Cafe - Restaurants - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα
Ιούλ

Πριν από λίγες μέρες, Τετάρτη βράδυ, συναντηθήκαμε με έναν φίλο που κατοικεί στον Πειραιά. Έχοντας χαλαρή διάθεση, σκεφτήκαμε να πιούμε ένα ουζάκι και να τσιμπήσουμε κάτι. Φτάνοντας στο Πασαλιμάνι, πρότεινε να πάμε στο BELLE AMIE. Η ιδέα του μου φάνηκε πολύ καλή, γιατί, αφ' ενός είχα καθίσει στο παρελθόν στο συγκεκριμένο κατάστημα 3-4 φορές για ποτό ή καφέ και ο χώρος μου άρεσε πάρα πολύ, αφ' ετέρου θυμόμουν τις κριτικές πολλών έμπιστων χρηστών του ask4food με αρκετά θετικά σχόλια για την ποιότητα του φαγητού.

Κατά τη γνώμη μου, ο χώρος είναι εξαιρετικά όμορφος. Τόσο ο εσωτερικός διώροφος χώρος του ανακαινισμένου νεοκλασικού (τον οποίο με ακρίβεια περιέγραψαν στις κριτικές τους ο αγαπητός piperman και η αγαπητή ram), όσο και ο εξωτερικός χώρος που τώρα το καλοκαίρι λειτουργεί ως bar-restaurant είναι εξαιρετικά καλόγουστα διακοσμημένοι και τα τραπεζοκαθίσματα είναι τοποθετημένα έτσι, ώστε οι πελάτες να κάθονται με άνεση και να μην ενοχλούνται από τις συζητήσεις των διπλανών. Κάπως λιγότερο φροντισμένος είναι ο εξωτερικός χώρος απέναντι στην πλατεία, εκεί που τώρα το καλοκαίρι λειτουργεί το καφέ, αλλά και πάλι, είναι άνετα διαρρυθμισμένος.

Επιτρέψτε μου να προτρέψω τους χρήστες του ask4food που θα επισκεφτούν το BELLE AMIE τώρα το καλοκαίρι και θα καθίσουν έξω, να ρίξουν μια ματιά στον ατμοσφαιρικό, υπέροχα ανακαινισμένο εσωτερικό χώρο. Είναι πραγματικά πολύ σημαντικό οι ανακαινίσεις ιστορικών κτηρίων να γίνονται με σεβασμό στο αρχικό σχέδιο και να δίνεται σημασία στις λεπτομέρειες. Ο εσωτερικός χώρος είναι πανέμορφος και είτε καθίσει κάποιος στο ισόγειο για φαγητό είτε προτιμήσει το μπαρ του πρώτου ορόφου, εκτιμώ ότι θα νιώσει πως βρίσκεται σε ένα πολύ ωραίο περιβάλλον.

Με το που φτάσαμε, μας ρώτησε μια ευγενέστατη υπεύθυνη αν θέλουμε φαγητό. ποτό ή καφέ και όταν της είπαμε ότι θέλουμε να τσιμπήσουμε κάτι, μας πρότεινε ένα τραπέζι στον αντίστοιχο χώρο. Αμέσως μόλις καθίσαμε, ήρθε ένας σερβιτόρος και μας ρώτησε αν προτιμάμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο και αν θέλουμε ψωμί. Απαντήσαμε ότι προτιμάμε νερό βρύσης και ότι θα θέλαμε ψωμάκι. Πράγματι λίγο αργότερα μας έφερε μια κανάτα νερό βρύσης με αρκετά παγάκια που ήταν αναγκαία λόγω της ζέστης και ένα καλαθάκι με πολύ νόστιμο ζυμωτό λευκό και μαύρο ψωμάκι που συνοδευόταν από ένα συμπαθητικό ντιπ με βάση τυρί κρέμα.

Πριν παραγγείλουμε, ρίξαμε μια ματιά στον αρκετά εκτενή κατάλογο που θα έλεγα πως δίνει έμφαση μάλλον στα θαλασσινά και γενικά δίνει το στίγμα "γκουρμέ μεζεδοπωλείου", όπως εύστοχα ανέφερε η έμπιστη ram στην κριτική της.

Με δεδομένο ότι η βραδιά ήταν αρκετά ζεστή και είχαμε την πρόθεση να πιούμε ένα ουζάκι, παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:
- Μια σαλάτα με ρόκα, παρμεζάνα λιαστή ντομάτα και μερικά ακόμα φρέσκα λαχανικά. Φρεσκοκομμένη, δροσερή και εύγευστη, την καταναλώσαμε μέχρι την τελευταία πιρουνιά!

- Πατάτες τηγανιτές με τυρί τριμμένο: Ήρθαν φρεσκοτηγανισμένες, δεν ήταν προκάτ, αρκετά νόστιμες, νομίζω πως είχαν, για τα γούστα μου τουλάχιστον, τηγανιστεί λίγο παραπάνω απ' όσο χρειαζόταν.

