Ψαροταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα
Ιούλ

Θέλω να περιγράψω την εμπειρία μου από την επίσκεψη στον "Ψητό μπακαλιάρο" από την οποία έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Καταρχήν ο χώρος είναι σε ένα αρκετά πολυσύχναστο δρόμο στο Χαλάνδρι, αλλά την ημέρα που πήγαμε καθίσαμε σε ένα πίσω μέρος της αυλής, πίσω από ένα συντριβάνι, που ήταν πολύ πιο ήσυχα και ευχάριστα. Σίγουρα δεν έχει ούτε την απλωσιά ούτε τις αυλές που έχουν άλλα εστιατόρια στην περιοχή, αλλά νομίζω ότι έχουν κάνει ό, τι καλύτερο μπορούν δεδομένου του χώρου που βρίσκεται το εστιατόριο. Καθώς ήταν και βραδάκι και είχε δροσιά, ήταν πολύ ευχάριστη η παραμονή μας εκεί.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Όλοι οι σερβιτόροι ευγενικοί και πρόθυμοι και παρόλο που το μαγαζί είχε πάρα πολύ κόσμο (είναι φίσκα κάθε μέρα) έκαναν ότι μπορούσαν για να εξυπηρετήσουν όσο το δυνατόν καλύτερα. Κάποιες μερίδες δεν ήρθαν αμέσως, αλλά οι πιο πολλές στην ώρα τους καθώς και τα ποτά αμέσως.

Το φαΐ: καθώς σερβίρει μόνο ψάρι, υπάρχει μια μεγάλη ποικιλία να επιλέξεις από φρέσκα και κατεψυγμένα ψαρικά ή και πιο μεγάλα ψάρια. Έχει κάποιες σαλάτες, άλλα μάλλον προς το φτωχό θα τις κατέτασσα. Τα ορεκτικά μια χαρά. Από ψάρια πήραμε φαγκρί (πολύ ωραίο), σαρδέλες κι αυτές νόστιμες, καλαμαράκια (κλασσικά), μπακαλιάρο που είναι και το ατού καθώς και γαριδομακαρονάδα και μυδοπίλαφο. Τα δύο τελευταία ήταν εξαιρετικά, πολύ αρωματικά και σωστά μαγειρεμένα. Οι γαρίδες βέβαια είναι οι μικρές, αλλά εγώ προσωπικά το προτιμώ από τις μεγάλες ακαθάριστες στη μακαρονάδα. Σε αυτά να προστεθεί και χύμα τσίπουρο και κρασί.

Όπως έχουν πει και άλλοι χρήστες οι μερίδες είναι σε μικρά πιάτα και ευτυχώς γιατί θα γινόντουσαν υπερβολές στις παραγγελίες με αποτέλεσμα να πετιούνται τρόφιμα, που είναι κρίμα. Ωστόσο δεν υπάρχει καμία πίεση στο να μην πάρεις πολλά. Αντιθέτως, εμάς ο σερβιτόρος μας συνέστησε να πάρουμε και κάποια πιάτα ακόμα γιατί του φάνηκαν λίγα. Επίσης, στα πιάτα που μας άρεσαν (όπως η γαριδομακαρονάδα) πήραμε και δεύτερη μερίδα.

Φυσικά η τιμή είναι εκτός πραγματικότητας (προς τα κάτω). Είχαμε και ένα παιδί 4 χρονών που δεν πλήρωσε καν (είχαμε προετοιμαστεί να πληρώσει την τιμή για παιδιά). Δίνοντας 26 ευρώ για αυτά που φάγαμε θα ήταν αδύνατον να δώσουμε κάτω από 40 ευρώ οπουδήποτε αλλού στην Αθήνα.

Σαν τελική εικόνα να ευχηθώ να έχουνε καλές δουλειές και να συνεχίσουν με την ίδια ποιότητα και εξυπηρέτηση που είχαν και στην πρώτη μου επίσκεψη.