Ελληνική κουζίνα - Καισαριανή, Αθήνα
Ιούλ

Keld's λοιπον. Αγγλικο ιδιωμα που σημαινει την πηγη, το συντριβανι.

Η πρωτη επαφη εγινε μεσα απο την πολυχρωμη κριτικη της παντα ευστοχης tzia, και πραματικα ενα αγχος το ειχα. Για την ακριβεια το ειχα εντελως ξεγραμμενο, διοτι η γνωμη των εμπιστων σου ειναι το ημισυ του παντος, και εδω κραυγη θεου οργη πηρουνιου.

Ελα ομως που μια επισκεψη σε εναν οικογενειακο φιλο στην περιοχη που κατεληξε σε αρμενικη βιζιτα που εληξε με τυμπανοκρουσιες προερχομενες απο τα ξενηστικωμενα στομαχια μας. Μια και δυο λοιπον, τα βηματα μας μας εφεραν εξω απο το μαγαζακι της Καισαριανης.

Πριν ξεκινησω θελω να διευκρινισω κατι. Η βαθμολογια στη γευση δεν ειναι ενδεικτικη και ειναι αποτελεσμα ενος ατυχους συμβαντος. Να εχετε στο νου σας οτι αν δεν ειχε συμβει αυτο θα επαιρναν 3 γεματο απο δυο πολυ καλοθρεμμενα στομαχια. Ελα ομως που και αστοχιες μπορουν να συμβουν και στα καλυτερα σπιτια δυστυχως, και κατι τετοιο δεν πρεπει παντα να χρωματιζει τη γνωμη μας υπερ του δεοντος αρνητικα.

Ξεκινωντας απο το χωρο, προκειται για ενα σχετικα μικρο μαγαζι με ομορφο ξυλινο διακοσμο και πολυ ανετα βαρια ξυλινα τραπεζια. Παλαβα διακοσμητικα αφρικανικης αισθητικης βρισκονται σκορπια στο χωρο που περιμετρικα ειναι ανοιχτος και χαζευεις το δρομο. Ενας μεγαλος ανεμιστηρας ανακουφιζει τους πελατες απο τη ζεστη, ενω και η art de LA table ηταν χαριτωμενη. Ενα εξτρα ευγε για την σχολαστικη καθαριοτητα του χωρου.

Κουζινα και σαλα ειναι χωρος ενιαιος, οποτε γεμιζει μυρωδιες το μαλλι και τα ρουχα σου, αλλα ακριβως επειδη ειναι ανοιχτο απο παντου ξεμυριζει γρηγορα. Τελος, οι τουαλετες ειναι στον κατω οροφο στο τελος μιας θεοστενης σκαλας, αστραφτερες και παιχνιδιαρικες, με τα κοχυλακια και τις υδατικες κρεμες. Και, αν παρεπιμπτοντως ανηκετε στην κατηγορια που αρεσκεται να διαβαζει κατι στο μπανιο, βρηκατε το παλατι σας. Ολη η πορτα ειναι καλυμμενη με αρθρα, κομιξ και εικονες. Αντε και καλη αναγνωση.

Ειδικη μνεια θελω να κανω για την εξυπηρετηση. Μια ομορφη, γλυκυτατη κοπελα, πιο προθυμη πεθαινεις, ηταν το μοναδικο σερβις τη νεκρη ωρα του μεσημεριου. Ξεπερνωντας κατα πολυ το τυπικο της απλης διεκπεραιωσης, μας εδωσε σαφεις εξηγησεις για τα παντα, ενδιαφερθηκε για τη γνωμη μας στα παντα, ετρεχε κυριολεκτικα σε καθε νευμα και εκανε τα παντα για να κανει την παραμονη μας ευχαριστη.

Και τα καταφερε στον υψιστο βαθμο. Μας κερδισε με το ανεπιτηδευτο χαμογελο της και την περιποιηση της. Αντικατεστησε το μπουκαλι νερου με φρεσκο παγωμενο χωρις καν να το ζητησουμε 3 φορες, εφερε τα πιατα με λογικη χρονικη σειρα και καλες αποστασεις μεταξυ των γευσεων, αν και εδω τα ευσημα μαλλον πανε στη σεφ, και διαχειριστηκε το προαναφερθεν ατυχες συμβαν με επαγγελματισμο και ευγενεια. Στο τελος μας εφερε ενα τετραδιο για να γραψουμε τη γνωμη μας, ωραια προσεγγιση. Μπραβο απο μενα. Επειδη της αξιζει καθε επαινος, εαν η διευθυνση διαβασει την ιστορια της ζωης μου να συγχαρει τη Χριστινα και απο μας.

Τι φαγαμε? Πολλα και ως επι το πλειστον καλα.

Για αρχη μας εφεραν ενα ξυλινο μακροστενο καφασακι με φετες ζεστο φρεσκο ψωμι που -ω! Του θαυματος- ηταν πολυσπορο και μας αφησε πολυ καλη εντυπωση.

- Σαλατα ντακο, που ηρθε σε βαθυ πιατο με τραγανο το παξιμαδι, ντοματα τρομερα ζουμερη και καλη φετα σε κυβακια, με ντεκορ απο καπαρη. Τοσο η παρουσιαση οσο και η γευση τα εσπαγε.

-Σαλατα season's με πρασιναδες, κοτοπουλο, σταφυλι και αμυγδαλο φιλε με γλυκο ντρεσινγκ. Θεωρητικα θα ειχε πορτοκαλι αλλα λογω καλοκαιριου το αποφυγαμε και καλυτερα, γιατι δεν το συμπαθω στις σαλατες. Δυστυχως δεν μας κερδισε, λογω του υπερβολικα γλυκου ντρεσινγκ εν μερει, κυριοτερα ομως λογω του αμυγδαλου που ειχε μαυρογκαγκανιασει το αφιλοτιμο στο καβουρδισμα και ειχε γινει τρομερα πικρο.

