Beer Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα
Ιούλ

Πολύς λόγος για το Munchen από πολύ καλούς φίλους χρήστες, οπότε την Τρίτη 12/7/2016 κατά τις 22.40 είπαμε να το επισκεφθούμε. Ξενιτευτήκαμε λόγω των 2 φίλων που μένουν στον Χολαργό, οπότε θέλαμε κάτι κοντινό, δροσερό και... καλοκαιρινό. Οι κριτικές μας είχαν ήδη "ψήσει" να πάμε στον Έρικ. Ο κυριότερος λόγος;Μπύρες για 5 άτομα!!!

Επειδή δεν είμαστε της περιοχής, χρειαστήκαμε gps. Αν είστε της περιοχής, το μόνο που μπορώ να σας πω για να βοηθήσω είναι πως βρίσκεται σε κοντινή απόσταση από το EΛΑ, άλλο μαγαζί εστίασης. Το παρκάρισμα εκείνη την ώρα δεν μας δυσκόλεψε καθόλου, αν και η περιοχή έχει αρκετούς πεζόδρομους, που τη συγκεκριμένη βραδιά τους έφαγα με το κουτάλι και ομολογώ πως ήμουν αρκετά αγενής προς την υπόλοιπη παρέα. Επειδή όμως γνωρίζουν πως είμαι τρελοκομείο, κακία δεν μου κράτησαν! Η αυλίτσα που καθίσαμε είχε χαμηλό φωτισμό, ατμοσφαιρικό που παρέπεμπε σε καλοκαιράκι. Ο μέσα χώρος, αρκετά ζεστός και χειμωνιάτικος χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Έτσι κι αλλιώς σε γερμανική μπυραρία δεν πας για να δεις τη διακόσμηση. Μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχουν τα κότσια και τα μεγάλα ποτήρια μπύρας!

Η εξυπηρέτηση ευγενέστατη από έναν κύριο που μάλλον δεν είναι ο Έρικ. Αν επιθυμείτε το password του wi-fi, είναι το freiburg SC, ο Έρικ αν θυμάμαι καλά είναι οπαδός της συγκεκριμένης ομάδας. Χωρίς προβλήματα πάντως και σε ότι πιάτο ερχόταν, είχαμε και την κατάλληλη περιγραφή. Η απόδειξη τέλος είναι νομιμότατη αν και θα ήθελα να αναγράφεται η ονομασία του φαγητού και όχι ένα σκέτο "μπύρα" ή "φαγητά". Τέλοσπάντων, είπα και πριν πως δεν έδωσα και ιδιαίτερη σημασία λόγω ενός ευχάριστου γεγονότος, οπότε ίσως τους αδικώ.

Ο κατάλογος σε καμία περίπτωση δεν είναι μπουχτιστικός, ούτε όμως είναι είναι και "ξεπέτα". Σίγουρα θα βρείτε κάτι που θα σας ενδιαφέρει, ενώ και σε κάποιο πιάτο είδα και την ένδειξη "κατεψυγμένο". Τίμιοι. Οι μπύρες έχουν αρκετες επιλογές, αν και υπήρχαν κάποιες ελλείψεις. Εμείς πιο πολύ είχαμε στο νου να τσιμπήσουμε και όχι να πάμε σε μάχη τελικής πτώσης. Σταμπαρισμένο από τις κριτικές το γκούλας!

- 2 πιάτα γκούλας στα 5.5 ευρώ το καθένα. Η φίλη PONTIKI και λίγα είπε. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, ακόμα και για καλοκαίρι που δεν ευνοεί η θερμοκρασία είναι ότι πρέπει. Πηχτό, κατακόκκινο, όσο περνούσε η ώρα όλο και πιο έντονες ήταν οι κουταλιές. Το κρέας κομμένο σε μικρούς κύβους, ελαφρώς πικάντικο. Είτε χειμώνα είτα καλοκαίρι, πάρτε το με κλειστά μάτια. Είναι λόγος για να πάτε.

- Ποικιλία τυριών στα 13.9 ευρώ (υποθέτω). Νόστιμα τυριά και παρελκόμενα όπως αυγουλάκι, τομάτα, μπατόν σαλέ κλπ. Δεν χορταίνεις, αλλά για τσίμπημα είναι μια χαρά.

