Κίνα & Ν. Ασία - Μετς - Καλλιμάρμαρο, Αθήνα
Ιούλ

Το να ασκήσει κάποιος κριτική για οτιδήποτε ειναι πολυ εύκολο. Ας μην ξεχνάμε οτι η χώρα μας ίσως να εχει και παγκόσμια πρωτιά στους ξερόλες. Το να ασκήσει κάποιος, ομως, κριτική καλοπροαίρετη και με ενδεδειγμένο τροπο, ειναι ιδιαίτερα δυσκολο, και απαιτείται λεπτός χειρισμός, ειδικά σε περιπτώσεις που εμφανίζεσαι απλα με ένα ψευδώνυμο.

Ειναι ίσως η πρωτη φορά που έχω διλημμα για το αν θα πρεπει να γράψω κριτική για ένα μέρος εστίασης, που απο τη μια, έχω αποκομίσει πολυ θετική εντύπωση απο την εξυπηρετηςη, αλλα απο την άλλη πλευρα, η γευστική εμπειρια δεν ηταν και συγκλονιστική.

Αποφάσισα λοιπόν να περιγράψω την εμπειρια μου, και να αφήσω να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα, ολοι εκείνοι οι χρήστες, που έχουν την καλή διαθεση να αφιερώσουν χρόνο και να διαβάσουν την κριτική μου.

Ξεκίνησα σαββατο βραδυ με μια φίλη να πάμε βόλτα προς τη Γλυφάδα. Συνειδητοποιήσαμε γρήγορα, οτι πεινάμε και μετα απο μια γρήγορη ματια στο Ίντερνετ, καταλήξαμε στο κινεζικο, στην αρχή της λεωφόρου Βουλιαγμενης. Για να το βρείτε ειναι εξαιρετικά εύκολο. Ειναι δίπλα στο club 22, εκει που τραγουδάει ο Κιάμος, όποτε όσοι έχετε παει, μαλλον ξέρετε και που ειναι!

Πριν πάμε, αποφασίσαμε να κάνουμε τηλεφωνική κρατηση για επιβεβαίωση, λόγω του οτι εχει μπουφέ με 13 ευρω, αλλα τελικά δεν ηταν απαραίτητο. Το μαγαζι ειναι ένα απλό συνοικιακό μαγαζι της γειτονιάς. Τίποτα το φοβερό. Τα τραπέζια ειναι ξύλινα, οχι πολλα, και μου άρεσε οτι ηταν μεγάλα, άνετα και σε ικανοποιητική αποσταση μεταξύ τους. Το ενυδρείο που είχε φάτσα στην κεντρική πόρτα, έδινε απο μονο του μια ευχάριστη νότα στη διακοσμηση.

Ο λόγος που έβαλα 2/4 ειναι γιατι απο την πισω πλευρα, όπου ηταν τοποθετημένα τα πιάτα για να σερβιριστείς στο μπουφέ ηταν παρατημένη μια πέργκολα (! ) και μια ζαρντινίερα!!!!! Καταλαβαίνω οτι κατι πήγε ´λαθος με τον εξωτερικό χωρο, αλλα καλο θα ηταν αυτο να το προσέξουν οι υπεύθυνοι, γιατι χαλάει όλη την εικονα του μαγαζιού. Και ειναι κρίμα, γιατι κατα τα αλλα, σαν συνοικιακό μαγαζι, ειναι μια χαρα.

Η εξυπηρετηςη ειναι ολα τα λεφτα. Γινεται απο μια κοπέλα ευγενική, γελαστή και επεξηγηματική. Μας ρώτησε αν εχουμε ξαναέρθει, αν επιθυμούμε να δειπνήσουμε ή να επιλέξουμε απο το μπουφέ, και όταν της είπαμε οτι προτιμάμε το μπουφέ, μας εξήγησε τι περιλαμβάνει απο πιάτα, ποσο κοστίζει, και οτι στην τιμη συμπεριλαμβάνονται ένα ποτήρι κρασι και γλυκάκι στο τελος. Με το που κάτσαμε, προσγειώθηκε μια γυάλινη κανάτα με δροσερό νεράκι βρύσης.

Όσον αφορά τη γευστική πλευρα, η αληθεια ειναι οτι δεν ενθουσιάστηκα. Αντιθέτως μπορω να πω οτι μαλλον απογοητεύτηκα. Αλλα ας τα πάρουμε απο την αρχή

Δοκιμάσαμε νουντλς, μέτρια, ρύζι με κάρι και λαχανικά, το οποίο δεν ηταν κακο, αλλα οχι και κατι που θα θυμάμαι και θα αναφωνω περιχαρής για την απόλαυση που μου προσέφερε. Γαρίδα μαλλον τηγανητή με σουσάμι, συμπαθητική, κοτόπουλο με λαχανικά, λιγο καυτερό, τίποτα το ιδιαίτερο, και σούσι, το οποίο, δεν ειναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει, αλλα αντιθέτως, θα το χαρακτήριζα επιεικώς κάτω του μετρίου. Ο μπουφές περιελάμβανε και δυο είδη σούπας, τα οποια δεν μου έκανε την αίσθηση να δοκιμάσω, και ετςι δεν έχω άποψη για τη γευση, και δεν μπορω να εκφέρω γνώμη για κατι χωρις να έχω εμπειρια. Ειναι θέμα χαρακτήρα! Στο τελος μας κέρασαν γλυκάκι, ζελέ, απλό, χωρις εξάρσεις γευστικές, αλλα ευγενική κίνηση.

Όσον αφορά το value for money, για την ποςοτητα ειναι μια χαρα. Για την ποιότητα δεν ειναι. Αλλα σε αυτήν την τιμη, πρεπει να έχεις και τις ανάλογες απαιτήσεις. Αν δε θέλετε να δώσετε μια, περιουσία, και να πάτε για κινεζικο, πριν κανετε ξενύχτι στην ευρύτερη περιοχή, γιατι ενδείκνυται για κατι τετοιο, τότε τολμήστε το. Αν έρχεστε απο μακρια, σε καμία περίπτωση δεν το προτεινω, αλλα και παλι, ο καθένας πράττει οπως νομίζει.

Κλείνοντας, έχω να τοποθετηθώ ως εξής... Σίγουρα δεν ειμαι εγώ ο επιχειρηματίας, αλλα ειμαι σίγουρα ένας καταναλωτής, με άποψη για τη δικη του τσέπη. Οι υπεύθυνοι του συγκεκριμένου κινεζικού, θα μπορούσαν να δουν με καλο μάτι την προσθήκη μερικών πιάτων ακομα, και έναν άλλο, προμηθευτή για τα σούσι που προσφέρουν, διατηρώντας την υπάρχουσα τιμολογιακή πολιτική. Νομιζω οτι κέρδος θα έχουν. Βεβαια, ο καθένας το βλέπει και το αξιολογεί απο τη δικη του σκοπιά, και παντα θα υπαρχει χωρος για τους πάντες. Γιατι οπως ολοι οι άνθρωποι δεν ειναι ίδιοι, ετσι και τα μέρη εστίασης έχουν το κοινό τους. Ο, τι δίνεις και ο, τι πληρώνεις παίρνεις....