- Μια μερίδα σαρδέλες ψητές, τυλιγμένες σε κληματόφυλλα. Πρωτότυπη εκτέλεση, ενδιαφέρουσα γεύση ο συνδυασμός της ψητής σαρδέλας με το κληματόφυλλο, εμένα μου άρεσε πολύ, ο φίλος μου δεν ενθουσιάστηκε και προτίμησε να φάει τις ψητές σαρδέλες σκέτες.

Ήπιαμε και ένα μπουκαλάκι ούζο που. όπως μπορείτε να φανταστείτε, αποτέλεσε την ιδανική συνοδεία για τους μεζέδες μας. Προς το τέλος σκεφτήκαμε να δοκιμάσουμε κάποιο γλυκό, αλλά με τη συζήτηση η ώρα είχε περάσει και την επομένη μας περίμενε πρωινό ξύπνημα με αρκετές υποχρεώσεις στις δουλειές μας, οπότε το αποφύγαμε...

Η εξυπηρέτηση ήταν γενικά ευγενική και γρήγορη, με δύο μικρά "φάουλ" (να χρησιμοποιήσουμε ποδοσφαιρική ορολογία, μια και είναι μέρες ποδοσφαιρικού EURO): Όταν ζητήσαμε να μας ξαναγεμίσουν νερό την κανάτα, ο σερβιτόρος μας απάντησε¨"Αμέσως". Πέρασαν 5-6 λεπτά, του το υπενθυμίσαμε, ζήτησε συγγνώμη, όμως χρειάστηκαν άλλα 4-5 λεπτά και νέα υπενθύμιση, για να μας φέρει την κανάτα γεμάτη παγωμένο νερό, ζητώντας μας εκ νέου συγγνώμη.

Ακόμα, όταν έφτασε η ώρα της πληρωμής του λογαριασμού, ο υπεύθυνος μας ζήτησε ευγενικά να περάσουμε μέσα στο κατάστημα, γιατί δεν διαθέτουν ασύρματη συσκευή. Θυμήθηκα ασυναίσθητα την πετυχημένη τηλεοπτική διαφήμιση που έχει γυριστεί στον Πόρο, όπου ο ντελιβεράς μαζί με την πίτσα σέρνει και το καλώδιο του ενσύρματου POS και φτάνει λίγο πριν το σπίτι του πελάτη, προκαλώντας τον εκνευρισμό του! Βρε παιδιά σε εποχή capital controls και το καλοκαίρι όλους τους πελάτες να κάθονται έξω, εκτιμώ ότι το κόστος για μια ασύρματη συσκευή θα ήταν ελάχιστο...

Το κόστος ανήλθε στα 16-17 ευρώ το άτομο. Δεν τα λες και λίγα, δεδομένου ότι η παραγγελία δεν ήταν μεγάλη. Δεν προσφέρθηκε κάποιο κέρασμα.

Αυτό όμως που μου έκανε αρνητική εντύπωση ως προς τις τιμές και οφείλω να το αναφέρω, συμφωνώντας απόλυτα με τον αξιόλογο χρήστη piperman είναι η υπερβολική αύξηση. Πιάνοντας "εξ όνυχος τον λέοντα" θα αλιεύσω τις πληροφορίες από την κριτική (έχει δημοσιευτεί στις 9 Οκτωβρίου 2015, δηλαδή πριν από 9 μήνες) της αγαπητής nemo. Εκεί αναφέρει ότι η τιμή για το ψωμί ήταν 1 ευρώ η μερίδα ανά άτομο και η τιμή για τις τηγανιτές πατάτες με τριμμένο τυρί 3,90 ευρώ η μερίδα. Κοιτάζω την απόδειξή μας και βλέπω: για το ψωμί 1,30 ευρώ η μερίδα ανά άτομο (αύξηση 30%) και για τις πατάτες 4,80 ευρώ (αύξηση 23%).

Εκτιμώ ότι το value for money χρειάζεται βελτίωση! ΟΚ, καταπληκτικός ο χώρος, νόστιμο το φαγητό, καλή η εξυπηρέτηση, αλλά οι τιμές απαιτείται να έχουν προσαρμογή προς τα κάτω. Ίσως η καθιέρωση κάποιου μενού προσφοράς ή η έκπτωση τις καθημερινές να βοηθούσε. Γιατί αλλιώς, δεν βλέπω να επαληθεύονται οι στίχοι του γνωστού τραγουδιού του Κώστα Βίρβου:
" Στου Μπελαμή το ουζερί, τα ούζα πίναμε σερί... "
Προφανώς τα σερί ούζα, εκτός από το συκώτι μας, με τέτοιες τιμές, θα έπεφταν βαριά και για την τσέπη μας...

Σε κάθε περίπτωση όμως, προτείνω στους χρήστες του ask4food, όταν βρεθούν στον Πειραιά και θέλουν να πιουν ένα ούζο ή έναν καφέ, να επισκεφτούν το BELLE AMIE, να δοκιμάσουν τα φαγητά του και να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα! Και μόνο ο εξαιρετικός ανακαινισμένος χώρος δικαιολογεί την επίσκεψη!