνολική εμπειρία, δεν νομίζω σύντομα να ξανααποτολμήσω επίσκεψη.
Ο καθένας φυσικά μπορεί να έχει τη δική του εμπειρία και εύχομαι εγώ να έπεσα στην κακή στιγμή του εστιατορίου