Bar Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα
Ιούλ

Πέμπτη απόγευμα, εγώ και η παρέα μου ( τρία άτομα συνολικά ) είχαμε προορισμό τους Αμπελόκηπους, καθώς δεν έχουμε επισκεφτεί σχεδόν κανένα εστιατόριο εκεί.

Έπειτα από έρευνες καταλήξαμε στο " ΑΓΟΡΑ ", ένα Restaurant -Bar. Ο κύριος λόγος που το επιλέξαμε ήταν η περιέργεια, καθώς οι φήμες που το ακουλουθούσαν
ήταν άκρως θετικές.

Η διαδρομή προς το εστιατόριο έγινε φυσικά με το μετρό. Είναι πιο πιθανό να κερδίσεις jackpot παρά να βρεις θέση στάθμευσης εκεί κοντά. Περπατήσαμε 2 λεπτά από την έξοδο προς οδό Τσόχα.
Από τη στιγμή που αντικρίσαμε τον χώρο περιμέναμε να περάσουμε μια αξέχαστη βραδιά. Και όντως, έτσι έγινε. Στην είσοδο ήταν δυο σερβιτόροι που μάλλον μας είχαν σαν φαντάσματα. Ειλικρεινά αυτό το βρίσκω απαράδεκτο.
Αφού βρήκαμε ένα τραπέζι και καθήσαμε, αμέσως οι σερβιτόροι άλλαξαν μπαταρίες και μας έφεραν τους καταλόγους.

Καθώς ερχόνταν ο σερβιτόρος να μας πάρει παραγγελία, έφερε μαζί του και ένα μπουκάλι νερό. Μας το άνοιξε με ταχυδαχτυλουργικά προτού καν το ακουμπίσει στο τραπέζι. Κλασσικός τρόπος εστιατορίων να κερδίζουνε extra. Καταλάβαμε στη συνέχεια πως το νερό αυτό ήταν ΒΡΥΣΗΣ αφού το καπάκι ήταν πατηκωμένο και μεγαλύτερο από το μπουκάλι και το ίδιο το μπουκάλι γρατζουνισμένο Bad start, really really bad.

Στη συνέχεια ήρθε η ώρα των παραγγελιών. Πήραμε:

-Βurger με τυρί τσένταρ, BBQ sauce, μπέικον, τομάτα και κρεμμύδι

-Σαλάτα πράσινη με ξερά σύκα, ανθότυρο, καρύδια και σάλτσα πορτοκαλιού

-Cheesecake με λευκή σοκολάτα

-Κρασί Σανγκρία

Αμέσως μετά την παραγγελία μας έφεραν ψωμί σε μια ξύλινη τύπου ψωμιέρα σκεπασμένο με μια πετσέτα. Θα μου πείτε, και ΤΙ περίεργο εχει αυτό; Το ένα πιαστράκι ήταν σπασμένο, με αποτέλεσμα να πέσει κάτω καθώς μοιράζαμε τις φέτες. Και, όχι, δεν το ρίξαμε επειδή είμαστε ατσούμπαλοι. Αν γινόταν έτσι δεν θα το επισήμαινα εδώ καν.

Μόλις έφτασαν οι παραγγελίες απλά κοιτούσαμε τα πιάτα με γουρλωμένα μάτια.
Η ποσότητα αυτή ήταν για γίγαντες, σε τεράστια πιάτα.

Το μπέργκερ καλό, θα μπορούσε βέβαια να ήταν ομοιογενές επειδή δυσκολευτήκαμε να το κόψουμε. Οι πατάτες πολύ καλές. ( 8/10 )

Cheesecake νόστιμο, περιείχε Ελληνικά τυριά και είχε μια σπέσιαλ γεύση.
( 6,5 / 10 )

Κρασί. Μάλλον ξέχασαν να γράψουν " Ποσότητα Για Παιδιά " στο τέλος ( 4/10 )

Η σαλάτα είχε τεράστια δόση dressing, την έκανε πολύ γλυκή. Τα σύκα μας λίγωσαν (1/10 )

Τιμές σχετικά φυσιολογικές, ιδίως για αυτή τη ποσότητα.

Τέλος, επισκέφτηκα την τουαλέτα. Οι σκάλες είναι από τις πιο στενές που έχω ξαναδεί σε εστιατόριο. Πρέπει να είσαι ορειβάτης για να πας εκεί.

In conclusion, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να ξαναεπισκευτώ το εστιατόριο, αλλά υπάρχουν εκατομμύρια άλλα που έχουν τις πόρτες τους ανοιχτές, και εμένα περιμένοντας για κριτικές, θετικές ή αρνητικές.