Μεζεδοπωλεία - Κερατσίνι, Αθήνα
Ιούλ

Επανερχομαι με μια κριτικη για το "μηπως" καθως πλεον ειναι το πιο αγαπημενο μου μαγαζι, μετα απο πολλες πολλες επισκεψεις και εχοντας δοκιμασει ολα τα πιατα του καταλογου. Εχω παει σε πολλα εστιατορια, την ποιοτητα και τις ξεχωριστες γευσεις του "μηπως"σε συνδυασμο με τις τιμες του δεν την εχω συναντησει αλλου.

Θα ξεκινησω απο το ενα και μοναδικο αρνητικο που υπαρχει και αφορα την εξυπηρετηση, που δυστυχως εχει ενα θεματακι με την καθυστερηση, που εμενα δεν με ενοχλει, καθως μεχρι να τσιμπησουμε λιγο απο τη σαλατα ή το φρεσκοψημενο ψωμακι(συνοδευεται απο ελιες αρωματισμενες με πορτοκαλι) ερχονται σιγα σιγα τα υπολοιπα. Κατα τα αλλα ολοι ειναι ευγενεστατοι, το κερασμα ειναι παντα εξαιρετικο, τους χειμερινους μηνες σουφλε σοκολατας και τωρα πειραματιζονται με διαφορες μους ολες ειναι πολυ καλες. Μαζι με το λογαριασμο ερχεται και εξαιρετικο λικερ φουντουκι. Προσεχουν μεχρι και την τελευταια λεπτομερεια και ποτε δεν εχουμε φυγει με δυσαρεσκεια.

Ο χωρος μεσα ειναι ατμοσφαιρικος, μικρος με ομορφες πινελιες, καλο φωτισμο μεγαλα και ανετα τραπεζια με σωστες αποστασεις και πεντακαθαρες τουαλετες. Εξω ειναι σαν πεζοδρομος, οποτε ειναι συμπαθητικος, τον προσεχουν με καποια λιγα φυτα, οπως ειχα ξαναγραψει βαζουν μεχρι και φιδακια (Σε λογικες αποστασεις να μην ειναι ενοχλητικα). Εαν υπολογισουμε το ειδος ειναι τελεια.

Για τη γευση μπορω να γραψω πολλα, τιποτε δεν μπορει να σας πεισει ομως, περισσοτερο απο μια επισκεψη. Οσον αφορα τις σαλατες τους ειναι ολες γευστικες και σε μεγαλες ποσοτητες, σας προτεινω την πρασινη με τη σως μπεικον ειναι ιδιαιτερη γευση, υπαρχει ισορροπια γλυκου αλμυρου και ξινου, ακομη ομως και την τυπου χωριατικη (μιρμιζελι)που εχω δοκιμασει ειναι τελεια μαριναρισμενη και δεμενη. Απο ορεκτικα επισης ειναι πολλες οι επιλογες, η παναρισμενη φετα με πετιμεζι δε λειπει απο την παραγγελια, κατα καιρους εχω επιλεξει το χουμους (αερινο σωστα δεμενο), το σαγανακι με τυρι αυγο σουτζουκι και το λεχματζουν (χειμερινες κυριως επιλογες, για αυτους που τους αρεσουν τα καυτερα), εαν πετυχετε καποια απο τις πιτες τους (στα πιατα ημερας)οπωσδηποτε να τις επιλεξετε εξαιρετικο φυλλο.

Στα κυριως πιατα must ειναι το κριθαρακι μανιταριων(εαν σας αρεσουν τα μανιταρια ειναι απλα θεσπεσιο) και το φιλετο μοσχαριου με σαλτσα καπνιστου τυριου και τσιπς πατατας(σωστο ψησιμο, μαλακο το κρεας και μια σαλτσα που απογειωνει το πιατο) και εδω ομως οτι εχω δοκιμασει ειναι νοστιμοτατο οπως τα πιλμενια(ζυμαρικα γεμιστα με κιμα) ή τα σουτζουκακια σε φυλλο γεμιστα με τυρι και σως πιπεριας φλωρινης, πανδαισια γευσεων. Αξιζουν πολλα συγχαρητηρια στο μαγειρα, καθως εκτος απο τα πιατα στον καταλογο πειραματιζονται με πολλα πιατα ημερας και οτι ετοιμαζουν ειναι σε υψηλο γευστικο επιπεδο, ακομη και απλα πιατα οπως το μπιφτεκι σχαρας ειναι προσεγμενα. Μην ξεχασω τις πατατατουλες τηγανιτες, (που ειναι χοντροκομμενες αλλα τραγανες, μαλλον πρωτα βρασμενες και μετα περασμενες στο τηγανι) απαραιτητο συνοδευτικο.

Το Vfm ειναι οπως πρεπει, οι μεριδες μεγαλες και αρκετα χορταστικες. Θεωρω πως ειναι αρκετα 15 ευρω το ατομο για φαγητο και 2-3 ευρω παραπανω με συνοδεια ποτου. Το ακριβοτερο πιατο ειναι το μοσχαρι στα 14 ευρω αν θυμαμαι καλά. Για παραδειγμα δυο ατομα με 2 ορεκτικα και ενα κυριως θα φανε αρκετα καλα και δε θα ξεπερασουν τα 20-25 ευρω(συνολικα). Τα ορεκτικα κοστιζουν απο 3-7 ευρω, οι σαλατες 7-9 περιπου.

Ναι ναι ειμαι ενθουσιασμενη με το "μηπως" και το επισκεπτομαι αρκετα συχνα, για πολλους λογους, αλλα κυριως για το φαγητο του. Σας συνιστω να πατε σιγουρα εαν βρισκεστε εκει κοντα, πιστευω ομως οτι αξιζει μια επισκεψη απο πιο μακρυα. Σημειωστε οτι το παρκιγκ ειναι πολυ ευκολο και η γειτονια εχει αποκτησει πολλες αξιολογες και ξεχωριστες προτασεις, "μηπως" "ρακ εν ρολ" και "ταξιδευοντας"αποτελουν ισχυρο ανταγωνισμο.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη TOMIE.