- Σπέτσλε στα 4.9 ευρώ. Για να πω την αλήθεια, δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο σε σχέση με αυτά που δοκίμασα στη Ρουμανία. Εκεί ήταν ζουμερά με κάποια λευκή σάλτσα, εδώ ήρθαν σαν τηγανιτά και οπτικά μου έμοιαζαν με στικς κολοκυθιού. Πολύ τραγανά, δεν μου άρεσαν.

- Πατατοσαλάτα στα 4.5 ευρώ. Κέρδισε τις εντυπώσεις αλλά επειδή δεν είμαι φαν δεν δοκίμασα. Απέφυγα διακριτικά και έκανα βόλτα...

- Κότσι στα 19.9 ευρώ. Να πω την αλήθεια, προβληματίστηκα από την κριτική της φίλης PONTIKI. Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου η κρούστα του, παραήταν τραγανή και τελικώς όχι νόστιμη. Δεν μασιόταν με τίποτα και σε συνδυασμό με το λίπος... Το κρέας όμως νοστιμότατο, ζουμερό... λουκουμάκι. Δεν με πείραξε τόσο η έλλειψη μυρωδικών όσο η κρούστα.

- Μπύρες βαρελίσιες weiss, Τucher αν θυμάμαι καλά στα 5.5 ευρώ η 500άρα, επί 4=22 ευρώ.
- Επίσης 2 άλλες μπύρες 500άρες η κάθε μια, Pilsner η μία στα 5.9 ευρώ και στα 6.5 η άλλη.

- Στρούντελ μήλου με παγωτό στα 5.5 ευρώ. Καυτό αλλά αρωματικό λόγω κανέλας, νόστιμο όπως έχω δοκιμάσει και στο εξωτερικό. Η ζύμη μαλακή όσο χρειάζεται, η γέμιση σχετικά πλούσια. Μέχρι και το παγωτό ήταν καλής ποιότητας και όχι απλώς για να υπάρχει.

- Ποτήρι με κόκκινα φρούτα του δάσους σε ζελέ από κόκκινο κρασί και κρέμα βανίλια και λίγη σαντιγύ στα 4.50 ευρώ. Εδώ δεν ήξερε ποιός να πρωτοπάρει. Ωραία κρέμα, χωρίς να λιγώνει, αισθητή η γεύση των φρούτων χωρίς να είναι απλώς υποκατάστατα. Έγινε μάχη.

Σύνολο στα 98.6 ευρώ με περιορισμένη όπως βλέπετε κατανάλωση για 5 άτομα. Βασικά τώρα που το σκέφτομαι, αν κάνετε σωστές επιλογές το κόστος θα κυμανθεί στα 20 ευρώ το άτομο.

Αξίζει;

Χμμμ, αν συγκρίνετε τις τιμές με Μάλτα και Ρουμανία όχι, καλύτερα να κλείσετε κάποια προσφορά με Ryanair και να πιείτε όσα μπυρόνια θέλετε στα 2 ευρώ πάνω κάτω. Επειδή όμως βρίσκεται σε ακριβό προάστιο αλλά και επειδή δεν κλέβει με τις αποδείξεις για να έχει έξτρα κέρδος, δεν μπορώ να πω πως ο άνθρωπος είναι... ας μου επιτραπεί η έκφραση "απατεώνας". Ναι η τιμολόγηση είναι πιο ακριβή από όσο θα έφερνε και άλλης κατηγορίας πελάτες, πιο νέους ηλικιακά. Από την άλλη όμως είναι μια καλή προσπάθεια που θα ήθελα να κάνω μια επίσκεψη κάποια χειμωνιάτικη βραδιά και γιατί όχι, να δω και μπαλίτσα αν ισχύουν όσα λέγονταν για το μαγαζί στα Μελίσσια. Στέκι όμως για όσους έχουν σχετικά χαμηλό εισόδημα, δεν μπορεί να γίνει. Οι Αμαρουσιώτες βέβαια ίσως έχουν κάποια μεγαλύτερη οικονομική άνεση.... Ότι δεν ξετρελάθηκα όμως, ισχύει....