Κίνα & Ν. Ασία - Πετράλωνα, Αθήνα
Ιούλ

Σχεδόν δυόμιση χρόνια μετά, ήρθε η στιγμή να κάνω ένα update για το Andaman.
Από τότε, έχει κερδίσει μερικούς πόντους σε κάποιους τομείς, αλλά έχει σημειώσει και σταθερότητα σε κάποιους άλλους. Πάμε να δούμε λοιπόν τι άλλαξε κι αν αυτό έγινε προς το καλύτερο ή όχι.

Αφορμή για επίσκεψη μου έδωσε γνωστό κουπονοsite με μια ενδιαφέρουσα προσφορά, μέσω της οποίας ήταν μια καλή ευκαιρία να πραγματοποιήσουμε ασφαλή επαναληπτική δοκιμή. Σε συνδυασμό με την καλοκαιρινή περίοδο κατά την οποία λειτουργεί και η ταράτσα, η οποία δεν είχε λειτουργήσει ακόμα όταν είχαμε πάει πρώτη φορά καθότι και χειμώνας, επιλέξαμε την Παρασκευή 25/6/2016 να πάμε.

Το πρώτο ευχάριστο είναι ότι πλέον οι τουαλέτες έχουν υποστεί βελτιώσεις, τουλάχιστον ως προς τον φωτισμό. Ξεχάστε ότι σας είχα περιγράψει την πρώτη φορά περί σκοτεινού δωματίου. Τώρα πια έχει μπει κανονικότατος φωτισμός και ουδεμία περίπτωση υπάρχει να επιστρέψετε στο τραπέζι σας με μαρούλι στο δόντι. Βέβαια να ξέρετε ότι θα επιστρέψετε λούτσα στον ιδρώτα, καθώς δεν παίζει ούτε κλιματισμός, ούτε καν εξαερισμός. Οι θερμοκρασίες που επικρατούν εκεί είναι άνω των 35 βαθμών κελσίου.

H ταράτσα είναι συμπαθέστατη, με πολλά φυτά και αρκετές ευχάριστες, χρωματικές εναλλαγές. Η μουσική πολύ ωραία, κατάλληλη για να σε μεταφέρει νοερά μαζί με το υπόλοιπο σκηνικό σε κάποιο εξωτικό νησί.

Το αρνητικό της βραδιάς σε ότι έχει να κάνει με την ατμόσφαιρα, είναι το ότι παρά την ζέστη που υπήρχε, το μοναδικό μέσω με το οποίο μπορούσαμε να δροσιστούμε - ένας μεγάλος ανεμιστήρας- τοποθετημένος ψηλά, πάνω από την είσοδο της ταράτσας, ήταν σταθερά στοχευμένος έτσι ώστε να φυσάει στα δύο περίπου μέτρα ύψος, επάνω σε ένα φυτό, για να κουνάν τα φύλλα του και να δίνει μια εξωτική αίσθηση!

Ωραία όλα αυτά, υπό την προϋπόθεση όμως ότι θα έχεις δυο-τρεις ακόμα στο χώρο για να δροσίζουν όσο γίνεται, τον κόσμο. Γιατί με 40οC στο κέντρο της Αθήνας είναι έγκλημα να έχεις μόνο έναν, κι αυτόν να τον χρησιμοποιείς για οπτικά εφέ! Αν σκεφτείτε ότι τα φαγητά σερβίρονται καυτά και πολλά από αυτά είναι πικάντικα, ο υδράργυρος ανεβαίνει ακόμα περισσότερο.

Στην εξυπηρέτηση επίσης τα πράγματα έχουν βελτιωθεί. Η κοπέλα που μας υποδέχθηκε αλλά και εκείνη που μας πήρε την παραγγελία ήταν ευγενικές, χαμογελαστές και πρόθυμες. Μας έφεραν και βοηθητικό τραπεζάκι, ώστε να τοποθετήσουμε κάποια πράγματα και να είμαστε πιο άνετα στο τραπέζι μας.

