Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα
Ιούλ

Αυτή τη φορά θα αρχίσω και εγώ την κριτική μου ανάποδα με την απάντηση του καλού μου στην ερώτηση που του έκανα φεύγοντας απ το μαγαζί … Σου άρεσε, θα ξαναρχόσουν?

-Ναι απάντησε γιατί ένα μαγαζί είναι πολλά περισσότερα απ το φαγητό που προσφέρει. Είναι οι άνθρωποι, η ατμόσφαιρα, αυτό που σου μένει τέλος πάντων και καταλήγει να σε κερδίσει.
Και η αλήθεια είναι ότι εμάς μας κέρδισε και η συμπεριφορά των ανθρώπων και το περιβάλλον και φυσικά το φαγητό αν και νομίζω ότι κάναμε κάποιες ατυχείς επιλογές τις οποίες θα εξηγήσω παρακάτω.

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο καιρό κυνηγούσαμε το συγκεκριμένο μαγαζί αρχής γενομένης από τον περασμένο Σεπτέμβρη. Μία δεν απαντούσε κανείς οπότε και υποθέταμε ότι ήταν κλειστό μία κάτι άλλο προέκυπτε, τέλος πάντως ξέρετε πως πάνε αυτά τα πράγματα. Να όμως που ένα κυριακάτικο μεσημέρι του Ιούνη μέσα στις εξετάσεις της μικρής που ψάχναμε κάτι κοντινό, μας ήρθε η επιφοίτηση οπότε αφού κάναμε ένα τηλέφωνο για να βεβαιωθούμε για την ύπαρξη διαθέσιμου τραπεζιού, ξεκινήσαμε.
Δε θα δυσκολευτείτε να το εντοπίσετε αφού βρίσκεται πάνω στη Φραντζή όμως η αλήθεια είναι ότι δεν έχει και καμιά ταμπέλα που να βγάζει μάτι άρα να έχετε και λίγο το νου σας. Κυριακή μεσημέρι δε με όλον τον κόσμο στις παραλίες, όπως καταλαβαίνετε, το παρκάρισμα υπήρξε ευκολάκι όχι ότι φαντάζομαι ότι τις άλλες μέρες, θα αποτελεί σοβαρό πρόβλημα.

Για το εσωτερικό του μαγαζιού δε μπορώ να σας διαφωτίσω αφού το διασχίσαμε γρήγορα και βρεθήκαμε στην πιο χαριτωμένη, πολύχρωμη, δροσερή αυλή που δεν πιστεύεις ότι υπάρχει στο κέντρο της Αθήνας. Δέντρα, φυτά, λουλούδια, άνετα τραπέζια, σχεδόν γεμάτο με ανθρώπους όλων των ηλικιών. Εδώ ο σύζυγος και η νεαρά αναφώνησαν… Ωπ! Τι έχουμε εδώ?.. σαν την Ικαρία μοιάζει και πραγματικά ήταν σα να μεταφερθήκαμε νοερά σε αγαπημένα μαγαζιά του νησιού έτσι χαλαρά κι ανέμελα.

Κι ενώ το feeling ήταν τελείως Καριώτικο, η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη, χαμογελαστή, ατακαδόρικη, απόλυτα ταιριαστή με το ύφος του μαγαζιού. Μας καλοδέχτηκαν, μας έβαλαν στο τραπέζι μας, κρύο νεράκι βρύσης, ψωμάκι και κατάλογοι ήρθαν αμέσως με την προτροπή να τους ρωτήσουμε για όποια διευκρίνιση χρειαστούμε.
Η αλήθεια είναι ότι είχαμε πάει διαβασμένοι μιας και αγαπημένα φιλαράκια τρώνε εκεί αρκετά συχνά plus του βίτσιου που έχουμε ως παρέα να ενημερώνουμε που είμαστε και τι τρώμε οπότε έρχονται τα ανάλογα μηνύματα με προτάσεις του στυλ να παραγγείλετε κι αυτό, μην ξεχάσετε το άλλο.

