Σουβλάκι & Σχάρα - Νέα Ιωνία, Αθήνα
Ιούλ

Κλασική διαχρονική αξία για τους απανταχού αμετανόητους ξενύχτηδες η συγκεκριμένη καντίνα που ήταν επί σειρά ετών καντίνα αλλά μετατράπηκε πριν λίγα χρόνια σε μαγαζί κανονικό για να εξυπηρετεί τους πεινασμένους. Στέκι 24ωρης σχεδόν λειτουργίας με σταθερό κοινό και πιστούς οπαδούς. Βρίσκεται σε αρκετά κεντρικό σημείο κοντά στο Praktiker της Τατοΐου.

Ο χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο όπως είναι αναμενόμενο καθαρός και περιποιημένος με λίγα τραπεζάκια έξω, μικρό εσωτερικό χώρο, ίσα για να πάρεις κάτι και να φύγεις. Η εξυπηρέτηση όμως όπως επιβάλλουν οι συνθήκες και ο τύπος του μαγαζιού είναι πολύ γρήγορη και ενίοτε αρκετά φιλική αφού αρκετοί από τους πελάτες είναι θαμώνες και γνωρίζονται με τους υπαλλήλους.

Μια καθημερινή μεσημέρι σκέφτηκα κι εγώ να τιμήσω την παράδοση καθώς περνούσα από το σημείο. Δυστυχώς εκείνη την ώρα η καντίνα δεν διέθετε όλο το προκλητικό μενού του καταλόγου και για το λόγο αυτό έχω αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς, ώστε να επανέλθω δριμύτερη. Σίγουρα στα μεγάλα πλεονεκτήματα του μαγαζιού είναι οι υπερμεγέθεις χορταστικότατες μερίδες και το πολύ καλό ψωμάκι με το οποίο φτιάχνει τα σάντουϊτς.

Εμείς παραγγείλαμε αλλά τα μισά τα πήραμε πακέτο γιατί πραγματικά ήταν πάνω από τις δυνάμεις μας να καταναλώσουμε όλη αυτή την ποσότητα:

-σάντουϊτς με καλαμάκι χοιρινό, πατάτες τηγανητές, κέτσαπ, μουστάρδα και ρώσικη σαλάτα μέσα σε θεϊκό ψωμάκι ψημένο να ξεχειλίζει από παντού

-σάντουϊτς με λουκάνικο χωριάτικο, πατάτες τηγανητές, κέτσαπ, μουστάρδα, ρώσικη σαλάτα και ζαμπόν, επίσης χορταστικό. Μου έκανε εντύπωση ο συνδυασμός λουκάνικο και ζαμπόν

-πίτα σκεπαστή κανονική (εννοώ όχι γίγας, αλλά και η συγκεκριμένη ήταν σαν γίγας για 2 άτομα) με γύρο κοτόπουλο, λιωμένο τυρί, πιπεριά, ντομάτα, η αποθέωση της γεύσης

-πατάτες τηγανητές με τυρί τριμμένο, οι κλασικές προτηγανισμένες, δεν περιμένεις και κάτι διαφορετικό από καντίνα στον τομέα της πατάτας

-1 κόκα κόλα

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 17 ευρώ και κυριολεκτικά σκάσαμε!
Ο κατάλογός του περιλαμβάνει εκτός από σάντουϊτς, σουβλάκια με πίτα και πίτα γίγας, αραβικές πίτες, burgers, σαλάτες, μερίδες με τα κλασικά κρέατα αλλά και παραδοσιακές πολίτικες γεύσεις, ντονέρ, κεμπάμπ, γιαουρτλού. Την επόμενη φορά δεν θα μου ξεφύγει η μερίδα με πολίτικο σουβλάκι (2 σούβλες) με χοιρινό μαριναρισμένο φιλέτο αλλά και η πίτα με παντσέτα. Μια στάση επιβάλλεται αν βρεθείτε στην περιοχή (οποιαδήποτε ώρα της ημέρας).