Εκείνο που δυστυχώς έχει μείνει στάσιμο (με την κακή έννοια) στο Andaman, είναι η συμπεριφορά του ιδιοκτήτη, που απ’ ότι θυμάμαι από την πρώτη μας επίσκεψη, δεν φαίνεται να έχει αλλάξει ιδιαίτερα. Καθ’ όλη την διάρκεια της παραμονής μας εκεί, διαπιστώσαμε ότι τον ενδιέφερε να μάθει το πως περνάνε μόνο οι επώνυμοι θαμώνες. Με τους υπόλοιπους δεν μπήκε στον κόπο ν’ασχοληθεί, ούτε να ρωτήσει αν άρεσε το φαγητό. Αυτομάτως θυμήθηκα ατάκα που ανέβασε φίλη του site στο fb…”το συχνότερο μέσω μεταφοράς έχει γίνει… το καλάμι”! Είναι και το πιο επικίνδυνο όμως θα προσθέσω εγώ, δίχως περαιτέρω σχολιασμό.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε:

- Κρακεράκια γαρίδας που έρχονται χωρίς να τα παραγγείλεις μαζί με 2 πολύ ωραία ντιπάκια το ένα εκ των δύο πικάντικο, και δεν χρεώθηκαν.

- Ρύζι τηγανιτό με αυγό, πράσινο κάρυ, γάλα καρύδας και λαχανικά που με την προσθήκη κοτόπουλου ανεβαίνει από τα 8, στα 10€.

Νόστιμο και σε κανονική ποσότητα, παρότι το αυγό ήταν ελάχιστο και ο αρακάς δεν αφαιρέθηκε όπως ζητήσαμε στην σερβιτόρα. Αλλά σε κάθε περίπτωση θεωρώ την τιμή του εξωφρενική.

- Noodles με λαχανικά και τζίντζερ, και όπου λαχανικά εννοούμε κινέζικα μανιτάρια, κρεμμύδι, κόκκινη πιπεριά και φύτρες χ 8€.

Γευστικά δεν θα απογοητεύσει αλλά ούτε θα κερδίσει και τις εντυπώσεις αυτό το πιάτο..

- Chicken with satay sauce ήτοι μαριναρισμένο κοτόπουλο με σάλτσα φυστικοβούτυρο κρεμμυδάκι ξερό, καρότο, πιπεριές και ανανά χ 12€

Το ωραιότερο πιάτο που έχουμε δοκιμάσει έως τώρα στο Andaman από όλες τις επισκέψεις μας. Ελαφρά πικάντικο, με το φυστικοβούτυρο να κλέβει πολύ διακριτικά τις εντυπώσεις σε μια υπέροχη σάλτσα που πλαισίωνε άψογα το τρυφερό κοτόπουλο!

- Πάπια με πράσινο κάρυ, γάλα καρύδας, ανανά και κύβους γλυκοπατάτας χ 14€

Άλλη εικόνα και υφή είχαμε στο μυαλό μας γι’ αυτό το πιάτο. Δεν μας άφησε παραπονεμένους γευστικά αλλά ήταν σαν σούπα κι εμείς περιμέναμε μια δεμένη σάλτσα. Πράγμα που θεωρώ ότι πρέπει να αναφέρεται στον κατάλογο για να έχει πιο σαφή εικόνα ο πελάτης όταν το παραγγέλνει.

Επιπλέον νομίζω ότι αυτή η εκτέλεση αδικεί και την πάπια που άφηνε την αίσθηση ότι ήταν βραστή. Κατά τα άλλα η γεύση ήταν πάρα πολύ καλή, με την γλυκοπατάτα να έχει γεύση κάστανου. Αλλά λόγω της καυτής βραδιάς μας έκανε με την θερμοκρασία της δυσκολότερο το έργο, καθώς είχαμε βγάλει τη μπέμπελη.