-Μετσοβονε με σουσαμι και μια κουταλιτσα μαρμελαδα κοκκινωπη στο κεντρο. Το τυρι μαστιχωτο και νοστιμο, απλως θα προτιμουσα μια ξινη μαρμελαδα να το συνοδευει, θεωρω οτι συνδυαζεται καλυτερα με τη βαρια βουτυρατη γευση. Η εναλλακτικα με μελι.

-Χοιρινη τηγανια με πιπεριες και σαλτσα μουσταρδας. Εδω ειμαστε. Το κρεας μαλακο και ωραιο, με ελαχιστα κομματακια λιπους, οι πιπεριες να κρατανε τοσο οσο, και η σαλτσα... Αχ αυτη η σαλτσα. Την εξαφανισαμε με το ψωμακι, απαλασσοντας τους και απο την υποχρεωση να πλυνουν μετεπειτα το πιατο.

-Πατατες τηγανιτες. Τραγανες, χρυσαφενιες, αλλα προκατ. Δεν πειραζει, ηταν καλης ποιοτητας προκατ και σε καλο λαδι καμωμενες.

-Ριγκατονι με χοιρινες μπουκιες, κρεμα γαλακτος, ντοματινια και μπροκολο, ντυμενα με παρμεζανα. Παρα πολυ καλη εκτελεση, αψογο αλ ντεντε ιταλικου τυπου, μετρημενη κρεμα οπου δεν εκαναν τα ζυμαρικα απλωτες, ενω το μπροκολο ηταν τραγανο οπως το θελω.

-Κοτοπουλο με μανιταρια πλευρωτους σε λευκη κρεμα, με φρεσκο πουρε πατατας. Και επηλθε η ζημια. Το πιατο αυτο δεν ηταν σε καμια περιπτωση καταλληλο προς καταναλωση, και αυτο κατεστη προφανες αμεσως μετα τη αφιξη του. Παρα την ομορφη εικονα του, η μυρωδια του μας απωθουσε τρομερα. Η γευση επιβεβαιωσε την υποψια μας, αφου σου εκανε εντονη την αισθηση της αλλοιωσης. Καλοκαιρι ειναι, μπορει να συμβει δυστυχως κατι παρα την μεριμνα των ιθυνοντων, και φυσικα αυτο δεν ειναι κατι καταδικαστικο. Απλως τα επομενα δυο 24ωρα το στομαχι μου αντεδρασε εντονως, απο την μπουκια που κατεβασα.

Μικρο το κακο, η Χριστινα πηρε το σχεδον αθικτο πιατο, αφου μας τρελανε στις ερωτησεις για τον εντοπισμο του λαθους, και το αντικατεστησε αμεσα με τη μεριδα λουκανικο.

-Δυο λουκανικα λοιπον καλης γευσης, οχι κατι εξεζητημενο, με πολλες πατατες και πιτα απο σουβλακι. Πολυ χορταστικο πιατο, ικανοποιητικοτατο, μονη νου παραινεση ειναι να συνοδευεται απο μια σταλια μουσταρδα για την υγρασια γου πραγματος.

-Γιαουρτι πολυ καλης ποιοτητας με ωραιο τραγανο γλυκο του κουταλιου βερικοκο. Δροσερο, ιδανικο κλεισιμο. Παλι μας χαλασε το ιδιο φιλε αμυγδαλο που ηταν καμμενο και πικρο. Αλλα δεν σταθηκε ικανο να μας χαλασει την τοσο καλη επιγευση.

Κατι τελευταιο που θα ηθελα να σχολιασω ειναι το συνοδευτικο των πιατων. Σε ολα χοντοκομμενο στεγνο σπανακι. Λατρευω το σπανακι, αλλα θα προτιμουσα μια μεγαλυτερη ποικιλια στα συνοδευτικα, η εστω ενα τσιγαρισμα, ενα ντρεσινγκ, ενα λαδοξιδο βρε αδερφε. Το πολυ το σπανακι το βαριεται και ο Ποπαι.

Τα σχολια μου ειναι καθαρα συμβουλευτικου χαρακτηρα και σκοπο εχουν να βοηθησουν την σεφ να βελτιωσει τις οποιες αστοχιες, διοτι απο την ολη συμπεριφορα της μας εδειξε οτι ειλικρινα την νοιαζει η γνωμη μας. Εξαλλου κι εμεις φαγαμε του σκασμου, αυτο απο μονο του δειχνει οτι δεν απογοητευτηκαμε απο την εμπειρια. Ευχομαι να τις λαβει υποψιν γιατι εχει μια πολυ καλη βαση για να χτισει το τελειο, αφου και μερακι εχει, και εμπνευση και κεφι.

Οσον αφορα στο κοστος, ε, ημασταν τυχεροι. Πηγαμε Τεταρτη που ισχυει ενεργη προσφορα απεριοριστης καταναλωσης με μολις 10€ το ατομο. Με 2 κοκα κολες δωσαμε 24€ και σκασαμε πραγματικα. Για περαιτερω ενημερωση στις τιμες, η σελιδα του εστιατοριου ειναι πληρως διαφωτιστικη.

Θα ξαναπαμε? Φρονω πως ναι. Εχουμε ηδη συμφωνησει να επανελθουμε για καφε, και αυτο γιατι κατασυμπαθησαμε την σερβιτορα και τη θεωρουμε απο μονη της λογο να επιστρεψουμε. Και για φαγητο θα το ξαναπροσπαθησουμε, γιατι οι γευσεις και το γενικο κλιμα μας αρεσαν.