Εμείς λοιπόν διαλέξαμε:
- Κοπανιστή που συνοδευόταν από παξιμαδάκια λαδιού. Η μόνη ένσταση που έχω στο κατά τα άλλα απόλυτα αυθεντικό και καλής ποιότητας συγκεκριμένο τυρί είναι μόνο η ποσότητα. Βέβαια είναι τόσο έντονη η γεύση του που δεν είμαι σίγουρη αν η παραπάνω ποσότητα θα μπορούσε να φαγωθεί.
- Τζατζίκι ψητών λαχανικών που ήταν πρωτότυπο, ελαφρύ και δροσερό και είναι ακριβώς αυτό που λέει το όνομά του δηλαδή γιαούρτι με ελάχιστο σκόρδο μαζί με κομματάκια ψητών λαχανικών.
- Κεφαλοτύρι από την Ίο, νομίζω, σαγανάκι, με γλυκό του κουταλιού ντοματάκι. Αλμυρό το τυράκι που είχε βγάλει όμως αρκετό λάδι, ωραίο το κοντράστ με το γλυκό αλλά απεδείχθη πολύ βαρύ για τη συγκεκριμένη ζεστή ημέρα.
- Καβουρμάς με αυγά μάτια. Σου προτείνουν να το ανακατέψουν όπως και έπραξαν μια. πραγματική λιχουδιά με εξαιρετικής ποιότητας πρώτες ύλες, μόνο που κι αυτό μας έπεσε too much για καλοκαίρι. Τώρα βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο ίσως όλο αυτό να οφειλόταν στη γνωστή λαιμαργία που μας πιάνει και παραγγέλνουμε όλον τον κατάλογο. Με μια πιο λιτή παραγγελία θα το ευχαριστιόμαστε καλύτερα οπότε προς Θεού μην αποκλείσετε τα συγκεκριμένα πιάτα, αν και όταν επισκεφτείτε το μαγαζί.
- Σαλάτα με ντομάτα, κρίταμα και ξινοτύρι η οποία αναπαύεται πάνω σε μία home made πίτα που μοιάζει με ψωμί. Φρέσκια, ελαφριά και απίστευτα χορταστική.
- Οι κλασσικές τηγανιτές πατατούλες οι οποίες λόγω της κόρης δε λείπουν από καμία παραγγελία μας. Χρυσαφένιες, τραγανές, χωρίς καθόλου λάδι, πασπαλισμένες με πάπρικα.

- Παϊδάκια κοτόπουλου με bbq sauce για τη δεσποινίδα. Ζουμερά κι όμως καλοψημένα και η σαλτσούλα όσο έπρεπε γλυκιά και πικάντικη.
- Σουτζουκάκια στη Θεσσαλονικιώτικη version για το αγόρι. 8-10 βομβίδια κιμά πάνω σε πιτούλες με μια ελαφριά σάλτσα κόκκινης πιπεριάς. Θα τα προτιμούσα πιο πικάντικα όμως στον καλό μου άρεσαν οπότε δε μου πέφτει λόγος.
- Καπνιστή χοιρινή μπριζόλα για μένα απ΄την Καρδίτσα μάλιστα. Τεράστια πραγματικά, την κατάφερα μόνο και μόνο επειδή ήταν τόσο μα τόσο νόστιμη κι απ τις ελάχιστες φορές που δε θύμιζε αλλαντικό αλλά πραγματικό κρέας με ένα ελαφρύ κάπνισμα.
Ήπιαμε εξαιρετικές μπύρες εγχώριας μικρής παραγωγής, μια μαύρη απ αυτές μου άρεσε πολύ, αλλά έλα που δε θυμάμαι τώρα ποιες ήταν. Τέλος πάντων ρωτήστε τα παιδιά του μαγαζιού και είμαι σίγουρη ότι θα σας βοηθήσουν.
Και αφού έχουμε φάει σαν να μην υπάρχει αύριο και έχουμε πάρει και δουλειά για το σπίτι, εγώ δεν άντεξα και παράγγειλα και ένα προφιτερόλ, παρ΄όλες τις προειδοποιήσεις των άλλων ότι δε μπορούν να φάνε ούτε κουταλιά. Λοιπόν ενώ για σοκολάτα δε τρελαίνομαι, σας πληροφορώ ότι το απόλαυσα. όλο μόνη μου, μη σας πω ότι έτρωγα κι άλλο ένα.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 72 ευρώ αλλά δεν είναι αντιπροσωπευτικός αφού η συγκεκριμένη παραγγελία τάιζε, τουλάχιστον, άλλο ένα άτομο. Πιστεύω ότι με 18 ευρώ θα φάτε και θα πιείτε σα βασιλιάδες.

Στο τέλος μας πρόσφεραν ένα εξαιρετικό απόσταγμα από μοσχάτο Αμβούργου το οποίο με βοήθησε και να χωνέψω ωραιότατα αλλά και να διατελέσω εν ευθυμία το υπόλοιπον της ημέρας. Βλέπετε όταν το μύρισα ήταν τόσο αρωματικό που το μυαλό μου πήγε σε κάτι γλυκό, το κατέβασα απνευστί και είδα αστράκια. Τι κατάντια Θεέ μου που κάποτε κατεβάζαμε σφηνάκια Jack για πρωινό, έτσι για να πάει καλά η μέρα! Και τώρα που είπα σφηνάκια θυμήθηκα διακοπές, αρκαδικά έλατα, καριώτικη θάλασσα, ανεμελιά και θέλω να φύγω πάραυτα. Επειδή όμως αργεί ακόμα, λέω να ξαναπάω μια βόλτα έτσι χαλαρά κι αν αργούν και οι δικές σας διακοπές σας προτείνω να κάνετε το ίδιο και να περάσετε ένα όμορφο καλοκαιρινό βραδάκι. Μόνο προσοχή στο απόσταγμα, με ρέγουλα αν δεν είστε συνηθισμένοι, οκ?