Πληρώσαμε 19,90€ 2 άτομα για το κουπόνι, που αντιστοιχούσε σε φαγητό συνολικής αξίας -βάσει καταλόγου- 40€, συν 5,50€ επιπλέον για το νερό (1,50€) και 4€ διαφορά από την παραγγελία μας που ξεπέρασε τα 40€. Ποσό πάρα πολύ καλό σε σχέση με τις κανονικές τιμές.

Δεν θελήσαμε να φάμε γλυκό, μια από τις σπάνιες περιπτώσεις καθώς έκανε τόση ζέστη και είχαμε ήδη σκάσει. Ούτε ήπιαμε κάτι εκτός από το εμφιαλωμένο μπουκάλι νερό που μας έφεραν με το καλησπέρα σας, κακό χούι που δεν έχει κόψει το συγκεκριμένο εστιατόριο. Ένεκα του κουπονιού είπα να δώσω τόπο στην οργή και να μην δημιουργήσω θέμα.

Εννοείται ότι κέρασμα στο τέλος δεν υπάρχει. Α, ξέχασα. Υπάρχει, μόνο γι’ αυτούς που την βγάζουν με ένα κρασί όλο το βράδυ…. αρκεί να είναι ηθοποιοί, καλλιτέχνες κτλ. Τι σημασία έχει που εσύ ακόμα και με το κουπόνι σου έδωσες τα διπλά, πτωχέ, ταπεινέ κι ασήμαντε ιδιωτικέ υπαλληλάκο; Ε;;

Συμπερασματικά η κουζίνα του Andaman έχει σημειώσει αρκετές βελτιώσεις στις γεύσεις. Έχει δημιουργήσει έναν επιπλέον ωραίο χώρο στην ταράτσα που είναι ιδανικά διαμορφωμένος, ώστε ν’ απολαύσει κάποιος όχι μόνο φαγητό αλλά και κοκτέιλ.

Χωλαίνει όμως ακόμα σε δύο πράγματα πιστεύω:

- Στο PR και το “καλάμι του” που ανέφερα παραπάνω, συμπεριφορά που με χαλάει γιατί πάντοτε μου την έδιναν οι “δηθενιές”.

- Στις τιμές, που θεωρώ απαράδεκτες για τις πρώτες ύλες που κατά κύριο λόγο χρησιμοποιούν, σε συνδυασμό πάντα με τις μερίδες που όπως άλλωστε στα περισσότερα Ινδιοπακιστανοταυλανδέζικα και τα συναφή είδη κουζίνας, έχουν καθιερώσει το κεσεδάκι της γάτας για ποσότητα σερβιρίσματος!
Και ναι μεν η δικαιολογία είναι πως είναι αρκετά πικάντικα φαγητά, συνεπώς βαριά και μπλα μπλα μπλα…αλλά αφού είναι έτσι, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κανείς δεν προσαρμόζει ανάλογα και τις τιμές;;

Κι από την άλλη; Σε όλο αυτό, δεν έρχονται λίγο “κόντρα” τα κουπόνια;; Εγώ πάντως για να είμαι ειλικρινής, δε νομίζω να ξαναπήγαινα χωρίς αυτά. Όχι γιατί δεν ήταν καλή η εμπειρία, αλλά γιατί δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να μου χρεώνουν μια κούπα ρύζι με λίγα κατεψυγμένα (όπως γράφει στον κατάλογο) λαχανικά 8€. Το πιο ταπεινό ορεκτικό, τα spring rolls στα 7,50€ αποτελούν και την φθηνότερη επιλογή του καταλόγου. Τα υπόλοιπα; Ό, τι πάρεις 8-10-12-14€.

Το προτείνω; Μμμμμμ… μόνο με κουπονάκι ή για κανένα ποτάκι. Διαφορετικά;

Πάρ’το αλλιώς γιατί θα βρεις!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.